Paměť fošen a trámů
Proč se pídit po starých trámech a fošnách? Jednoduše proto, že jejich patina je nenapodobitelná. Starý kus dřeva někdy dokáže vtisknout interiéru doslova zázračnou atmosféru.
Použít staré dřevo jako dekoraci nebo přímo součást konstrukce některého prvku v interiéru nebo exteriéru je malé dobrodružství. Nikdy nemůže být předem zcela jasné, jak to dopadne. Ale většinou se tohle malé riziko více než vyplatí. Krbová římsa z bytelného starého trámu nebo třeba nosné sloupky polic z hranolů, který byly součástí krovu letité stodoly, to jsou jen dvě z mnoha možností využití starého dřeva. Existuje mnoho dalších způsobů, jak ho vrátit do života a učinit z něj znovu funkční a organický prvek staré chalupy i chaty, postavené v moderním duchu.
Zdravé staré dřevo je dobře vyschlé a nemělo by už příliš pracovat. Pokud bylo opracováváno ručně, například tesařskými sekerami, doslova z něj tyto doteky původního řemesla čiší, dávají mu originální charakter a všechny nepravidelnosti a nedokonalosti ruční práce jen přispějí k tomu, že každý takový starý kus trámu nebo bytelné fošny s dobře patrnou kresbou se bude v interiéru vyjímat jako socha.
Inzeráty i bazary
Při pátrání po starých trámech a fošnách můžete narazit na malé poklady. Před sto a více lety se trámy často přitesávaly z mnohem silnější kulatiny, než je obvyklé dnes. A i když takovéto bytelné trámy zřejmě nepoužijete pro účely budování nějaké dřevěné konstrukce, ale spíše pro dekorativní doplňky, můžete přinejmenším vyvolat zdání, že součástí konstrukce domu skutečně jsou. Máte-li však trámů dostatek, není problém využít je například na stavbě pergoly či terasy. Opět se vám tak podaří vtisknout jim originální atmosféru, kterou novým strojově přesně zpracovaným řezivem jen tak nedocílíte.
Kde staré dřevo shánět? Využít můžete buď specializované stavební bazary či antik bazary, ale pátrat se dá i na inzertních serverech. Objevují se nabídky na prodej dřeva, které někde desítky let odpočívalo, a pokud bylo dobře uskladněno, máte vyhráno.
Čas od času narazíte také na inzerát, který nabízí dřevo z rozebraných starých krovů či jiných staveb. Je důležité zjistit stav takového dřeva a cena inzerovaných trámů či fošen někdy zohledňuje jeho nevyrovnanou kvalitu.
Obecně platí, že cenově zajímavá koupě se vám může podařit spíše přes inzerát, zatímco v bazarech si za vybrané a někdy i částečně ošetřené dřevo připlatíte. V každém případě je shnánění starého dřeva vzrušující zábavou, jejíž součástí bývá i pátrání po nenápadných tesařských značkách, typických detailech opracování, cejchu a dalších podobných stopách minulosti, které tomuto krásnému materiálu dodávají na ceně.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: WIKIPEDIA