U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PAŘENIŠTĚ

Kategorie: Zahrada | Autor: zi

NÁŠ TIP

Pro předpěstování sadby jsou stále potřebným a levným zařízením pařeniště. Je vhodné je umístit blízko obytné budovy na jižní straně chráněné před severními a východními větry.

Pařeniště zpravidla tvoří dřevěný rám o nestejné výšce podélných stran zapuštěných do země. Vyšší strana by měla vést směrem k severu. Na rám dosedají pařeništní okna se skly 4 mm silnými, nebo komorové termoakrylové desky. Přesné rozměry rámu se stanovují podle oken; ideální pro stavbu je dřevo tlakově impregnované. Není-li rám delší než 2 metry, je výhodnější ho zhotovit venku a pak zapustit do jámy asi 40 cm hluboké. Také je možné postavit pařeniště přímo na záhon a zeleninu pěstovat na tzv. vyvýšeném záhonu (obr. 1).

Zajímavou variantou je výrobek Zemědělského družstva Dolní újezd – pařeniště VBV 2, které je určeno na pěstování vyšší zeleniny přímo na záhonu (obr. 2). Rám je vyroben z profilovaného pozinkovaného plechu a přes prosklené boky může sluníčko zahřívat rostlinky od ranních hodin. Větrat se dá buď podsunutím oken pod sebe nebo vyklopením okna a jeho zajištěním, popř. použitím automatického otvírače.

V časném jaru by pěstitelé také neměli zapomínat na přikrývání pařenišť rohožemi z rákosu nebo slámy před nočními přízemními mrazíky. Osvědčily se i desky z pěnového polystyrenu. Ty se ale musí dobře zatížit proti odvanutí větrem.

FOTO ARCHIV A ALADIN

PAŘENIŠTĚ