Podlahové krytiny z nových materiálů
Koupelny i kuchyně se vyznačují jistými specifiky, která je třeba při bezchybné volbě podlahové krytiny zohlednit. V koupelně jde především o zvýšenou vlhkost vzduchu, srážející se páru a přímý kontakt podlahy s vodou. V kuchyních se zase setkáváme s rizikem poničení krytiny či nehody v podobě rozbité a vyteklé myčky či ledničky.
Laminátové podlahy, produkt, který se výrobci snaží neustále inovovat a zatraktivňovat, neboť musejí čelit rostoucí konkurenci ze strany dřevěných a nově především také vinylových podlah, jsou vysoce odolné vůči zátěži i poškození a nabízejí celou řadu designových alternativ. Na druhou stanu je třeba upozornit, že pokud k mechanickému poškození krytiny dojde, náprava bez následků je obtížná. Drobné škrábance lze opravit voskem, jde však pouze o zacelení povrchu, nikoli o neviditelnou nápravu. Jistým řešením je celou poničenou lamelu vyměnit, což však nemusí být vždy reálné. Nevýhodu dále představuje náchylnost laminátu na zvýšenou vlhkost a přímé působení vody, není-li již z výroby palubka ošetřena speciální úpravou nosné i nášlapné vrstvy (především hran). Středová dřevovláknitá deska totiž velmi snadno nasaje vodu, nabobtná a následně v podstatě není cesty zpět a krytina zůstává i po vyschnutí poškozená. Podlaha sama o sobě studí, což však lze vykompenzovat podlahovým vytápěním.
Dřevěná podlaha hřeje
Vícevrstvé palubky jsou oproti masivům stálejší a odolnější vůči působení vlhkosti i kolísajícím teplotám. Navíc disponují zámkovým spojem, který pokládku usnadňuje a zrychluje. Vícevrstvá palubka umí věrohodně působit dojmem masivu. Dřevo obecně je ve srovnání s lamináty měkčí a náchylnější na mechanické poškození, na druhou stranu však nabízí kvalitnější způsob oprav. Lakované i olejované dekory dokážou šikovní podlaháři opravit k nerozeznání od originálu.
Velkou předností je hřejivá vlastnost dřeva. I když v místnosti nemáte zabudované podlahové vytápění, budete mít od nohou příjemný pocit. Vícevrstvé podlahy lze, až na výjimky, bez obav umístit i na instalované topení. Jedinou nevýhodou je působení vlhkosti a vody, se kterou ani dřevěné podlahy příliš nekamarádí. Dojde-li k nehodě a k přímému dlouhodobějšímu kontaktu podlahy s větším objemem vody, i dřevo ji nasákne. Oproti laminátům je však mnohem vyšší pravděpodobnost, že po vyschnutí se dřevěná krytina vrátí do původního stavu. Hrozícím rizikem je také začernání hran u světlejších dekorů.
Umělý vinyl hraje prim
Do třetice se zastavme u materiálu, který je praktický, odolný a nově zpracovaný do takové užitné podoby, že si i přes svůj umělý charakter získává stále více příznivců. Vinylové krytiny jsou na dotek teplejší než laminátové podlahy, v odolnosti před mechanickým poškozením a vlhkostí nemají konkurenci, stačí jim snadná údržba, nabídka dekorů je věrohodná a překvapivá. Vybírat můžete z lepených dílců i z palubek se zámkovým spojem, které se pokládají plovoucím způsobem. Dekory imitují přírodní materiály jako dřevo, kámen či mramor, k dispozici jsou však nově také vzory dlažby. Jeho výhodou je i dobrá prostupnost teplat a kompatibilita s podlahovým vytápěním.
Pro více informací navštivte www.kpp.cz.
TEXT: REDAKCE
FOTO: KPP