U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Ovoce – do cukru nebo do rumu?

Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová

Začala sklizeň domácího ovoce i lesních plodů a pokračovat bude celé léto až do podzimu. Všechnu úrodu asi nestihneme zkonzumovat čerstvou, proto ji různě konzervujeme, abychom si mohli pochutnávat i v zimě.

Nejrozšířenější je příprava kompotů. Co to pro tentokrát zkusit trochu jinak? Například zkombinovat dva či tři druhy ovoce – musí být zhruba stejně tvrdé a chutí se zajímavě doplňovat. Třeba hrušky a rybíz, rybíz a angrešt, borůvky a rybíz. Novou chuť dodá kompotu i koření: skořice, hřebíček, badyán. Ovoci neuškodí ani přilití trošky alkoholu: k meruňkám meruňkovice, ke švestkám rum, k hruškám hruškovice… Odvážní mohou nakládat ovoce přímo do alkoholu – viz náš tip č. 1:

Opilé ovoce

Do sklenice dáme ovoce, zasypeme cukrem a zalijeme destilátem. Zkuste například na švestky rum, na hrušky hruškovici nebo brandy, na meruňky a broskve meruňkovici, na maliny a višně vodku. Během sezóny můžeme k prvnímu ovoci přidávat postupně další, vždy zasypáváme cukrem a doléváme alkohol. Prozíravě jsme ovšem použili velkou sklenici. V zimě s mírou konzumujeme – v pohárech, koktejlech i jen tak.

   Vynikající jsou domácí džemy, marmelády, rosoly, povidla. Zvláště u nich můžeme zdařile míchat různé druhy ovoce či dokonce „nastavovat“ levnou zeleninou (strouhanou mrkví), přidávat rozinky, drcené ořechy či mandle, ochucovat kořením, ozvláštňovat alkoholem. Vyzkoušejte třeba tyto kombinace: meruňky a angrešt; rybíz a borůvky; jahody a rybíz; jahody, maliny a rebarbora; švestky a skořice; brusinky a koňak; hrušky, ořechy a rum; jablka, švestky, med a koriandr; jablka, rozinky, čerstvý zázvor a calvados; švestky, ořechy a červené víno; meruňky, rozinky, citronová šťáva, rum a mletý mák. Nabízíme náš tip č. 2:

Švestkový džem s ořechy

1 kg vypeckovaných švestek rozkrájíme na malé kousky, dáme do hrnce, zalijeme 1 dl červeného vína nebo hroznového džusu a přivedeme k varu. Přidáme 100 g jemně nasekaných vlašských ořechů, 1 balíček (500 g) želírovacího cukru Extra 2:1 Dr. Oetker a za stálého míchání vaříme 3 minuty. Pak plníme do skleniček.

   Uvařit můžeme i ovocný sirup. Dělá se z malin, jahod, rybízu, bezinek atd.

   Další možností je ovoce zmrazit. Buď celé či nakrájené na kousky, jež pak dáváme do knedlíků, moučníků, na koláče. Nebo náš tip č. 3: z ovoce připravíme mražené pyré, které můžeme později okamžitě konzumovat: rozmačkané nebo nastrouhané ovoce prosypeme cukrem, promícháme a plníme do malých umělohmotných kelímků. Vhodné jsou např. maliny, jahody, rybíz, meruňky.

   Pro mlsání nebo zdobení moučníků se hodí kandované ovoce. Malé kousky nebo plátky ovoce máčíme přes noc v silném cukerném roztoku, pak necháme uschnout, znovu namočíme,… Opakujeme, až je ovoce dostatečně proslazené.

   Náš tip č. 4: sušené ovoce. Je to vynikající mlsání pro dlouhé zimní večery – bez cukru a bez tuku. Sušit se dá v podstatě všechno ovoce: kromě jablek, hrušek, švestek, meruněk také jahody, banány, pomeranče. Drobné ovoce necháme v celku nebo rozpůlíme, větší nakrájíme na dílky nebo plátky. Sušíme v mírně vyhřáté troubě nebo v sušičce. Usušené ovoce má zůstat lehce pružné, na zlomu se nesmí objevit vlhkost.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO DOUWE EGBERTS, ABLE ELECTRONIC

Ovoce – do cukru nebo do rumu?