Ostrý střih
Nůžky jsou nepostradatelným zahrádkářovým nástrojem, pomáhají kultivovat zeleň i zvyšovat úrodu. Jejich zásahy vedou od země až do korun stromů.
Ač se to možná nezdá, je výběr správných mechanických zahradnických nůžek celkem věda. Stále totiž přibývají nová konstrukční řešení usnadňující práci s nimi, nové materiály zlepšující jejich funkčnost a prodlužující životnost. Jak se tedy v nabídce trhu vyznat? Začněme obhlídkou své zahrady a odpovězme si na otázku, na co všechno nůžky využijeme. Tvoří naši zahradu převážně květiny a okrasné keře nebo se věnujeme především sadovnictví? To jsou hlavní směry, které výběr zahradnických nůžek ovlivňují. Máme-li zahradu kombinovanou, budeme pravděpodobně potřebovat větší stříhací arzenál.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Nářadí a technika do zahrady:
Vybíráme sekačku
Výsadba zeleniny s pomocí techniky
Nůžky na silné větve
Zahradní pily
Vertikutátory
________________________________________________________________________
Pomocníci do dlaně
Mezi zahradnickými nůžkami najdeme od nejmenších typů po skutečně těžký kalibr. Nejmenší, s tenkými čepelemi, používají pěstitelé bonsají, obdobně řešené jsou i typy na bylinky. Jejich úkolem je čistě odstřihnout tenký stonek či větvičku, aby nedošlo k jejich pohmoždění. Běžné jednoruční nůžky pak slouží k odstranění uschlých nebo vadnoucích květů a větviček či vyvíjejících se plodů, které nejen kazí vzhled, ale rostliny zbytečně vysilují. Hodí se i na průběžnou úpravu tvarovaných dřevin.
Nenechají trávu růst
Speciálním nástrojem jsou nůžky na trávu, jimiž ji lze zkrátit tam, kde by sekačka, srp či kosa udělaly víc škody než užitku. Konstrukce čepelí zajišťuje, že stébla trávy nežvýkají, ale rovně sestřihnou. Střihání v nepřístupnějších místech usnadňuje nastavitelná poloha čepelí nebo rukojetí.
Koncert pro dvě ruce
Ke krácení silnější výhonů i starších větví jsou potřeba masivnější typy nůžek, s nimiž se pracuje oběma rukama. Obdobně je tomu s nářadím na živý plot nebo tvarování keřů. Oproti nůžkám na větve však mají dlouhé čepele. Střihání s nimi jde nejen snadněji, ale i rychleji než s jednoručními, navíc prodloužené nože zaručují sestřih v jedné rovině, živý plot tak nebude vypadat jako „oškubané kuře“.
Na větve o velkém průměru si vezmeme dvouruční nůžky s převodem, který zvyšuje střižný výkon a rovnoměrně rozděluje námi vyvíjenou sílu, jíž působíme na rukojeti.
Teleskopické rukojeti nebo dlouhá násada umožňuje střihání v různých výškách, od země až po vrcholek stromové koruny. Nastavitelná hlava pomáhá k získání optimálního úhlu řezu, nastavení rozvoru čepelí zvyšuje jejich univerzálnost. Nůžky můžeme použít na slabší výhony a po jednoduchém přenastavení s nimi následně zkrátit silnější větve.
Není čepel jako čepel
Podle druhu a mechanismů čepelí rozeznáváme nůžky kovadlinkové neboli jednočepelové, označované také jako jednobřité, a nůžky dvoučepelové čili dvousečné, tedy dvoubřité.
Kovadlinkové nůžky využijeme pro krácení tvrdého a neživého dřeva, ať už větví, nebo kořenů. Z toho důvodu není kladen takový důraz na čistotu střihu jako u mladých výhonů. Břit čepele se méně tupí a jeho ostření je jednodušší. A jak nůžky fungují? Kovadlinka bez ostří podpírá během celého střihu větev, zatímco stlačováním rukojeti s čepelí dochází k oddělení větve. Tím se rozkládá tlak, dřevo je méně narušováno. Současně je práce s nůžkami méně namáhavá, výrobci uvádějí o 15 až 20 %.
Pro krácení a prostřih zelených výhonů, a to i blízko kmene, volíme dvoučepelové nůžky, které zajistí přesný, hladký střih bez poškození kůry. U mladých silných větví nám budou dobrými pomocníky modely s tzv. hákovou hlavou, tedy se spodní čepelí ve tvaru háku. Ty s klasickou nůžkovou hlavou umožňují přesný střih silných větví i špičkami čepelí, tudíž v místech, kam s celými nůžkami nemáme přístup.
Nepodceňujme materiál
Důležitá je velikost nářadí a hmotnost s ohledem na naši tělesnou konstituci. Pro snadnou manipulaci a minimalizaci únavy i namáhaní svalů a kloubů se ramena nůžek vyrábějí z hliníku či lehkých slitin. Úchopy jsou z měkkých materiálů, měly by mít i protiskluzovou úpravu. Na čepele se používá zejména uhlíková nebo antikorozní ocel, čepele mohou být ještě potažené antiadhezní vrstvou teflonu, tedy fluorovaného polymeru (PTFE) pro snížení tření při střihu.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem