Plotové stavebnice a dílce – poskládejte si plot snadno a rychle

Plot je vizitkou každé zahrady, dává okolí na srozuměnou, zda upřednostňujeme soukromí, nebo jsme otevření společenskému dění. Zvolíme-li stavebnici, bude plot velmi rychle sloužit tomuto účelu.

Zejména u nových nebo právě rekonstruovaných objektů vidíme neupravené okolí a kvalitního oplocení se často pozemek dočká až naposled. Přitom plot je tím, co vymezuje hranice, chrání naše soukromí a v neposlední řadě majetek či přímo nás před nezvanými hosty, kterých v současnosti spíše přibývá.

Důvodů, proč je plot onou pověstnou „Popelkou“, se nabízí hned několik. První je obava, že se během výstavby poničí, druhým finanční prostředky, které směřují na zatím důležitější věci, a třetím nedostatek času, pokud si chceme plot vystavět svépomocí. A právě s tím nám mohou pomoci již hotové plotové stavebnice nebo výplně. Instalaci značně urychlí, navíc můžeme vybírat v širokém designu i cenovém rozpětí. Cena se odvíjí od druhu a tloušťky dřeva, složitosti zpracování, zda je dřevo pouze impregnované, nebo má i finální úpravu a samozřejmě, kupujeme-li plot v hobbymarketu nebo si ho necháme vyrobit na zakázku u truhláře, případně na pile.

Rozmanitý design plotových dílců umožňuje jejich využití i pro různé bariéry či clony

Kde poslouží dílce

Plotové dílce buď upevňujeme na sloupky zapuštěné v zemi, jež mohou být dřevěné, kovové nebo zděné, nebo je instalujeme mezi sloupky na zděnou podezdívku. Pokud zvolíme variantu s pevným rámem, musíme si dobře propočítat, zda spolu se sloupky bude délka sestaveného plotu odpovídat délce hranice pozemku. Krácení takového dílce je totiž složité, navíc upravovaný kus dokáže poněkud pokazit estetický dojem z celého plotu.
Větší variabilitu nabízí dílce, u nichž jsou plotovky uchyceny pouze ke středovým nosným trámkům, tzv. příčníkům, či kovovým profilům. Ty je možné podle potřeby krátit a plotovky ubírat.

Komponenty stavebnic je obvykle nutné opatřit nátěrem

Výsledek snadno a rychle

Komplexní řešení nabízejí plotové stavebnice, které se skládají z plotových sloupků a dílů. Nejenže jde o shodný materiál s totožnou úpravou, ale jednotlivé prvky do sebe díky svému tvaru, vodicím drážkám ve sloupcích a profilovaným lamelám přesně zapadají. Mívají i předvrtané otvory k přichycení, součástí balení je spojovací materiál, případně kovové patky pro osazení sloupků do země.

Plotové dílce upevňujeme na sloupky zapuštěné v zemi, nebo je instalujeme mezi sloupky na zděnou podezdívku

Přesně podle představ

Třetí možností je zakázková výroba. Truhlář při výrobě pracuje s konkrétními rozměry budoucího plotu, jimž přizpůsobí šířku i výšku plotových dílců. Vyjde také vstříc našim představám o vzhledu plotu, ať už chceme minimalistický, nebo třeba se zdobnými prvky.
Jako stavebnici si můžeme nechat v truhlářství nebo na pile připravit příčníky a do přesné délky nařezané plotovky a plot si sešroubujeme až na místě jeho určení.

Jednotlivé díly plotové stavebnice do sebe přesně zapadají a práce jde od ruky

Nízký, nebo vysoký?

Nejvíce záleží na tom, čemu má daný plot sloužit. Zatímco nízký plůtek buď jen symbolicky vymezuje hranici pozemku, nebo chrání zeleň před pošlapáním, plot, který má tvořit jistou zábranu, už vyžaduje minimálně metrovou výšku. Standardní výška plotu se pak pohybuje mezi 150 až 180 cm. Tam, kde si potřebujeme chránit soukromí a klid před ruchem ulice, větrem, prachem apod., volíme ploty ještě vyšší.

Pokud je pozemek v nestejné výškové úrovni, měli bychom tomu přizpůsobit výšku plotu, aby působil jednotně. To lze zajistit buď různou výškou plotových dílů, nebo stupňovitou podezdívkou a dílci s jednotnou velikostí.

 

Průhledný, nebo bytelný?

S výškou plotu je přímo úměrná jeho pevnost. Čím je plocha dílce větší, tím více se do ní může opírat vítr. Tenčí rám a lamely se ve větru kroutí, praskají, v nejhorším případě se ze sloupků vylomí celý dílec. Vítr si občas umí zařádit i na jinak chráněných v místech, proto bychom pevnost plotu neměli podceňovat.

Likvidaci plotu může mít na svědomí i tzv. lidský faktor, tedy když nám bude někdo pravidelně s plotem lomcovat nebo ho přelézat. Mohou to být děti, které rády volí nestandardní způsob příchodu a odchodu namísto brankou. Kde dokonce hrozí opakované „návštěvy“ zlodějů, tam bychom měli bytelnému plotu dát určitě přednost. Vylomenou plaňku nahradíme snadno, ale rozlámaný plotový dílec o dost hůře. Vyplatí se nechat si jeden až dva v rezervě, protože se může stát, že za pár let už ho v prodejní nabídce nenajdeme.

Vysoký, odolný a nejlépe plný plot bychom měli upřednostnit i tehdy máme-li psy s toulavými packami, nebo kteří neadekvátně reagují na kolegy, ale třeba také lidi chodící okolo.

Kromě oplocení můžeme plné dílce použít jako zástěnu chránící například terasu nebo pergolu z návětrné strany nebo před pohledy sousedů.

Plotová pole mohou být sestavena z planěk, vodorovných či svislých lamel, dřevěných mříží nebo jsou vyplétaná z proutí. U vysokých dílců můžeme volit kombinované typy, kde zhruba horní pětinu až čtvrtinu plné výplně nahrazuje zdobná mřížka, což plot opticky odlehčuje.

Jednotlivé plotovky mohou mít rovný, zakulacený nebo špičatý horní okraj. Kromě zajímavějšího vzhledu jim zešikmení zajišťuje lepší odtok vody a zahraňuje tak hnití dřeva.

 

Plotové stavebnice a dílce – poskládejte si plot snadno a rychle