Péče o živý plot
Hustý, dokonale zastřižený a nádherně zelený. Živý plot je vizitkou každého zahrádkáře. Skýtá nejen soukromí, ale také stín. Příjemně odděluje hlučné okolí a vaší zahradu. Upravit živý plot není jen tak – je třeba mu věnovat pravidelnou péči a zvolit vhodné nástroje. Na co při úpravě a zastřihávání dbát?
1. Stříhejte ve správnou dobu
Péče o živý plot spočívá především v pravidelném zastřihávání a tvarování. Jedině tak může plot zdravě růst a houstnout. Stříhání zavisí na typu dřeviny. Obvykle je upravejeme až třikrát do roka. Vyjímkou jsou jehličnany, kterým většinou stačí pouze jeden střih ročně. ,,Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu,“ radí Tomáš Nevečeřal specialista firmy Husqvarna.
2. Správné nástroje jsou základ
Zastřihávání plotu může být velmi vysilující a náročná práce, pokud nezvolíte vhodné nástroje. Můžete vybírat z nůžek na jemnou práci přes benzinové či elektrické plotostřihy, které vám střih podstatně zrychlí a zjednoduší. Vždy vycházejte z charakteru vašeho živého plotu a dbejte na pohodlí při práci. ,,Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, použijte ruční nůžky na živý plot pro jemnější práci, nůžky na živý plot se stříhací lištou na silnější větve, a odvětvovací nůžky na ty nejsilnější větve,“ uvádí Nevečeřal.
3. Jak vybrat plotostřih
Pokud dřevina vyžaduje časté zastřihávání, vyplatí se vám akumulátorový plotostřih Husqvarna 536LiHD60X. Plotostřih je lehký, vyvážený, dobře se startuje, neprodukuje emise a nehlučí. Jedná se o ideální volbu pro ženy.
Na velké plochy a tlustší větvičky volte benzinové plotostřihy. Jednotlivé stroje se liší výkonem a délkou střihací lišty. ,,Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová,“ podotýká Neveřečal.
4. Bezpečnost především
Plotostřih patří k náročnějším strojům, které si žádají vyšší dávku obezřetnosti. Než se pustíte do práce, zopakujte si základní pravidla:
- Před stříháním zkontrolujte, zda jsou nástroje udržované, čisté a nabroušené. S tupými plotostřihy zanecháte po řezu roztřepené konečky větví, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci.
- Vždy se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze, než začnete se strojem manipulovat. (Např. při přenášení či zvedání.)
- Používejte osobní ochranné pomůcky. Nikdy nezapomínejte na ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba anebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukuje riziko zranění.
TEXT: REDAKCE
FOTO: HUSQVARNA