Pěstujeme houby

Běhání po lese má v sobě kouzlo i adrenalin, pokud ale chceme mít smaženici jistou, vyplatí se zřídit si příruční zásobárnu čerstvých hub. Potřebovat k tomu budeme sadbu nebo substrát s podhoubím.

Při dodržení návodu od producentů sadeb není domácí pěstování hub nic tak těžkého, navíc si můžeme dopřát i druhy, které bychom ve volné přírodě možná neměli odvahu sbírat. Způsob pěstování zvolíme podle podmínek, které pro ně máme nejpříhodnější.

Při dobré péči nám vyrostou takovéto trsy hub

Houbové bloky

Nejméně práce představují takzvané houbové zahrádky. Jedná se o bloky substrátu nebo slámy již prorostlé podhoubím vybraného druhu, uložené v kartónové krabici nebo polyetylenovém pytli. Nejprve musí být blok několik týdnů chráněn před světlem, a když se začnou objevovat první plodnice odkryje se nebo přenese na světlo. Důležité je udržení vysoké vlhkosti vzduchu a teploty, kterou daný druh hub vyžaduje.

Houbová sadba

Prodává se naočkovaná na obilných zrnech, dřevěných kolíčcích anebo v tubě. Podle druhu houby se aplikuje buď do volné půdy pod stromový porost, polen, substrátu, sterilizované slámy, či pilin. Pro vytvoření vhodného mikroklima se nejčastěji používají průhledné polyetylenové pytle, které se po vzejití hub na více místech naříznou, aby mohly houbové trsy růst ven.
Pytle můžeme umístit na zahradě na stinném místě, ideálně zavěšené do výšky, aby se k nim nedostaly myši a slimáci, nebo doma ve sklepě, spíži apod. Další možností je uložení sadby do beden nebo na záhony. Následně je třeba udržovat konstantní teplotu a vlhkost.
U dřevokazných druhů hub se násada v podobě očkovaného zrní nebo kolíků vkládá do navrtaných otvorů v čerstvě nařezaných špalcích, nejlépe bukových a dubových. Použít lze i dřevo topolů, jív, ořešáků a dalších listnatých stromů.

Polyetylenové pytle pomáhají udržet v pěstebním substrátu stálou vlhkost

Nejčastěji pěstované druhy hub

Žampion bílý a hnědý, bedla vysoká, hlíva ústřičná, máčková, citronová, miskovitá a plicní, lošák neboli korálovec ježatý, límcovka obří, opeňka měnlivá, penízovka sametonohá, polnička topolová, pýchavka neboli vatovec obrovský, jidášovo ucho, lesklokorka leská (reishi), šupinovka nameko, shiitaké, trstnatec lupenitý (maitake).

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Uložit

Pěstujeme houby