U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PLÁŠŤ PRO CHATU

Kategorie: Speciál – stavíme ze dřeva | Autor: Vladimír Procházka

Předpokládejme, že vnější stěny zahradní chatky chcete obít dřevem. Představu o tom, jaká úskalí nebo přednosti mají některé způsoby obití, nabízejí obr. 1 a 2. K vodorovnému obití, se hodí palubky spojované na pero a polodrážku. Pero je vždy na horní straně – svrchu, aby do obkladu nezatékala voda – a je kryto polodrážkou horního prkna. Přibít nebo přišroubovat lze prkna na horní i dolní hraně. Ti šikovní se mohou pokusit o přibíjení do pera – hřebík nebo vrut je tak přikryt horním prknem, tedy jeho polodrážkou. Pozor však na letokruhy palubek, aby se nezačaly kroutit ven a nevznikaly tak mezery pro pavouky a jiný hmyz. Musíte přibíjet s citem, aby tenké pero nepraskalo (obr. 1 A a B).

   Obrázky C, D, E ukazují tři způsoby obití na „peření“. Na obr. C se přibíjejí obě prkna. To může být nepříjemné – pokud při sesychání prkna prasknou, bude do obkladu zatékat. Pod tímto obitím by měla být vždy i parotěsná zábrana, třeba jen obyčejná nepískovaná lepenka s jedním nátěrem gumoasfaltu zvnějšku. Lepší je přibíjet prkna jen v dolní hraně. Mohou při sesychání bez problémů „pracovat“. Nejvýhodnější je však zase způsob, kdy jsou hřebíky nebo vruty zakryty (obr. E). A opět je třeba dát pozor, aby prkno při montáži neprasklo a byla dodržena rozteč a vodorovnost.

   Svislé obití má zvláště na jižní straně také několik úskalí. Na obrázku 2 je důležité všimnout si letokruhů prken (příčné řezy na koncích). Ty ovlivňují po několika letech jejich kroucení. Tím způsobují vytahování hřebů a uvolňování jednotlivých prken. Asi nejlepší způsob je přibít svislá prkna volně na sraz a tenké spáry překrýt kvalitními a dobře připevněnými latěmi, které je chrání před kroucením a uvolňováním. Vždy po několika letech při obnově nátěru zkontrolujeme přibití krycích latí.

   O ochranných nátěrech proti plísním, vlhku, houbám i hmyzu už bylo napsáno dost. Připomeňme jen, že na nové dřevo je vhodný BOCHEMIT QB, na starší, použité znovu, BOCHEMIT PLUS a další prostředky. Na vrchní konečné nátěry jak lazurovací, tak barevné krycí nátěry. Volte ty se složkou proti UV záření a dodržujte přesně technologické postupy uváděné na obalech. Vyplatí se to. Nátěry vám mnohdy vydrží déle, než sám výrobce uvádí.

Obrázek

1. Vodorovné vnější obití palubkami na peření

2. Svislé obití vnější stěny (prkna se kroutí)

PLÁŠŤ PRO CHATU