Plechové střechy

Plechové střechy bývaly praktickým řešením, které ale moc krásy nepobralo. A navíc rezavěly a musely se natírat. To vše je minulostí. Současné plechové krytiny se těm ostatním vyrovnají, dokonce je v mnohém předčí.

 

Minimální zatížení krovu a maximální životnost. Tedy dva z nejdůležitějších požadavků, které jsou na střešní krytinu kladeny. Právě těmito vlastnostmi se podle výrobců vyznačují krytiny z hliníku a hliníkových slitin. Dodávají se v nejrůznějších typech a tvarech šablon a profilovaných plechových plátů (každý výrobce obvykle používá svůj specifický název pro jednotlivé tvary a rozměry krytiny) a vybrat si můžete i z poměrně široké nabídky barevných odstínů a povrchových úprav.

Nízká hmotnost předností

 

Proč právě hliníkovou krytinu? Jedním z podstatných „pro“ je její hmotnost. Například Keramet udává, že při tloušťce 0,6 mm váží metr čtvereční krytiny pouhých 1,9 kg a při milimetrové tloušťce plechu zatížíte krov hmotností 2,7 kilogramů na metr čtvereční. Což je zhruba třikrát méně než u krytin z ocelových plechů. Pálená taška pak krovy zatěžuje dokonce osminásobkem hmotnosti oproti krytinám ze slitin hliníku. Zátěž pouhých 2,3 kg na metr čtvereční slibuje u svých falcovaných tašek z hliníkových slitin také Prefa.

Požadavek na minimální zatížení krovů je podstatný zejména při rekonstrukcích střech či výměně střešní krytiny u starých domů a chalup, protože často umožní využití stávajícího krovu i v případě, že bude součástí výměny krytiny i zateplení.

Dlouhá životnost

Vedle hmotnosti je nejčastěji zdůrazňovaným argumentem pro hliníkové plechy také jejich odzkoušená vysoká životnost. Keramet například uvádí, že u těchto krytin lze vycházet z více než stoleté tradice. Hliníkové krytiny se navíc dobře vyrovnávají s působením extrémních povětrnostních podmínek a lze je také snadno měnit v případě, že je nápor přírodních živlů přece jen poškodí. Snadná pokládka patří ostatně mezi přednosti hliníkových krytin rovněž. Různé typy šablon a plechů lze pokládat na bednění i latě. Záruku na střechu ovšem někteří výrobci podmiňují pokládkou od proškolené pokrývačské firmy s příslušným certifikátem.

Výběr tvarů i rozměrů

Tvarů a profilů střešní krytiny z hliníkových slitin existuje celá řada, nejsnáze si proto s ohledem na požadovaný vzhled a barevný odstín střechy vyberete ze vzorníků na internetu nebo u prodejce stavebnin. S dodavetelem konzultujte i tloušťku plechu, vhodnou pro sklon střechy a klimatické podmínky, v nichž bude střecha sloužit.

Pro příklad lze uvést třeba lehkou střešní krytinu Keramet KPTR 1017, která nabízí poměrně širokou rozměrovou variabilitu. Základem je tvarovaný plechový pás o celkové šíři 920 milimetrů, dodávaný v několika tloušťkách od 0,6 po jeden milimetr. Výrobce vám dodá pás v délce od půl metru do sedmi metrů, individuálně lze vyrobit i delší rozměry. Tento typ krytiny vám tedy umožní pokrýt až sedm metrů střechy (se sklonem od deseti stupňů) souvislým hliníkovým pásem, což je velmi dobré zvláště u větrem a sněhem zatěžovaných střech.

Povrch krytiny může být přírodní, lakovaný nebo embosovaný, v nabídce barevných odstínů najdete červenou, tmavě hnědou, tmavě šedou či antracitovou.

Jinou možností je například falcovaná taška, falcovaný šindel či falcovaná šablona Prefa. Všechny tyto krytiny se vyrábějí z hliníkových slitin a můžete je mít v osmi základních barevných provedeních. Stejně jako krytiny od Kerametu či dalších výrobců se i hliníkové krytiny od Prefy vyznačují nízkou hmotností a jsou tedy vhodné především pro výměny střech na starších objektech.

Starý dobrý plech

V řadě parametrů jsou s hliníkovými srovnatelné i krytiny z ocelových plechů. Oproti hliníkovým zatěžují konstrukci krovu zhruba dvojnásobnou hmotností. Pořád tak ovšem patří k nejlehčím střešním krytinám. Jsou rovněž dostupné v mnoha typech a tvarech, takže si z nich vyberou zájemci o klasický i netradiční vzhled střechy.

Zajímavou možností je například krytina Lindab Goodlock z žárem zinkovaného plechu s takzvanou lakoplastovou úpravou povrchu, která zvyšuje životnost střechy. Tato krytina se nešroubuje v ploše, šrouby jsou překryté samotnou krytinou. Tím se maximálně omezuje působení povětrnostních podmínek na životnost krytiny.

Tradiční falcovanou krytinu, osvědčenou na mnoha horských chalupách pak připomíná ocelová střešní krytina Ruuki Classic. I u ní jsou montážní šrouby zakryté. Podle výrobce se vyznačuje snadnou montáží i údržbou a k dostaní je v několika variantách povrchových úprav.

Podobně se tradičnímu vzhledu falcovaných střech přibližuje i krytina Lindab Seamline. Základní surovinou pro její výrobu je svitkový ocelový pozinkovaný plech, vyznačující se vysokou životností, stálobarevností a vynikající zpracovatelností. Plech o tloušťce 0,6 mm je chráněn několika vrstvami polyesterových ochranných laků v patnácti barevných odstínech. Za dodržení parametrů montáže lze krytinu použít na střechy se sklonem už od tří stupňů. Klade se na dřevěné bednění.

Zdroj: Keramet, Lindab, E-Prefa

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Plechové střechy

Plechové střechy