Pěstování bylinek mimo sezónu

V našich deštivých a chladných zimách se zejména středomořským bylinkám venku nedaří, přesto existují celkem snadné způsoby, jak je mít k dispozici i v tomto období.

Některé otužilé bylinky, jako například „sestra tymiánu“ mateřídouška, přežijí zimu na záhonech bez újmy. Kryt z chvojí nebo textilie, jež ochrání před spálením mrazem, postačí saturejce, yzopu či tymiánu. V teplejších oblastech může takto na chráněném místě nebo v nevytápěném skleníku přezimovat i teplomilný rozmarýn.

bylinky na okně

Při umístění na okně mají bylinky dostatek přirozeného světla. Foto: Shutterstock

nejjednodušším způsobům, jak si zajistit chutné bylinky, patří tzv. microgreens, tedy mladé výhonky. Obsahují mnohonásobně více vitamínů a stopových prvků než dospělé rostliny a pro vypěstování stačí vysít semínka na vlhkou vatu nebo do kokosového substrátu, který odolává plísním.

Microgreens

Microgreens lze pěstovat v květináčích či speciálních klíčicích miskách. Foto: Shutterstock

Jako v létě

Pokud chceme bylinky pěstovat celoročně v interiéru nebo je tu nechat přezimovat, potřebujeme jim navodit podmínky slunného léta. Důležitý je hlavně dostatek světla, ideálně v takovém počtu hodin a intenzitě jako v letním období. To se dá nasimulovat pomocí umělého osvětlení. Na trhu jsou domácí pěstební lampy či přímo domácí pěstírny bylinek s optimálně zvolenou barvou a vlnovou délkou světla. Mohou být vybavené režimem „den a noc“, který zajišťuje přirozený denní cyklus s pravidelným střídáním 16 hodin zapnutého a 8 hodin vypnutého osvětlení. Alternativou je umístění bylinek na jižní nebo východní parapet a přisvětlování LED světlem, abychom jim prodloužili den. Na stinném místě se budou vytahovat za světlem, budou slabé, bledé a křehké a velmi pravděpodobně se jara nedočkají. Výjimkou jsou jen nenáročné druhy jako pažitka a řeřicha.

pěstební skleníčky

Pěstební skleníčky zajistí při klíčení stálou vlhkost zeminy i vzduchu (Foto: Bella Rose)

Pěstírna bylinek

Pěstírna bylinek SENSE s LED osvětlením a časovačem pojme 6 květináčků. 999 Kč (Foto: Tescoma)

Kyslík a živiny

Substrát pro bylinky

Substrát pro bylinky FloraSelf. (Foto: Hornbach)

Při pěstování v nádobách vyžadují bylinky výživnější zeminu, než do jaké jsou vysazeny na zahradě. Volíme zejména dobře propustný substrát, nejlépe speciální pro bylinky obsahující rašelinu. Má vyváženou a nadýchanou strukturu, nevysychá a zaručuje, že se ke kořenům dostane dostatek kyslíku.

Přezimující bylinky přihnojovat nemusíme, mají-li dost sil, do jara přežijí, neduživým již hnojivo příliš nepomůže. Při celoročním pěstování v bytových podmínkách hnojíme zhruba od února každé dva týdny plným hnojivem. Použít můžeme i růstový aktivátor, který zároveň podporuje vitalitu, obranyschopnost a odolnost vůči stresu a škůdcům.

Ani málo, ani moc

Třebaže jde často o rostliny z teplých krajin, nepotřebují k životu příliš vysoké teploty. V zimě jim postačí teplota nad 10 °C, optimální je v rozmezí 17 až 20 °C. Rozhodně je nelze umístit do blízkosti topidla či varné plochy.

V domácích podmínkách bylinky nejvíce ohrožuje kolísání teplot a průvan, když na ně například otevřeme okno nebo v kuchyni, kde se během vaření teplota značně zvýší. Vhodnější je pro ně například světlá chladnější chodba s denním světlem nebo zimní zahrada.

samozavlažovací květináč

Pomocí zavlažovací baňky je bylinkám postupně dávkována voda nebo roztok hnojiva (Foto: Tchibo)

Dalším problémem bývá zálivka, bylinkám velice nesvědčí přemokření, ale ani vysušená půda není to pravé. Permanentně mokrý substrát vede k zahnívání kořínků. Důležité tudíž je zajistit odtok přebytečné vody z květináče, na dně by proto měla být drenážní vrstva z drobného štěrku, keramzitu apod. Do ní je vhodné vložit několik kousků dřevěného uhlí, jež má antiseptické účinky. Ani v podmisce nesmí trvale stát voda. U samozavlažovacích květináčů je důležité, aby hladina vody nedosahovala až k substrátu, ale byla pouze natahována knoty.

Zaléváme vlažnou vodou tak, aby substrát zůstával mírně vlhký. Středomořské bylinky umístěné v místnosti s vyšší teplotou a suchým vzduchem jemně rosíme, chráníme je tím před napadením sviluškami, odstraňujeme tak ulpělý prach z listů, který jim brání v dýchání.

Samozavlažovací květináč

Samozavlažovací květináč zaručuje, že bude zemina vždy vlhká (Foto: Hornbach)

Úskalí domácího pěstování

  • Jednoleté bylinky přezimování stěží vydrží, brzy z jara ale můžeme začít s předpěstováním pro novou sezónu.
  • Udržení bylinek do jara je složité, protože v bytě neprochází obdobím vegetačního klidu, což je vysiluje.
  • Bylinky ze supermarketu jsou určeny k rychlé spotřebě, pokud je rozsadíme do více keramických květináčů a vhodného substrátu, život jim prodloužíme.
  • Pro rovnoměrný růst květináče s bylinkami pravidelně pootáčíme, aby měly přísun světla ze všech stran.
  • U přezimujících bylinek odebíráme jen vrcholové části nebo pouze jednotlivé listy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, Bella Rose, Tescoma, Tchibo a Shutterstock

Pěstování bylinek mimo sezónu