Platby po internetu
V internetových obchodech je nejlepší platit kartou nebo přes internetové bankovnictví.
Internetové nakupování se rozmáhá a přes internet se dá koupit všechno od jehly na šití až po automobil. Ačkoli nejrozšířenější platbou za zboží je stále poštovní dobírka, možností, jak zaplatit, je víc. Výrazně se od sebe liší tím, jak dlouho to trvá.
Platební karta
Platební karta patří mezi rychlé a jednoduché způsoby placení na internetu. Platba je uskutečněna okamžitě a navíc se za ni neplatí žádné bankovní poplatky. Nicméně v tuzemsku tento způsob platby není na internetu zatím běžný a řada lidí k němu má velkou nedůvěru.
Vhodné na takové placení jsou kreditní nebo embosované karty, případě i elektronické platební karty s povolením nákupu na internetu. Hodně elektronických karet je ale pro platby na internetu předem uzamčeno, takže je nutné je před placením buď v internetovém bankovnictví nebo přímo na pobočce aktivovat.
Pokud chcete platit na internetu kartou a nemít strach, aby vám někdo číslo karty a číselný kód z její druhé strany neukradl, jsou nejbezpečnější ti vydavatelé karet, kteří umožňují detailně nastavit platební karty pro rizikovější platby nebo je kvalitně zajistit. Jsou to například virtuální karty Cetelem nebo mBank.
Bezpečné karty
U Cetelem je při každé transakci potřeba přesně zadat částku platby včetně měny, a poté vám smskou přijde jednorázový číselný kód s omezenou dobou platnosti, který pro platbu použijete. Tím je možné kartu používat i na rizikových internetových stránkách, protože správné údaje pro platbu znáte jen vy, chybně zadaný údaj platbu nepovolí a při více nesprávných pokusech se karta automaticky zablokuje.
U debetních a kreditních karet mBank lze bezpečně platit díky vynikajícím možnostem on-line nastavení limitů. Bezprostředně před platbou a po platbě lze zadarmo zablokovat transakce na internetu a libovolně nastavovat limity od nuly až do výše zůstatku na účtu.
Platit na internetu lze i kartami ostatních českých vydavatelů karet, ale ty buď nemají žádné zabezpečení proti neoprávněnému použití karty, nebo jde jen o základní volitelnou možnost, která platby na internetu obecně povolí či zablokuje bez dalších bezpečnostních nastavení. Přesto se při placení na bezpečných stránkách, které jsou na prohlížeči označeny malým zámečkem, není čeho bát.
Další rychlé platby
K dalším rychlým elektronickým on-line platbám patří platby přes rozhraní některých bank a také použití platebních procesorů. On-line platbami přitom rozumíme převod peněžních prostředků v reálném čase, tedy bez zdržení.
Platby přes rozhraní banky fungují tak, že v internetovém obchodě vstoupíte z vašeho účtu při objednávce přímo do vašeho internetového bankovnictví. Zadáte tam přihlašovací údaje amůžete hned zaplatit. Zboží vám pak stejně jako po zaplacení kartou přijde domů rychleji, než kdyby obchodník musel dva dny čekat, než mu platba přijde bankovním převodem. Tuto službu nabízí například Raiffeisenbank nebo mBank, která spolupracuje s portálem Seznam.cz.
UmBank, která poskytuje službu mPlatba, jde zjednodušeně o to samé, co jsme již popsali výše. V internetových obchodech, které tuto platbu umožňují, najdete ikonu mPlatba. Podmínkou je aktivní běžný účet mKonto. Když ji splňujete a kliknete na mPlatbu, budete přesměrováni do internetového bankovnictví mBank, kde po přihlášení rovnou uskutečníte již předem nachystanou platbu. Celý proces je velmi rychlý a zboží z obchodu může být na vaší poště opravdu do dvou až tří dnů. Kromě rychlosti je i výhodou, že nemusíte on-line obchodníkům poskytovat údaje o své platební kartě, a také levnost celé transakce díky nulovým poplatkům mBank.
Internetové peněženky
Bezpečné a rychlé placení na internetu nabízejí i takzvané internetové peněženky. Celosvětově nejpoužívanější služba PayPal, která funguje i v České republice, slouží nejčastěji k platbám v internetových aukcích, ale také třeba pro nákup placených služeb na Facebooku.
Výhodou PayPalu je to, že jeho provozovatel poskytuje rozumné záruky při nákupech na aukční síni eBay. Ideální je propojení PayPalu s internetovou platební kartou pro vyšší bezpečnost. V Česku se snaží prosadit systém PaySec od ČSOB, který není přímo spojený s platební kartou, čímž je ještě o něco bezpečnější než PayPal. Účet „pejska“ je nutné nejprve naplnit penězi, to lze převodem z bankovního účtu nebo prostřednictvím platební karty.
První varianta je ideální pro majitele účtů u ČSOB a Poštovní spořitelny, kterým se peníze hned přesunou do peněženky, klienti ostatních bank musejí čekat na zpracování stejně jako u normálního platebního příkazu do jiné banky. Při dobíjení účtu platební kartou si banka vybere dvouprocentní poplatek. Případný útočník ale nemůže získat víc peněz, než je na účtu uloženo. Každou transakci je možné navíc nechat potvrzovat sms.
Další služby
Podobně jako PaySec a PayPal funguje i řada dalších služeb, například PayPay nebo PayByCash, ale jejich pokrytí je malé.
Není ani podmínkou, abyste sami například PayPal účet vlastnili. Stačí, když ho má provozovatel e-shopu. V průběhu dokončování objednávky budete přesměrováni na stránku PayPal, kde si vyberete způsob platby. Vyplníte zde nutné zúčtovací údaje o své kartě – PayPal tak zafunguje podobně jako Google Checkout. Pro vás znamená větší bezpečnost údajů, obchodům odpadá nutnost tyto údaje spravovat.
Pokud účet u PayPalu máte, je vše ještě snadnější. Vyplníte pouze přihlašovací jméno a heslo a zaplatíte buď z přebytku na svém PayPal účtu, nebo opět kartou. Systém PayPal někteří čeští provozovatelé e-shopů již využívají (ve Spojených státech se jedná o nejoblíbenější metodu), Google Checkout zatím není pro český trh připraven.
Pomalé platby v internetových obchodech
Při nákupech v internetových obchodech máte i další možnosti, jak zaplatit. Pro Čechy je stále nejtypičtější platba při převzetí zboží, takzvaná dobírka. Oblíbenou možností je také platba předem na bankovní účet daného obchodu. Obě možnosti jsou ale pomalejší než výše zmíněné, protože ve většině bank musíte čekat víc než jeden den, než se příkaz provede. Navíc musíte nejprve dokončit nákup v internetovém obchodu, pak si zjistit číslo běžného účtu internetového obchodu, „nalogovat“ se do vašeho internetového bankovnictví a odeslat příslušnou sumu. Obchod pak čeká do té doby, než mu platba dorazí a poté teprve zboží odešle. Jestli se vám zdá, že je to časově neefektivní, využijte možnosti, o nichž jsme mluvili výše.
JAK BEZPEČNĚ PLATIT NA INTERNETU
- Nakupujte jen v důvěryhodných obchodech, kde na prohlížeči vidíte zobrazenou ikonu bezpečnostního zámku.
- Nikdy nesdělujte číslo své karty e-mailem ani po telefonu.
- Zadávejte číslo karty pokud možno myší na virtuální klávesnici na obrazovce.
- Kartu po nákupu „uzamkněte“.
- Když kartu ztratíte, nebo vám ji někdo ukradne, volejte do banky a zablokujte ji.
TIP!
Větší zabezpečení karty je možné získat, pokud banka nabízí informační sms při pohybech na účtu. Na každou podezřelou transakci je tak možné reagovat okamžitě. Čím je reklamace podezřelé transakce rychlejší, tím rychlejší bude vrácení peněz a vyřešení případného problému. Nevýhodou je, že zasílání sms na mobil je někdy zpoplatněné. Podezřelé platby si hlídají i samy banky, pokud zaznamenají požadavek na zaplacení zboží nebo služby spojené s nějakými dřívějšími problémy, platbu pozdrží a nejprve kontaktují klienta.
TEXT: JIŘÍ ZATLOUKAL
FOTO: SHUTTERSTOCK