Počasí pod kontrolou

Rubrika: Interiér

Meteostanice WS 8035-IT s připojením k internetu s DCF časem a zobrazením tendence tlaku. (Conrad)

Jak je venku, ukáže i barometr po dědečkovi anebo novější radiobudík s displejem. Přesnější předpověď ale poskytnou jen domácí digitální „meteostanice“.

Díky rádiovému spojení či internetovému připojení na meteorologické programy můžou domácí digitální meteostanice poskytnout předpověď počasí i na několik dní dopředu.

Malé bezdrátové stanice

K nepříliš přesné předpovědi počasí stačí stolní či nástěnné digitální „staničky“ s displejem. Když jejich beztrátová čidla umístíte za okno, změří tlak, teplotu a vlhkost vzduchu a čip napájený tužkovou bateriií uvnitř stanice z nich „vypočte“ předpověď na několik nejbližších hodin. Na displeji se zobrazí symboly slunce, mraků, deště či sněhových vloček, některé stanice „namalují“ panáčka či panenku, kteří vás vtipně nabádají, jak se obléci, než vyjdete ven.

Komfortní meteostanice WS-888 s dotykovým displejem (Conrad)

Kromě hodin a kalendáře tyto meteostanice slouží i jako rádio (s příjmem FM vln) a budík. Vyberete-li si přístroj se symbolem „DCF-77“, pak budete mít navždy postaráno o přesný čas a automatický přechod mezi letním a zimním časem, protože je řízen časovým signálem, pokrývajícím zdarma celou Evropu.

Přístroje většinou zoobrazují i aktuální měsíční fázi nebo východ či západ Slunce. V bytě či na chalupě oceníte typy, zobrazující i teplotu v místnosti (obvykle přepnutím tlačítka nebo dotykem prstu na dotykovém displeji) s přesností až 0,1 °C, případně i relativní vlhkost, udávanou v procentech.

Dražší bezdrátové meteostanice po nastavení spustí i alarm v případě poklesu vlhkosti v místnostech pod rosný bod, a varují tak před hrozící plísní. Nechybí kuriozity: solární článek místo baterie, dotykové displeje, které hledaný údaj (teplotu, tlak, vlhkost) držený v paměti dotykem prstu „vybarví“, zvětší nebo zarámují a podsvícení přizpůsobují osvětlení v místnosti, údaje vyvolávají mávnutím ruky před displejem apod.

Meteostanice DCF použitelná i jako vynikající fotorámeček (Conrad)

Přístroje značky Conrad a Hyundai s většími a kvalitnějšími displeji můžou fungovat po přepnutí i jako fotorámečky. Umožňují dálkovým ovládačem ručně, nebo automaticky v nastavitelném intervalu prezentovat fotografie přímo z fotoaparátu, z jeho karty, nebo z připojeného notebooku.

Některé umí víc

Předvídat počasí kdekoliv až na 4 dny dokážou ty digitální meteostanice v cenové kategorii kolem 2 tisíc korun a výše, které automaticky na vlnách zmíněného časového evropského vysílače DCF-77 přijímají a umí zpracovávat evropské meteorologické vysílání, k němu již několik let přidruženého. Podle návodu musíte ale při „záběhu“ vybrat z menu vaše nebo nejbližší z 272 volitelných evropských měst. Stačí jen udat jejich poštovní směrovací číslo.

Domácí meteostanice ECO - RMR500 s DCF předpovědí na 4 dny. (Oregon)

Symboly předpovědi na dnes a příští 3 dny se obvykle zobrazují na čtyřech ploškách displeje, většinou i s nejnižší a nejvyšší denní či noční teplotou, případně i s vlhkostí. Odlišují se designem a počtem přídavných funkcí.

S cenou rostou i možnosti meteostanic. Podle počtu za okno umístěných bezdrátových čidel zobrazují aktuální hodnoty tlaku, teploty a vlhkosti, ukládají je do paměti, nebo graficky vyznačují jejich tendenci v nastaveném období.

Předpověď z internetu pro každé místo na světě

Zatímco DCF-77 pokrývá jen Evropu, nejnověji ho kontinentálně nebo globálně zastupují i internetové meteorologické sítě. Služba vysílající čtyřikrát denně aktualizované předpovědi pro všechny kontinenty a regiony světa je pro každého zdarma, stačí si vybrat právě váš region. Program do počítačů s Windows stáhnete zdarma z adresy www.weather365.net. Díky tomu si můžete ověřit, jaké počasí vás bude čekat například na vzdálenější chalupě, nebo v místě nástupu dovolené!

Internetová meteostanice I@SKY se čtyřdenní DCF předpovědí podle poštovního směrovacího čísla. (Conrad)

K zobrazení venkovní teploty se tyto meteostanice obejdou bez venkovního čidla, protože ji dokážou pro vás region z vysílání interpolovat. Pravděpodobně u nás nejrozšířenější kompaktní stanice I@SKY od Conrada (za 713 Kč) nabízí diferencované, každou hodinu aktualizované předpovědi pro deset tisíc evropských (z toho 200 českých) regionů a pro tisícovku světových měst.

Poloprofesionální meteostanice

Opravdu „vlastní“ místní a údajně na 75 % přesnou předpověd počasí však amatérům i profesionálům (zemědělcům, pěstitelům, záchranářům, turistickým centrům aj.) poskytnou jen stanice, které jsou ve stálém bezdrátovém spojení se snímači teplot, tlaku a vlhkosti na vhodně umístěné konzoli. Navíc musí být vybavena i „korouhvičkou“ s vrtulkou anemometru, měřící směr a rychlost větru, a nádobkou srážkoměru.

Poloprofesionální stanice PRO-2 s konzolou pro bezdrátový přenos. (Vantage)

Cena podle rozsahu sestavy a preciznosti snímačů se pak pohybuje od 10 do 40 tisíc korun. Procesor stanice nebo k ní připojený počítač, zaznamenávají tendence změn důležitých údajů, v případě extrémních teplot, srážek nebo rychlosti větru, předznamenávající bouře nebo průtrže mračen, mohou vyhlašovat alarm.

I když vývoj ještě zdaleka neřekl poslední slovo, jedno je jisté: přesnost předpovědí meteorologických stanic se bude dále zvyšovat, ale přizpůsobit počasí našemu přání nikdy nedokážou!

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV

Počasí pod kontrolou