Placení mobilem: rychlé, pohodlné, ale i bezpečné?

platba mobilem v obchodě

Platby mobilem jsou pohodlné a hygieničtější, nemusíte se dotýkat tlačítek terminálu, ale mají i své nevýhody. Foto: Shutterstock

Placení mobilem se pro mnohé uživatele stalo běžnou součástí nákupních zvyklostí. S touto alternativou peněženky je ale třeba zacházet obezřetně, aby byly vaše peníze na účtech v bezpečí.

K bezkontaktním platbám se mobilní telefony používají hned několika způsoby. Při platbách na internetu se stále více uplatňují rychlé QR kódy, při nákupech fungují i moderní peněženky Apple Pay nebo Google Pay. Všechny platby mobilem podporuje platební brána Pays.

platba kartou přes mobil

Aplikaci pro platbu mobilem si stáhnete do telefonu a nahrajete do ní svou platební kartu. Foto: Shutterstock

NFC technologie: základ bezkontaktních plateb

Klíčem je NFC (Near Field Communication), což je bezdrátová technologie na principu krátkých rádiových vln, která umožňuje výměnu dat na vzdálenost do 4 cm. NFC podporuje většina smartphonů i nositelné elektroniky, jako jsou chytré hodinky nebo fitness náramky. Když se k sobě přiblíží dvě zařízení s NFC, začnou spolu automaticky komunikovat. Díky tomu může NFC platba proběhnout pouhým přiložením zařízení k bezkontaktnímu platebnímu terminálu.

výběr z bankomatu pomocí mobilu

Při výběru z bankomatu hrozí určité riziko přečtení údajů z displeje mobilu podvodníky. Hlídejte si, aby poblíž nikdo nestál. Foto: Shutterstock

Češi jako průkopníci bezkontaktního placení

Průzkum společnosti Mastercard ukázal, že v placení bezkontaktními kartami patří Češi mezi evropskou špičku. 96 % zákazníků je využívá, zatímco v ostatních státech Evropy je to jen 90 % populace. Platby mobilem využívá už více než třetina Čechů. Oceňují zejména rychlost a pohodlí – není třeba lovit peněženku, protože mobil mají stále u sebe.

Výhoda oproti placení kartou je v tom, že se nemusí zadávat PIN na terminálu, jehož tlačítek se dotkly tisíce lidí. Silnější pouzdra na mobil však mohou tlumit dosah NFC, což může způsobit, že terminál platbu nezaregistruje ihned.

platba pomocí QR kódu

QR kódy jsou novým nástrojem internetových zlodějů. Prevencí je dle mobilních operátorů zablokování plateb třetím stranám. Foto: Shutterstock

Jak na platby mobilem: jednoduché a bezpečné

Stačí, když vaše banka podporuje Google Pay nebo Apple Pay (případně Garmin Pay, Xiaomi Pay nebo Fitbit Pay). V aplikaci si nahrajete platební kartu. Vytvoří se jedinečný digitální klon karty (token), se kterým platební terminál komunikuje. Díky tomu jsou citlivé údaje chráněné před zneužitím.

Každou platbu je třeba potvrdit odemčeným telefonem nebo hodinkami či biometrickým údajem. Jedná se o sofistikovaně zabezpečenou platební metodu.

Benefity platby mobilem

  • Praktická alternativa pro každodenní platby
  • NFC platby nevyžadují připojení k internetu
  • Jednoduché přepínání mezi více uloženými kartami
  • Mobilní peněženka umožňuje výběr z bankomatu
  • Při platbě se neodesílá číslo karty ani osobní údaje
  • Při ztrátě mobilu lze data zablokovat na dálku
platba chytrými hodinkami

Platit lze také chytrými hodinkami. Foto: Shutterstock

Možná rizika: na co si dát pozor při platbách

Achillovou patou může být PIN kód, který může být okoukaný během zadávání. Nevkládejte PIN do poznámek v mobilu a nastavte si limity pro bezhotovostní platby. Při platbách přes internet neukládejte své údaje. Pozor na falešné QR kódy, které vás mohou přesměrovat na podvodné weby.

Sběr dat: kdo sleduje vaše platební návyky?

  • Apple transakce neautorizuje přes své servery a data o nákupech nesbírá.
  • Google transakce ověřuje pomocí vlastních serverů a data zpracovává pro reklamu (ale neprodává je).
  • Pokud si nepřejete, aby vaše zvyklosti někdo archivoval, zůstaňte u placení v hotovosti.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock

Placení mobilem: rychlé, pohodlné, ale i bezpečné?