Pěstební substráty

Úspěch pěstování závisí i na složení půdy. Namíchat zeminu ve správném poměru ale nemusí být snadné, mnohdy nemáme k dispozici všechny ingredience. Toto za nás vyřeší substrát určený pro konkrétní typ rostlin.

S pěstebními substráty máme jistotu, že budou splňovat nároky rostlin, znamená to, že půda bude lehká, středně těžká nebo těžká, bude mít správné pH. Současně rostliny dostanou i všechny živiny a důležité látky.

Přesně na míru

Kromě univerzálního substrátu se vyrábí celá řada speciálních typů. Při zakládání nebo renovaci trávníku zvolíme substrát přímo určený k tomuto účelu, na jaře oceníme substrát pro výsev a množení, posléze substráty pro zeleninu či ovoce, a to univerzální či pro konkrétní druhy, dále máme na výběr substráty pro sukulenty, dřeviny, okrasné, vodní, balkónové či pokojové rostliny, ale také pro bylinky.
Daný substrát nebo zemina napomáhají k rychlé tvorbě kořenového balu, bohatému kvetení i úrodě nejen díky živinám, ale i zajištění přísunu vzduchu ke kořenům a schopnosti půdy zadržet vláhu.

Bojovník se suchem

Sucho je velký problém a do budoucna ještě bude. Musíme se tudíž naučit více hospodařit s vodou a při zahrádkaření i doma u pokojových rostlin myslet na to, jak zlepšit její využívání. Za tímto účelem vyvinul tým vědců z Mendelovy univerzity v Brně společně s výrobcem substrátů a hnojiv Rašelina a.s. revitalizační organický substrát proti suchu. Substrát obsahuje řadu vododržných minerálů, které vzhledem ke své nasákavosti přijímají větší množství vody a živin, jež v období sucha pozvolně uvolňují zpět do substrátu. Rostliny tak získají vodu a výživu i v nepříznivé době a jsou mnohem odolnější negativním vlivům, jako jsou například choroby. Pro podporu rychlosti a efektivity příjmu živin rostlinami zemina obsahuje ještě rašelinový extrakt s mořskou řasou, tzv. algahumin.
Revitalizační substrát je vhodný zejména pro venkovní okrasné rostliny v nádobách, které bývají nedostatkem vláhy zasaženy nejvíce. Hodí se také pro zeleninu, která rovněž sucho velmi špatně snáší. Použít ho můžeme při jejím pěstování v nádobách, ve skleníku i při výsadbě na záhony, kdy se doporučuje smíchat substrát s původní zeminou v poměru 1 : 1.

Ještě bohatší

Vyrábějí se i substráty s vyšším podílem kompostu nebo rašeliny podporujícími růst a vývoj, nelze je ovšem používat univerzálně pro všechny rostliny.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Uložit

Pěstební substráty