Podoby mozaiky
Mozaika – plocha vyskládaná z malých pravidelných či nepravidelných střípků – dokáže vnést do interiéru živost. Ať svítí barvami ze stěny, desky stolu nebo rámu zrcadla.
Někdo si pod mozaikou představí drobnými jednobarevnými keramickými čtverečky obloženou koupelnu, jiný z různých pestrých střípků vyskládaný zajímavý vzor třeba na desce stolu. V prvním případě se jedná o průmyslově vyráběnou keramiku, v druhém o originální ruční dílo. Nejčastějším materiálem pro mozaiku je keramika, ale lze využít také sklo nebo přírodní kámen.
Jeden jako druhý
Mozaika průmyslově vyráběná se používá hlavně na obklady koupelen a kuchyní. Bývá jednobarevná nebo se kombinuje několik odstínů jedné barvy, případně několik různých barev. Malé keramické nebo skleněné čtverečky jsou nalepeny na podkladové textilii, takže nemusíme pracně skládat jeden ke druhému. Dnes se nabízí i velkoformátové obkládačky se vzhledem mozaiky – naznačují ji hlubší drážky.
Průmyslovou mozaikou můžeme obložit celou koupelnu, ale dnes se spíše kombinuje jeden dva pruhy mozaiky s klasickými obkládačkami. Výhodou mozaiky na podkladové textilii je to, že ji lze bez problémů použít i na zaoblené tvary a také menší plochy, aniž bychom potřebovali řezačku na obkládačky – postačí nůžky. Z oddělených jednotlivých čtverečků různých barev můžeme vytvořit originální přechod mezi mozaikami dvou barev nebo vyskládat drobný dekor.
Střípek ke střípku
Pro ručně vytvářenou mozaiku se používají jak drobné čtverečky (můžeme si je z velkých obkládaček nařezat sami nebo je koupit už připravené), tak nepravidelné střípky, které získáme rozbitím kachliček. Oboje lze spolu kombinovat.
Ručně skládanou mozaikou většinou zdobíme menší plochy, například jí doplníme obklad z obkládaček nad kuchyňskou linkou nebo nad vanou. (Kdo má hodně velkou trpělivost, může vytvořit mozaiku do celé kuchyně nebo koupelny!) Mozaikový dekor se může objevit i na části stěny, na výstupku nebo v nice v jakékoliv obytné místnosti. Kromě stěn se uplatní i na podlaze, kde pomůže opticky rozbít plochu z velkých dlaždic.
Zdobíme nábytek a doplňky
Ozvláštnit mozaikou lze i nábytek, například desku stolu, horní plochu skříněk, čela zásuvek, případně vytvoříme jen malý ornament na dvířkách. Ideálním uplatněním pro ručně vytvářenou mozaiku jsou však různé bytové doplňky. Zdobit můžeme nádoby na květiny – ať keramické či plechové, mísy, vázy, dózy, šperkovnice, krabičky na nejrůznější poklady, rámy zrcadel, podnosy, svícny, podstavce lamp či vyskládáme celý obrázek.
Abstrakce i růžičky
Umozaiky je důležité pěkně sladit barevnost střípků. Můžeme ji celou ladit do jednoho barevného tónu, jen s několika odlišnými akcenty, nebo vytvořit pestrou směs. Námět lze zvolit abstraktní, nebo konkrétní motiv -časté a oblíbené jsou různé květy. Fantazii se meze nekladou.
Ve větší ploše se dá použít i několik celých obkládaček se zajímavým dekorem, na který mozaika ze střípků naváže, samozřejmě bude s obkládačkami barevně sladěná.
Do keramické nebo skleněné mozaiky je možné zakomponovat i jiné materiály nebo drobné předměty – kamínky, lastury, kousky zrcátek, úlomky z památečního porcelánového hrnečku a
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR, ŠTĚPÁN LUŤANSKÝ, MARTIN MAŠÍN, KAROLÍNA NEMÉTHOVÁ, MICHAL TVRZ, SHUTTERSTOCK, AUTORKA A ARCHIV FIREM