Parozábranu vyberte pečlivě
Parozábrany či parotěsné fólie jsou velmi důležitou součástí konstrukcí střech a tepelných izolací. Ve stěnách, střechách či podlahách zabraňují škodám způsobeným vlhkostí.
Nezaměňujme ovšem parozábrany s jinými druhy izolací proti vlhkosti: už z názvu těchto fólií vyplývá, že mají předcházet problémům, které může způsobovat odpařená vlhkost kondenzující vzápětí znovu do skupenství vody. Princip této bariéry je vlastně velmi jednoduchý: fólie určitého typu umístěné do stěn (podlah, stropů, střechy), do nichž proniká vodní pára z interiérů, tuto vlhkost zachycují a odvádějí. Pokud by tam nebyly, pára by pronikala především do tepelných izolací či konstrukcí, tam by vzhledem k nižším teplotám kondenzovala a následná vlhkost by stavební materiály mohla postupně poškodit do té míry, že by hrozila nutnost jejich kompletního odstranění a výměny.
Jak správně vybrat
Provádí-li stavbu odborná firma, měla by výběr zvládnout v souladu se specifikací v projektu. Rozhodnete-li se pro nákup a instalaci parotěsné fólie sami, vyberte jednoduše ze sortimentu těchto výrobků ve stavebninách, v příslušném oddělení hobbymarketu nebo na e-shopu, kde by měly být k dispozici potřebné informace a parametry.
Parozábrany jsou obvykle vyrobeny z polyetylenu nebo PVC. Jedná se o silnější plastovou fólii nejčastěji prodávanou v rolích po 10 nebo 20 metrech. Zásadní je správný postup montáže této fólie, a instalujete-li ji bez předchozích zkušeností, velmi pečlivě si přečtěte návod. Dokonalá těsnost konstrukce se zajišťuje nejen fólií, ale i speciálními lepicími páskami ve spojích. Pro upevnění je ideální ruční nebo elektrická sponkovačka a smyslem tohoto stavebního opatření je upevnit parozábrany tak, aby dokonale těsnily. Jakékoli nekryté či špatně utěsněné místo se stane zdrojem problémů, protože právě tam začne do konstrukce pronikat pára a kondenzovat.
Rozdíly v parozábranách
- Materiál je polyetylenová fólie s mřížkou. Polyetylen je kašírovaný hliníkovou fólií (odráží teplo zpět do místnosti), případně s 2–3mm vrstvou pěnové hmoty.
- Faktor difuzního odporu (µ) se liší podle toho, kde bude parozábrana umístěná, a odvíjí se od toho, zda bude fólie umístěná v prostorách s nízkou, či vysokou teplotou a vlhkostí. Přesný typ podle těchto kritérií by měl vypočítat projektant.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock