U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Ovoce pro radost i pro zdraví

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Kraus

Jak budou v budoucnosti vyhlížet zahrady u našich domků, chalup a chat, to bude záviset na velikosti pozemků a samozřejmě na tom, co na nich lidé budou chtít pěstovat.

Podle různých prognóz budou naši potomci dávat přednost zahradám odpočinkovým s bazénem a trávníkem, který bude obklopen okrasnými nebo stálezelenými dřevinami a kvetoucími rostlinami. Podobné zahrady tady byly už v minulosti a vznikají i dnes. I na nich bývá dost práce a možností pohybu. Smyslem využívání takové zahrady je odpoutat se od všedních starostí a povinností a myslet na něco jiného, příjemného.

Pokud máme dostatečně velkou zahradu, bývá druhou možností věnovat část pozemku produkci plodové zeleniny, koření a léčivých bylin a také ovoce. To je správná volba pro lidi, kteří se nebojí práce. Další podmínkou tohoto způsobu zahradničení je mít pozemek se zdravou půdou a v dobrém prostředí a také mít zájem seznamovat se s novými poznatky o plodinách – ať už jde o nejvhodnější odrůdy, jejich ochranu a moderní způsoby pěstování. My si dnes připomeneme, jak důležité je ovoce z našeho mírného pásma pro zdraví.

Jabloň. Jablka obsahují pektin a vlákninu a odstraňují z těla sloučeniny těžkých a radioaktivních kovů a cholesterol. Brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmů ve střevech. Pomáhají léčit aterosklerózu, hypertenzi a poruchy výměny látkové.

Hrušeň. Hrušky obsahují glykosid arbutin, který má dezinfekční, močopudný a protizánětlivý účinek při onemocnění ledvin a močových cest. Pomáhají také při kašli a snižování teploty.

Třešeň. V třešních jsou důležitá rostlinná barviva, která hlavně posilují imunitu organizmu.

Višeň. Višně mají podobné vlastnosti jako třešně. Pozor však na kyselky (Morela pozdní), které mohou způsobit překyselení žaludku a tudíž přispívat ke vzniku vředů a nádorů.

Meruňka. Jde o dietní ovoce, prospívající dobrému trávení a potlačování volných radikálů v těle (odstraňuje jejich škodlivý účinek). Meruňky rovněž prospívají očím.

Broskvoň. Broskve jsou dietním ovocem, podporujícím růst a posilujícím imunitní systém těla. Posilují srdce a zlepšují trávení. Jsou velmi vhodné i pro těhotné ženy.

Švestka a slíva. Švestky mají projímavý účinek a pomáhají proti ochablosti střev, jsou tedy dobrým přírodním prostředkem proti zácpě. Švestky i slívy prospívají srdci a cévám.

Červený rybíz. Přispívá k léčení chudokrevnosti a obsahuje větší množství pektinu než jablka. Stejně jako višně – kyselky však obsahuje větší množství kyselin, mohou způsobit překyselení žaludku.

Černý rybíz. Patří mezi tak zvané “vitaminové bomby” s velkým obsahem vitaminu C, flavonoidů (rostlinná barviva), pektinu a dalších prospěšných látek. Fla-vonoidy také zvyšují účinek vitaminu C v boji proti bakteriálním a virovým onemocněním. Černý rybíz posiluje imunitu těla a pevnost cévních kapilár. Působí tudíž protiskleroticky.

Jahody. Zlepšují látkovou výměnu a zažívání. Spolupůsobí proti volným radikálům, které poškozují buňky. Posilují srdce a cévní systém. Mají protizánětlivé účinky.

Růže šípková. Šípky jsou posilujícím prostředkem proti bakteriálním a virovým onemocněním. V čaji mají močopudný účinek.

Angrešt. Má lehce projímavý a močopudný účinek. Nezralé plody není vhodné jíst, zejména je nebezpečné napít se potom vody.

Maliny. Obsahují kyselinu salicylovou, pomáhají při horečce a nachlazení. Do čajů se používají listy i sušené plody.

Ostružiny. Pomáhají léčit střevní potíže, jsou podpůrným prostředkem při léčbě chudokrevnosti.

Černá aronie (jeřabiny). Ochraňuje před krvácením, upravuje pevnost cévních kapilár. Přispívá k léčbě arteriosklerózy a při problémech se štítnou žlázou. Příznivě působí na žaludek a střeva.

Rakytník řešetlákový. Posiluje imunitu organizmu i jeho rekonvalescenci po všech onemocněních. Potlačuje působení volných radikálů.

Borůvky. Čerstvé i sušené plody borůvek lesních i zahradních podporují léčbu žaludečních vředů, výměnu látkovou a vylaďují organizmus při průjmových onemocněních. Listy pomáhají k poklesu krevního cukru.

Zimolez kamčatský (kamčatská borůvka). Obsahuje bioflavonoidy, které mají antisklerotický účinek. Přispívá k léčbě chudokrevnosti, zkvalitňuje funkci srdce a cévního systému. Ochraňuje před virovými a bakteriálními nemocemi.

Vinná réva – stolní hrozny. Posiluje organizmus, zejména krvetvorbu. Má antianemický účinek. Odstraňuje potíže vznikající špatným trávením. Je zdrojem minerálií, pektinu, hroznového cukru a mnoha dalších prospěšných látek.

***

Obsah vitaminu C a minerálů v ovoci (v mg ve 100 g hmoty)

Druh ovoce   
   Vitamin C   Draslík   Fosfor   Hořčík   Vápník   Železo   Provitamin A   Bioflavonoidy

Jablka   
   6 – 12   124   10

Hrušky   
   3   114   –   –   14

Třešně   
   9   200   23

Višně   
   
   5   195   25

Meruňky   
   6   270   –   –   –   –   0,8

Broskve   
   10   200   22

Švestky   
   9   200   
   17

Červený rybíz   33   200   –   –   28

Černý rybíz   
   160   290   –   –   –   –   –   100

Jahody   
   60   150   –   –   –   –   –   20

Růže šípková   350   –   –   –   –   –   4   20

Angrešt   
   24   190   –   –   35

Maliny   
   20   180   –   –   40

Ostružiny   
   18   170   –   –   –   6

Černá aronie   4   –   80   –   –   –   –   90

Rakytník   
   154   –   –   20   –   –   1

Borůvky   
   16   100   
   7

Zimolez   
   87   1160   
   80

Vinná réva   
   5   –   
   10   –   –   –   34

FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK, ZI A ARCHIV

Ovoce pro radost i pro zdraví