Plech a spol.
Střechy chalup a horských chat většinou nenabízejí nosnost jako novostavby a některé potřebují lehkou střešní krytinu. Jaký materiál vybrat?
Potřebujeme odolnou, pohlednou a přitom bezúdržbovou krytinu s ale spoň čtyřicetiletou zárukou. Tyto požadavky splňují střechy plechové, vyráběné z oceli, hliníku, titanzinku atd. Na trhu mají široké zastoupení, zmiňme třeba hliníkové falcované šindele, tašky nebo šablony Prefa. Deklarují životnost minimálně 100 let.
Dále je tu titanzinek, například mnohotvárný a bezúdržbový materiál Rheinzink, vyráběný v několika produktových řadách. Titanzinkové plechy nacházejí uplatnění u pokrývání střech i opláštění budov. Uveďme ještě plechovou střešní krytinu Decra ® . Plechové šablony jsou pokoveny směsí zinku, hliníku a hořčíku, což zajišťuje maximální odolnost vůči korozi. Na horní povrch je aplikována prášková, netoxická barva, která zajišťuje vyšší stálobarevnost a trvanlivost.
VLÁKNOCEMENTOVÁ KRYTINA
Vláknocement, například Cembrit, je lisovaná směs cementu, minerálních plniv, celulózy, netoxických organických vláken a vody. Díky tomu je pevný a odolný. Hodí se nejen k pokrývání střech, ale také jako obklad fasády. Dobře odolává mrazu a dalším povětrnostním vlivům, je nehořlavý. Skládaná krytina se používá na střechy již od sklonu 18 stupňů. Vlnitá krytina je použitelná na všechny typy šikmých střech. Produkty se mezi sebou liší velikostí, hmotností, barevnou škálou, minimálním sklonem použití, počtem vlnovek a maximálním možným zatížením. Na trhu tento materiál nahradil původní eternitové šablony, které obsahovaly zdraví škodlivá azbestová vlákna.
PLASTOVÁ STŘECHA
Plastové tašky se vyrábějí z recyklovaných plastů a přísad vytvářejících ochranu před UV zářením a snižujících hořlavost. Jde o výrazně odlehčené verze tašek z přírodních materiálů, například dřevěného šindele, břidlice, ale také pálených či betonových tašek. Přestože jsou lehké, dobře odolávají povětrnostním vlivům. Jsou nenasákavé, nedrží se na nich mechy nebo lišejníky, takže jsou téměř bezúdržbové.
ASFALTOVÉ ŠINDELE
V případě šikmých střech s velmi malým sklonem (podle typu od 9,5 do 90 stupňů) se používají také asfaltové (neboli bitumenové) šindele. Jde o asfaltový pás opatřený vnitřní nosnou vložkou, jenž se hodí hlavně tam, kde není možné použít těžké pálené nebo betonové tašky. Jejich pozitivem je také rychlá pokládka a dobrá odolnost povětrnostním vlivům. Bitumenové šindele se pokládají na záklop. Dokážou se přizpůsobit složitějším tvarům střech. Na povrchovou úpravu asfaltových šindelů se obvykle používá písek nebo keramická zrna, drcená břidlice či plast.
Při výběru z bohaté nabídky trhu vyřadíme produkty, které se na stavení nehodí kvůli tvaru nebo hmotnosti
DOBRÁ RADA
Plastové krytiny by měli pokládat odborníci, protože vylisované šablony mění při změnách teploty svůj rozměr a tomu je zapotřebí přizpůsobit dilatační spáry.
Víte, že…
● Plechová krytina na střechy může mít podobu plechových rovinných desek, imitace tvaru taškových krytin, vlnitého plechu, trapézových či hladkých plechů na drážky nebo lišty.
● Plechy existují s rozmanitou povrchovou úpravou i bez této úpravy.
● Minimální sklon plechových střech se liší podle typu krytiny, jejího formátu, délky střešní roviny a mnoha dalších parametrů, výběr je třeba konzultovat s odborníky.
Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek a archiv firem