Pasti na hlodavce
Myška nebo hryzec. Malá, na pohled roztomilá zvířátka dovedou v okolí i uvnitř domu nadělat pořádnou paseku nejen na zásobách, ale i na vybavení. Jak se jich zbavit?
Kolem chaty nebo chalupy se to drobnými hlodavci jen hemží. Myši, hryzci, hraboši, plchové, někdy i krysy a potkani proniknou dovnitř budovy. Bydlení s nimi samozřejmě nechceme sdílet, a tak na řadu přicházejí pasti a elektronické plašiče.
Smrtonosné i živolovné pasti
Vybírat můžeme z mnoha typů pastí, které hlodavce usmrtí nebo živolovných pastí a sklopců pro odchyt drobných hlodavců. Mohou být z plastu i z drátěného pletiva v kombinaci se dřevem. Dovnitř se nastraží návnada, myška si k ní najde cestu, ale ven se již nedostane, protože zarážky jdou otevírat pouze jednostranně. Nástrahy bychom měli kontrolovat každé tři hodiny, abychom hlodavce zbytečně netýrali. Chycené myši pak vypustíme venku. Aby se nevrátily zpět, odborníci doporučují odnést je alespoň kilometr od místa, kde jsme je chytili.
Koupit můžeme i kartonové nástrahové staničky s jedem. Jedová stanice umožňuje bezpečnou a efektivní aplikaci nástrahy pro likvidaci myší. Papírová deratizační stanička ale není vhodná do vlhkého prostředí a tam, kde je možný kontakt se zvířaty a samozřejmě s dětmi. Prodávají se i plastové deratizační staničky s klíčem, vhodné na všechny druhy nástrah. Pokud nechceme, aby otrávený hlodavec zalezl do nějaké díry a tam se rozkládal, použijeme třeba pružinové pasti.
Pružinové plastové pastičky na myši s hotovou nástrahou (Super Cat) jsou velmi účinné. Návnada je připravena okamžitě k použití, jde o přírodní netoxický výrobek, vysoce přitažlivý pro myši a potkany. Ulovenou myš lze z pasti odstranit bez dotyku. Past není nebezpečná pro děti, protože uzavírací čelisti pasti zabijí myš, ale neublíží dětem ani domácím mazlíčkům.
Elektronické plašiče
Vítanou ochranou před invazí myší je prevence. Pomohou plašiče myší a jiných hlodavců. Fungují tak, že myši vystavují nepříjemnému zvuku. V nabídce jsou ultrazvukové i lidem slyšitelné odpuzovače.
U plašičů hlodavců se můžeme starat pouze o výměnu baterií. I tato starost odpadá v případě, že plašič myší s adaptérem připojíme do elektrické sítě. Myši zmizí samy. Na obdobném principu fungují i odháněče na krtky a kuny.
text: Helena Štětinová
foto: archiv firem a Shutterstock