U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Podlaha beze spár
Kategorie: Speciál – podlahy na míru | Autor: Martina Lžičařová
Použití klasických palubek na podlahy v chatách i chalupách, jež bývají nerovnoměrně vytápěny, sebou nese riziko, že palubková podlaha v takovém teplotně a vlhkostně nestabilním prostředí bude “pracovat” a mezi prkny vzniknou velké a nehezké spáry.
Potom nezbude, než znovu prkna jedno po druhém sklepat k sobě, nebo spáry důkladně zatmelit. Jsme-li teprve ve fázi úvah, jakou podlahu zvolit, můžeme snadno těmto potížím předejít. Vždyť dnes už existují takové vymyšlenosti, jako jsou třívrstvé podlahové panely z masivního dřeva, které díky křížovému lepení masivních dřevěných lamel spolehlivě odolávají výkyvům tepla i vlhkosti.
Robustní třívrstvé panely Agrop 3-V jsou vyrobeny ze tří vrstev lamel z masivního dřeva. Jedna vrstva je středová, obě krajní lze použít jako nášlapové. Lamely jsou slepeny v každé vrstvě v podélném i příčném směru a vrstvy jsou slepeny mezi sebou. Lamely povrchových vrstev jsou otočeny o 90° proti lamelám středové vrsty a díky této konstrukci jsou panely mimořádně odolné i v teplotně a vlhkostně proměnlivém prostředí. Panely jsou opatřené pérem a drážkou a pokládají se vždy na rovný podklad, buď na celou plochu nebo na rošt.
Kladení na celopološný podklad
Jako podklad lze použít i původní podlahu, např. stará prošlapaná prkna, koberec nebo linoleum. Na ten se položí parotěsná zábrana, pak kročejová izolační fólie a mezi jednotlivé podpory se může položit tepelná izolace (zároveň tlumí zvuk). Tyto vrstvy lze ještě podle potřeb doplnit o protipožární vrstvy. Při pokládce panelů se první dává do rohu místnosti pérem k delší stěně v celé délce. Všechny podélné a příčné spáry se lepí vodostálým lepidlem a panely se sesazují k sobě pomocí kladiva a dorazového hranolu. První dvě hotové řady a potom každou následující se doporučuje stáhnout podlahářskými pásy.
Montáž na dřevěný rošt
Dřevěný rošt, na který se budou panely montovat, musí být pevně (nejlépe hmoždinkami) spojen s podkladem a musí být v jedné rovině. Nosné panely se doporučuje v místě drážky připevnit jedním až dvěma šrouby, lepí se jen příčné spoje. Pokládka na dřevěný rošt jinak probíhá stejným způsobem jako na celo-plošný podklad.
Zajímavě se dají tyto panely využít také na obklady. Obkládat jimi lze stěny, stropy, příčky, ale také schodišťové stupně, podesty, je možné je použít jako plné zábradlí nebo na výrobu regálů atd. Potom se šroubují do drážky nebo na péra na dřevěný rošt či rám, ve svislém nebo vodorovném směru.
Dokončení se nedá ošidit
Celá plocha podlahy se po dokončení montáže panelů musí přebrousit, případně i přetmelit a znovu přebrousit. Jemné zbytky prachu je nejlepší ještě vysát a na závěr se podlaha přetře vhlkým hadrem. Pak se plocha po okrajích začistí lištami a nakonec se povrch opatří nátěrovou hmotou a ošetřovacími přípravky.
***
Několik upozornění
* Třívrstvé dřevěné panely nejsou vhodné do velmi vlhkého prostředí.
* Výrobce doporučuje panely před pokládkou skladovat 2 – 3 dny při pokojové teplotě.
* Panely Agrop 3-V se dají lepit přímo na betonovou vrstvu se zabudovaným podlahovým topením.
* Vyrábějí se v těchto rozměrech (mm): smrk 405 x 2385, tl. 19 a 27, modřín sibiřský 405 x 2485, tl. 19, borovice nordic 404 x 2485, tl. 19.
***
Panely se sesazují pomocí kladiva a dorazového hranolu
Panely se v místě drážky připevňují šrouby
Spáry mezi panely se lepí vodostálým lepidlem
Po dokončení se celá plocha podlahy přebrousí
Panely jsou opatřené pérem a drážkou a pokládají se vždy na rovný podklad, buď na celou plochu nebo na rošt
www.agrop.cz
FOTO AGROP