Petlice a závory
Ani sebelepší petlice zlodějskému útoku příliš dlouho neodolá. Je však osvědčeným a jednoduchým systémem pro zamykání. V kombinaci s kvalitním visacím zámkem může zloděje odradit.
Petlice se vyrábějí z ocelového plechu nebo různě silných ocelových odlitků. Jsou určeny zejména k zabezpečení vedlejších objektů ať už kůlen, dřevníků či zahradních domků, ale i k uzamčení okenic nebo doplňkovému zajištění vchodových dveří.
Spolu s visacím zámkem představují spolehlivou a nijak extrémně nákladnou variantu uzamčení dveří nebo vrátek, protože dobrý visací zámek je účinný alespoň tak jako dveřní zámková vložka. Navíc takový zámek bývá odolný proti působení povětrnostních podmínek a jeho překonávání je pro zloděje pracné, takže ho lze s petlicí nebo závorou doporučit všude tam, kde nemůžete použít klasický zadlabaný dveřní zámek. Pokud však má i tento jednoduchý způsob zabezpečení splnit nejen preventivní, ale i praktickou funkci při pokusu o vykradení, investujte do dobrého robustního zámku.
Zakryté šrouby
Konstrukce petlice by přitom měla být taková, aby tělo zakrývalo šrouby, kterými je petlice i s okem upevněna. S páčidlem či sekáčem je samozřejmě možné téměř každou petlici vypáčit a vylomit, ale pokud je taková překážka pro zloděje příliš zdlouhavá a její překonávání nápadné a hlučné, plní petlice svůj ochranný účel správně.
Petlice se na dveře či vrata snadno namontuje, což je jednou z jejích hlavních předností. Není třeba nic složitě zadlabávat a vyměřovat. Na dveře prostě jen důkladně přišroubujete tělo petlice, které se pak navléká na oko upevněné zpravidla na zárubni nebo na vedlejší okenici. Visacím zámkem toto spojení uzavřete.
Existuje i bezpečnostní petlice, jejíž odolnost zvyšují protiplechy z druhé strany dveří, které omezují možnost vypáčení a vytržení. Mohou být vybaveny různými pojistkami a k dostání jsou i robustní petlice z materiálů, které znesnadňují odvrtání a přeřezání. Běžné plechové či ocelové petlice pořídíte od několika desítek do několika set korun, speciální bezpečnostní petlice může stát i kolem dvou tisíc korun.
Zástrče a závory
Zástrče a závory jsou dalším typem přídavných zabezpečovacích mechanismů. Zamykat s jejich pomocí můžete různá vrata a vrátka, ale i vchodové dveře na domě či okenice. Systém funguje tak, že se plochá nebo kulatá ocelová závora zasune do oka a možnosti opětovného vysunutí se zabrání visacím zámkem v oku, rukojeti závory či jiné části mechanismu. Závory však mohou fungovat i na principu různých západek, které se při spojení provléknou zámkem. Vybírat si můžete podle požadavků na robustnost konstrukce a kvalitu zabezpečení, ale také podle rozměru a tvaru v případě, že chcete závoru už z dálky jasně viditelnou, nebo naopak spíše nenápadnou.
K dostání je opět celá řada typů a rozměrů závor včetně důmyslných vratových zástrčí, které umožňují oboustranné otevírání. Kvalitnější závory bývají vybaveny antikorozní úpravou a někdy se prodávají ve výhodných setech s bezpečnostními zámky. Při nákupu dejte pozor, abyste v případě některých typů správně vybrali levou, nebo pravou závoru.
Jak správně vybrat
K dostání je i nespočet druhů zástrčí a závor, z nichž některé jsou uzamykací. Bezpečnost uzamykací zástrče můžete znásobit volbou takové, kterou nelze odšroubovat, pokud je uzamčená visacím zámkem.
K zafixování a uzamčení těžkých dvoukřídlých vrat pak poslouží plochá či tyčová vratová závora. Ta má buď podobu mohutné zástrče, nebo může být uzpůsobena i otevírání z obou stran pomocí tyčky, která je k závoře navařená v pravém úhlu a prostupuje průvlakem ve vratech na jejich druhou stranu.