U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
PLECHOVÁ STŘECHA
Kategorie: Stavba | Autor: KAREL ŠTECH, PETR PETŘÍČEK
Nízká hmotnost je výhodou plechové střechy při rekonstrukcích starších objektů, které by neunesly velké zatížení krovů. Přinášíme přehled materiálů, výrobců a systémů těchto střech.
Pro výrobu plechové střešní krytiny se používá měď, hliník, titanzinek, nerezová ocel a v poslední době ocelový plech s nejrůznějšími povrchovými úpravami, které zabraňují korozi. Společnou vlastností všech těchto krytin je nízká hmotnost a snadná pokládka.
Měděný plech
Měď je nejkvalitnějším klempířským materiálem; snadno se přizpůsobuje podkladu, má vysokou životnost (mnohde slouží jako krytina střech historických objektů postavených před více než 200 lety) a téměř nepotřebuje žádnou údržbu. Vzhledem k tomu, že je měděná krytina měkká, je třeba pod ní pokrýt střechu souvislým dřevěným bedněním, na které se krytina upevňuje měděnými hřebíky, měděnými vodotěsnými nýty a vruty s neoprénovým těsněním. (Protože ve styku s jinými kovy dochází ke vzniku elektrochemického článku, nesmí být použity žádné spojovací části z jiného kovu!) Dodává se v rolích i jako jednotlivé tašky (např. Vendi 280 x 200 mm). Nevýhodou mědi je její poměrně vysoká cena (při tloušťce 0,55 mm vyjde asi na 600 Kč/m[2, měděný plech o síle 1 mm stojí kolem 1200 Kč/m[2).
Titanzinek
Tento kov je vlastně téměř čistý zinek (až 99 %), legovaný mědí, titanem, případně i hliníkem; nepodléhá korozi a dá se snadno zpracovávat. Kov je měkký a není vhodný na okenní parapety, ploché střechy a terasy, oproti mědi je však o polovinu levnější. Nesmí se zpracovávat při teplotách pod 10 °C, protože by mohl popraskat. Při pokládce se musí respektovat jeho vysoká tepelná roztažnost. V létě je desetimetrový pás zhruba o 2 cm delší než v zimě.
Titanzinkové plechy se dodávají ve formě tabulí nebo svitkového plechu. Střecha musí být opatřena bedněním – nikoli však souvislým, ale s mezerami, aby kov byl odvětráván i zespodu. Nemusí být natírán, ale je možné jej natřít (jednovrstvá barva S 2810 Formex extra, Eternal mat).
Pozinkovaná ocel
Relativně finančně nejdostupnější kovovou krytinou je ocelový plech o tloušťce 0,5 -0,8 mm, dodávaný ve svitcích nebo v tabulích, které se spojují falcováním (pro srovnání: pozinkovaná tabule 0,55 x 1000 x 2000 stojí cca 200 Kč).
Pozinkované plechy však vyžadují opakované nátěry, čímž se jejich výhoda, kterou je původně nízká cena, snižuje. Přitom ochrana před korozí je u pozinkovaných plechů diskutabilní: zinek na povrchu plechů musí nejprve zvětrat, aby na něm barva držela, a za tuto dobu (1 až 2 roky) často začne plech korodovat. Tzv. reaktivní barvy, které lze na pozinkovaný plech nanést bezprostředně po montáži (např. Rezdico primer), jsme v prodejnách vůbec nenašli. Podle rad drogistů však lze použít i běžný základní nátěr původně určený na okapy Okapol Primer V 2003 nebo S 2810 Formex extra.
Ocel pokovená hliníkem
Zřejmě nejznámější je Aluzink, což je ocelový plech oboustranně žárově pokovený slitinou zinku, hliníku a křemíku v množství 150 g/m[2. Tato povrchová úprava zabraňuje korozi a vyznačuje se vysokou reflexí světla i tepla. Plech lze bodově svařovat a lepit, ale nelze jej pájet. Varianta Aluzink má povrchovou úpravu polymerovým povlakem (SPT) po obou stranách desky v tloušťce 5 mm, který zabraňuje narušení jeho povrchu chemickými vlivy. Stojí přibližně 180 Kč/m[2.
Ocel s vrstvou plastů
Aby ocelový plech netrpěl povětrnostními vlivy, pokrývá se již ve výrobě vrstvami ochranných laků na bázi odolných plastických hmot (plastisol, polyester), které pak mají dlouhou životnost (např. krytina střešní plechová velkoformátová Maxidek, Polak), stojí kolem 300 Kč/m[2.
Plechy s ochranou tvořenou plasty (např. Lindab) nelze pájet, pouze lepit silikonovými tmely. Protože při stříhání plechu se v místě střihu naruší protikorozní ochrana, musí se obnovit nátěr, aby nedošlo k jeho rezivění. Ze stejného důvodu je nepřípustné jej dělit rozbrušovačkou, která plast vyhřeje a znehodnotí. Cena těchto krytin se podle typu pohybuje mezi 350 Kč za m[2, trapézové plechy o síle 0,4mm kolem 130 Kč, síla 0,6mm 170 Kč/m[2. Plechy se zpravidla dodávají jako velkoformátové „šáry“ napodobující tvar pálených tašek.
Hliníkový plech
Hliníkové krytiny se vyznačují velmi nízkou hmotností (2 až 3 kg/m[2), takže nekladou nároky na únosnost krovů a ty mohou být vyrobeny z tenčích profilů. Hliník a jeho slitiny jsou měkké a snadno se zpracovávají, nedají se však letovat, proto se lepí silikony.
Dodávají se ve formě trapézu nebo vlnitých plechů. Vyrábějí se i ve tvaru pásů tašek o délce do 8 m, které se pokládají na souvislé bednění, případně na střešní latě s roztečemi max. 30 cm. Ceny hliníkových plechů jsou vyšší než ocelového plechu; tabule 1000 x 2000 o síle 0,6 mm bez povrchové úpravy stojí cca 400 Kč, stejná barevně lakovaná cca 550 Kč, hliníkové „šindele“ Prefa 860 Kč/m[2.
Co ještě trh nabízí?
K předním výrobcům a dodavatelům lehkých střešních krytin patří firmy SKANTAK, RUUKKI, BORGA, ONDUSTEEL, PREFA, LINDAB, ARCELORMITTAL, ROVA CZECH, ONDULINE, OMAK ROOF.
Sortiment jednotlivých firem je značně široký. U většiny uvedených výrobců je základním materiálem pro výrobu lehké střešní krytiny ocelové jádro (zpravidla o tloušťce 0,5 mm), které je oboustranně žárově pozinkované. Dál je opatřené pasivační vrstvou, která chrání před korozí a působením organických usazenin (houby, mechy), základním nátěrem, spodním ochranným nátěrem a vrchní povrchovou úpravou, která nejen chrání, ale plní i konečnou dekorativní funkci, přičemž na výběr je mnoho barevných odstínů.
Firma Rova Czech navíc u střešního systému Lindab Rova nabízí kromě oceli také možnost výroby krytiny z hliníkového nebo měděného plechu či z aluzinku, při stejné povrchové úpravě jako u plechu ocelového.
Zásadní vliv na celkovou životnost krytiny má použitá povrchová úprava. Na povrchy Pural (na bázi polyuretanu) a Pural Matt (na bázi polyuretanu a polyamidu) garantuje výrobce RUUKKI záruku na 50 let, u polyesterových nátěrů pak 10 let záruku. Výrobce LINDAB u střešní krytiny LindabTopline opatřené povrchem Polyester, respektive HB Polyester s polyamidovými zrny, zaručuje životnost krytiny 40 až 60 let. U střešního systému Lindab ROVA (ROVA CZECH) je poskytována 30letá záruka na neprorezavění a 10letá záruka na povrchové úpravy. Trapézové plechy výrobce HAIRONVILLE VIKAM (společnost ArcelorMittal) jsou dodávány buď v provedení Aluzink se zaručenou životností 25 let nebo Polak s životností plechu minimálně 45 let.
Horní plochy plechu lze také opatřit posypem kamennou drtí (např. OnduSteel, Isola Powertekk, CoversysDelta); takto upravené krytiny mají také dlouhou životnost. * www.lindab, www.skantak, www.oduline.cz, www.prefa.cz, www.borga.cz, www.ruukki.cz
***
DOBRÉ RADY
* Plechové střešní krytiny se musejí spojit s bleskosvodní soustavou (na budovy bez bleskosvodu by se vůbec neměly pokládat). * Plechové střechy obytných budov bývá třeba dostatečně akusticky izolovat, protože např. zvuk deště působí velmi rušivě. Montáž izolace, vyžadující jisté dovednosti a použití pojistné difuzní fólie, je lepší svěřit odborníkům. * Při osazování dlouhých úseků je třeba brát v úvahu roztahování a smršťování kovů v závislosti na teplotě; například dilatační koeficient mědi 1,65 mm/m/100 °C způsobuje v horkých slunečných dnech prodloužení měděné tabule v délce 2 m až o 3 mm oproti rozměrům v chladnu. Ještě vyšší tepelnou roztažnost má hliník a titanzinek.
Popisy k obrázkům
1 Plechová střecha je výhodná zvláště v horách, kde by jiná těžší krytina spolu s těžkým sněhem nebezpečně zatěžovala krov
2 Díl krytiny Lindab Rova Mega v klasické červené barvě
3 Připevňování plechové střešní krytiny
4 Plechovou krytinu dnes seženete v nejrůznějších barevných odstínech
5 Falcovaná krytina s prefabrikovanou povrchovou úpravou polyesterovým lakem
6 Vzorník barev trapézového plechu Lindab Coverline
7 Lehké krytiny Skantak jsou ve tvaru klasických tašek
8 Krytina Alukryt z hliníkového plechu s vrstvou polyesterového laku je vhodná na střechy se sklonem minimálně 30 stupňů
Autor fotografií: FOTO: PETR ŽIVNÝ, JAROSLAV HEJZLAR, LINDAB, SKANTAK A ARCHIV