Páčidla a vytahovače hřebíků

V kategorii dražších tesařských či pokrývačských kladiv najdete i nástroje uzpůsobené k vytahování hřebíků

Nářadí tohoto typu asi každý chatař a chalupář nezná, protože na vytažení několika starých rezavých hřebíků postačí kleště. Ale nevěřili byste, o kolik pohodlnější je práce s páčidlem.

Kdo někdy rozebíral starou dřevěnou stodolu, plot, střešní záklop, vysloužilou podlahu či dřevěné příčky na chatě, ví dobře, o čem je řeč: vzít kladivo a bušit do dřeva, až se rozletí na třísky, je obvykle teprve zoufalý výsledek poznání, jak namáhavý a nekonečný je mnohdy pokus o šetrné rozebrání staré dřevěné konstrukce či stavby. Ale je to škoda, protože patina, míra vyschlosti a kvalita starého dřeva je často velmi cenná. A i kdybyste chtěli zpracovat původní materiál třeba jen na topení, budou třísky a zbytky plné hřebíků spíše na zlost, zatímco staré desky, latě a trámy v celku lze snadno nařezat i naštípat.

Šetřete síly

Začněme shrnutím několika samozřejmých pravidel, která možná někomu přijdou úsměvná, nicméně: dbejte na bezpečnost. Rozebíráte-li jakoukoli hřebíky spojovanou konstrukci, která by se vám mohla při práci nekontrolovatelně zhroutit, chraňte si hlavu přilbou nebo aspoň polstrovanou čepicí. Používejte rukavice, pracovní brýle a třeba i respirátor. Třísky bolí, starý prach škodí plicím a ochrana očí se vyplatí vždy.
Zbavte se nejprve uvolněných zbytků čehokoli, ať už je to střešní krytina, plechy, staré kusy izolace či lepenky, nebo zapomenuté střepy skla. Rozebírat plot je snadné, ale třeba dosluhující střecha, kůlna či dřevěné stěny mohou skrývat netušené nástrahy. Pozor na elektroinstalaci či různé trubky! Odstraňovat jednotlivé desky, latě či trámy je ideální shora či z boku. Nezapomeňte na boty s pevnou podrážkou, vyhýbejte se trčícím hřebíkům, a pracujete-li s řetězovou pilou, mějte na paměti nebezpečí „setkání“ řetězu s jakýmkoli kovem, který se ukrývá ve dřevě.

Sekání i zatloukání umožňuje bourací sekera s výřezy pro vytahování hřebíků, kterou seženete třeba na e-shopu amazon.com

Teď se dostáváme k samotnému vytahování hřebíků. Klasické páčení štípačkami je mimořádně namáhavé. Je nutné vynakládat značnou sílu, velké hřebíky bývají „zapečené,“ zkorodované hlavičky se často ulomí a dřevo drží dál. Výhoda vytahovacích páčidel nebo speciálních pokryvačských kladiv spočívá v rozštěpu, do nějž hřebík zaháknete. Tah pomocí dlouhé páky, kterou páčidlo i kladivo nabídnou, je mnohem efektivnější a vyžaduje mnohem méně síly než použití kleští.

Lze říct, že těžší ocelové páčidlo poskytuje účinnější páku na opravdu velké hřebíky. Zatímco kladiva s rozštěpem jsou univerzálnější, umožní i poklepání či narovnání hřebíku, snadněji se zaháknou, pokud jsou hřebíky různě zohýbané, a umožňují rychlé vyklepnutí latí či desek, abyste se k hřebíkům lépe dostali. Ideální je mít k dispozici oba nástroje, při větším objemu práce se to hodí.

Své výhody v podobě rychlé volby vhodné polohy zahnuté páky může mít i oboustranné vytahovací páčidlo

Výhoda páčidla

Až 10 tisíc korun stojí profesionální hasičský „hooligan“, tedy těžké páčidlo, které může větší rozsah bouracích prací hodně urychlit

Páčidlo je jednoznačně lepší nástroj při rozebírání deskových konstrukcí, ať už jde o záklopy, podlahy, nebo obložení či opláštění příček. Mnohdy totiž stačí plochou část vytahovače zaháknout za lať, na níž jsou jednotlivé desky přibité a odtrhnout ji od stěny nebo trámků. Desky pak od latě snadněji odklepnete, fošny se tímto způsobem často uvolní, aniž byste museli rovnou tahat jednotlivé hřebíky. A jakýkoli materiál včetně OSB desek je pak možné alespoň částečně recyklovat a znovu použít.

Jestliže se ke spojování původní konstrukce použily kromě hřebíků i vruty, páčidlo často nepostačí. V takovém případě nezbude, než se šrouby pokusit uvolnit příslušným nářadím (plochý či křížový šroubovák nebo bity a akuvrtačka) nebo hlavičky šroubů odvrtat. To je pracné, ale šetrné, a je třeba vždy zvážit, zda to stojí za námahu.

Nezapomeňte, že i při rychlejším rozebrání pomocí páky vytahovače bude nezbytné staré hřebíky ze dřeva důsledně dostat zvláště v případě, že se ho chystáte pořezat řetězovou pilou nebo na cirkulárce. V opačném případě hrozí nebezpečí pile i vám. Mnohdy je nejjednodušší takový materiál rovnou spálit a hřebíky pak vybrat z popela, ale pokud jde staré dřevo jakkoli dál využít, byla by to škoda.

Náš tip

Nezvyklým tvarem a možností víceúčelového využití se vyznačuje nastavitelný ocelový vytahovač hřebíků LUX-TOOLS určený zároveň i k páčení. Na jednom konci je tento nástroj opatřen vytahovačem hřebíků a na druhém dlátem. Za cenu 359 Kč ho seženete na e-shopu OBI nebo v hobbymarketech OBI.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Páčidla a vytahovače hřebíků