Péče o venkovní dřevo

Jakékoli použití dřeva a dřevěných konstrukčních prvků v exteriéru předpokládá jejich pečlivé ošetření. Jen tak může dřevo zůstat v dobré kondici co nejdéle a nevyžadovat další opravy.

Dřevěné konstrukce je nutné ošetřit co nejdříve a péči pak pravidelně opakovat

Dřevo je v exteriéru vystaveno především působení vlhkosti. Zhoubný vliv na něj má rovněž UV záření a působení dřevokazných organismů. Vliv všech těchto faktorů snižuje trvanlivost dřeva, tedy i kvalitu součástí exteriéru, které jsou ze dřeva zbudovány. Veškeré dostupné ošetření dřevěných prvků je proto nutné udělat okamžitě, přesněji řečeno dříve než stačí zmíněné vnější vlivy způsobit nenávratnou škodu.

Speciální přípravky chrání povrch i vnitřní strukturu dřeva

Vlhkost poškozuje dřevo zejména při silných výkyvech teplot. Způsobuje praskání a hnilobu a znásobuje riziko působení dřevokazných hub a plísní. Paprsky UV záření pak v nechráněném dřevu uvolňují lignin, což má za následek křehnutí a zašednutí dřeva. Nechráněné dřevo je rovněž náchylné k napadení mechy, řasami a dalšími škodlivými organismy.

Lazury

Jak těmto škodám předejít? Především správnou volbou prostředků pro ošetření a konzervování dřeva ať už na přírodní, nebo chemické bázi. Častou volbou bývá použití některého typu lazury. Na okna a dveře je vhodné použít speciální lazuru, určenou právě pro tyto dřevěné součásti stavby. K vlastnostem takových lazur patří vysoká propustnost vodních par, elasticita a odolnost proti povětrnostním vlivům.

Nátěr lazurou patří k nejčastějším způsobům ochrany dřeva

Ploty, palubkové obklady či zahradní nábytek je vhodné ošetřit silnovrstvou impregnační lazurou, která dřevo pokrývá vrstvou ochranného filmu. Lazury tohoto typu obsahují rovněž ochranné složky proti UV záření a součástí některých výrobků jsou i biocidní složky, které dřevo ochrání proti napadení houbami a dalšími škodlivými organismy.

Existují i speciální olejové lazury, tvořené směsí olejů a minerálních pigmentů, které kromě vysokého ochranného faktoru dodají dřevu jemné barevné tónování při zachování kresby. Výhodou olejových lazur je mimo jiné to, že jsou difuzní a umožňují dřevu dýchat. Oproti lakům se neodlupují a nepraskají. Takové lazury nabízí například firma Kreidezeit.

Fungicidní složka v lazuře ochrání dřevo před působením plísní, mechů a dřevokazných hub

Pro ochranu je možné použít rovněž osvědčený Lignofix, speciální přípravek k preventivní ochraně před houbami, plísněmi i hmyzu. Z řady Lignofix existuje několik typů výrobků pro použití v exteriéru i interiéru a vybrat je můžeme podle toho, jakým podmínkám bude ošetřované dřevo vystaveno. Impregnační prostředky na ochranu dřeva najdete rovněž v nabídce firmy Bochemit.

Ochranu dřeva před houbami, hmyzem a plísněmi zajistí rovněž výrobky z řady Duopen. K dispozici je například Duopen EX nebo Duopen Kutil, oba je možné použít rovněž k sanaci zdiva a omítek.

www.bochemie.cz, www.kreidezeit.cz, www.stachema.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Péče o venkovní dřevo