Péče o okapy
Okapy mají smysl, plní-li svůj účel. Tím je odvádění dešťové vody ze střechy tak, aby nezatékala na fasádu a do základů. Když okapy nefungují správně, trpí dům. Vyplatí se tedy dobře o ně pečovat.
Pravidelná údržba okapů na chatách a chalupách je důležitá především proto, že případné škody způsobené nedostatečně odváděnou vodou nemusíte zjistit hned. Jestliže se tedy okap například ucpe nebo nenávratně proděraví, může vám téct voda po stěnách a do základů i několik dnů nebo týdnů, než se na chalupu či chatu opět dostanete. A to by mohlo mít nepříjemné a nákladné následky.
Pokud jsou totiž okapy děravé, případně ucpané listím a nánosy nečistot nebo úlomky krytiny ze střechy, dešťová voda protéká na fasádu a poškozuje zdivo. Jakékoli zatékání je častou příčinou chátrání celé stavby.
Prevence proti takovým malým katastrofám přitom není nijak složitá, a pokud ji děláte opakovaně, bude i levná. Okapové žlaby a roury je především nutné zbavit veškerých nečistot. Spolehlivá je „ruční“ metoda, protože rukou (v rukavici) vyberete z žebříku nečistoty spolehlivě i z nejrůznějších záhybů a rohů. Určitě nic nezkazíte, vypláchnete-li nakonec žlaby proudem vody z vysokotlakého čističe nebo hadicí s tryskou.
Je dobré myslet na to, že se okapy zanášejí i při čištění střechy. Ať už použijete k odstranění mechů, větviček, úlomků krytiny a dalších nečistot ze střechy vodu, koště nebo i chemii (např. Mechostop), ocitne se značná část nepořádku ze střechy ve žlabech a může je ucpat. Součástí očisty střechy tedy musí být i okapový systém.
Při čištění pak zároveň odhalíte zkorodovaná místa a netěsné spoje. Pokud není rozsah poškození velký, můžete nejrůznější díry či netěsnící místa vcelku jednoduše opravit pomocí klempířského (střešního) tmelu. U těchto typů tmelů je zaručená elasticita, zcela tvrdý tmel by v namáhaných spojích s největší pravděpodobností popraskal. K opravám lze využít i samolepicí bitumenové střešní pásky.
Nezapomínejte natírat
Tmelení a lepení děr ovšem zpravidla nebývá vůbec nutné, pokud udržujete okapy v kondici pravidelným obnovováním nátěru. Platí to samozřejmě pro stále oblíbené okapy z pozinkovaného plechu.
Před nátěrem je opět nutné žlaby pečlivě zbavit nečistot a vnější strany žlabů i háky co nejlépe očistit od původní vrstvy nátěru a rzi. Na trhu je poměrně široká nabídka speciálních nátěrů na kov, plechy či přímo na okapy, které lze nanášet rovnou na očištěný povrch bez dříve nutných základových barev.
Existují i barvy, které můžete natírat přímo na nový pozinkovaný plech. To platí v případě, že okapové žlaby nebo jejich část vyměníte a nechcete přitom čekat, až plechy pro nátěr „zestárnou,“ což se při tradičních natěračských postupech doporučovalo. Nové typy barev na plech mají schopnost přilnout na nový materiál, ale dobře se propojí i se zkorodovaným povrchem.
Text Richard Guryča, foto Shutterstock, František Vaňásek, Martina Lžičařová