Podoby vody
Voda dokáže oživit každý prostor. Osvěží a pohled na ni i její šumění dovedou uklidnit.
Na dvoře na sebe může vzít voda mnoho podob, od nepatrné plochy v ptačím pítku přes menší okrasné jezírko až po rozlehlou hladinu koupacího bazénu. Někdy se zjevuje jako tenký pramínek vodotrysku, jindy ji na první pohled ani nevidíme – je skryta ve studni, uzavřena za kohoutkem zahradní sprchy nebo litinové výlevky. Vystupuje tu jak v roli praktické, tak dekorativní.
Letní osvěžení
Disponujeme-li velkým dvorem, jsme nadšenými plavci a v blízkosti nemáme vhodné koupaliště, můžeme si vybudovat vlastní bazén. V teplých dnech od jara do podzimu nám poskytne příležitost k příjemnému protažení těla a osvěžení.
Místo klasického bazénu si můžeme vytvořit koupací jezírko. To má hned dvě výhody. Vzhledem lépe zapadá do prostředí u venkovské chalupy, protože připomíná přírodní vodní plochu s břehy obrostlými vegetací. Druhou výhodou je jeho samočisticí funkce, není tedy třeba používat bazénovou chemii. Koupací jezírko je zároveň okrasným prvkem dvora, a to po celý rok.
Podstatně skromnější osvěžení, ale v létě velmi vítané, nabízí zahradní sprcha. Stačí jí malý prostor, pevný rovný podklad a přívod vody. Lze si pořídit i sprchu se solárním ohřevem vody. S pevnou nebo přenosnou zástěnou může přes léto fungovat jako běžná sprcha v koupelně.
Studna nebo kohoutek
Leckde se na dvoře u chalup zachovala funkční studna. Může dostat slušivý kabát z roubeného nebo kamenného obložení a pěknou stříšku. Doplníme-li ji volně vysazenými nebo hrnkovými květinami, vznikne zákoutí, které přitáhne všechny pohledy a bude dominantou dvora.
Stejně tak pumpa, ať už je funkční nebo ne, k chalupě patří. V novém nátěru a se zavěšeným květinovým košíkem se bude na dvoře pěkně vyjímat.
Praktická je i dříve častá kovová nebo kamenná výlevka na venkovní stěně domu. Opláchnout si ruce od hlíny ze záhonu, oprat čerstvě nasbírané zahradní plody nebo opláchnout hrneček od kávy, aniž bychom se museli přezouvat a jít do koupelny – to má velkou výhodu.
Okrasná jezírka
Oblíbeným vodním prvkem je okrasné jezírko nebo tůňka. Různě tvarované a nakupené kameny a vodní či mokřadní vegetace dokážou dát vodní ploše a jejímu okolí vždy jinou podobu. Jezírko lze doplnit dalšími prvky, které dojem z vody ještě umocní. Například vodotryskem nebo ozdobným chrličem v podobě ryby, žáby či kačeny. Jezírko pod svahem zas oživí i malý vodopád.
Na malém dvorku umístíme aspoň kamenné korýtko nebo jinou nádobu s vodou a osadíme ji miniaturními vodními rostlinami. Nádobu můžeme zapustit i do země.
Fontány a pítka
Variantou vodotrysku je klidnější, do malé výšky vyvěrající pramen vody, který se rozlévá mezi okolní kameny a nepotřebuje ani jezírko. Bez něj se obejde i keramická fontána. Stačí ji postavit na vhodné místo s přívodem vody a elektřiny.
Romantickou atmosférou dýchá kamenná nebo betonová nádržka u zdi, do níž vytéká voda z dekorativního chrliče. Místo něj tu může být i ozdobně tvarovaný kovový kohoutek.
Nejméně náročné na pořízení a provoz je ptačí pítko. Bývá keramické, kamenné nebo kovové, o velikosti talíře nebo větší misky, často zdobené malou plastikou. Můžeme ho umístit kamkoliv na dvoře. Ptáčkům a hmyzu poskytne osvěžení, nám nabídne zajímavý pohled.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, MARTIN MAŠÍN, MICHAL TVRZ A GARDENA