Ostružinová inspirace: Vytvořte lahodné pokrmy plné vitamínů

Malé tmavé plody plné vitamínů a antioxidantů dodají každému pokrmu jedinečnou chuť a barvu. Objevte, jak jednoduše je můžete zakomponovat do oblíbených jídel a obohatit tak svůj jídelníček.

ostružinová limonáda

Foto: Shutterstock

Ostružinová limonáda

250 g čerstvých ostružin, 100 g medu, 1 litr vody, šťáva ze 3 citrónů (přibližně 150 ml), led

  • Ostružiny důkladně opláchneme a dáme je do hrnce. Přidáme med a 250 ml vody. Hrnec postavíme na střední teplotu a směs přivedeme k varu.
  • Za stálého míchání vaříme, dokud se cukr nerozpustí a ostružiny nezačnou měknout a rozpadat se (asi 10 minut). Směs rozmačkáme pomocí vidličky nebo šťouchadla na brambory, aby se ostružiny co nejvíce rozmělnily. Směs propasírujeme přes jemné sítko, abychom odstranili semínka a slupky.
  • Do velkého džbánu nalijeme ostružinový sirup, přidáme citrónovou šťávu, zalijeme 750 ml studené vody a promícháme. Podáváme s ledem, můžeme dozdobit plátky citrónu a lístky čerstvé máty.
ostružinová tartaletka

Foto: Shutterstock

Ostružinové tartaletky

Na těsto: 250 g hladké mouky, 125 g studeného másla (nakrájeného na malé kousky), 50 g moučkového cukru, 1 žloutek, 2–3 lžíce studené vody

Na ostružinovou náplň: 300 g čerstvých nebo mražených ostružin, 100 g cukru, 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 2 lžíce vody

  • V míse smícháme mouku, cukr, studené máslo a prsty nebo pomocí kuchyňského robotu zpracujeme, dokud směs nepřipomíná drobenku. Pak přidáme žloutek a 2 lžíce studené vody. Rychle zpracujeme těsto, aby se spojilo. Pokud je těsto příliš suché, přidáme ještě jednu lžíci vody.
  • Těsto zformujeme do koule, zabalíme do potravinářské fólie a necháme odpočívat v lednici alespoň 30 minut.
  • V hrnci smícháme ostružiny, cukr a citronovou šťávu. Vaříme na střední teplotu, dokud ostružiny nezačnou pouštět šťávu a cukr se nerozpustí (asi 5–7 minut). Kukuřičný škrob rozmícháme ve 2 lžících vody, aby vznikla hladká směs. Přilijeme ji k ostružinám a za stálého míchání vaříme, dokud směs nezhoustne (asi 2–3 minuty). Náplň necháme vychladnout.
  • Troubu předehřejeme na 180 °C. Těsto vyválíme na lehce pomoučeném povrchu na tloušťku asi 3 mm. Vykrájíme kolečka těsta a vyložíme jimi formičky na košíčky. Přebytečné těsto odstraníme. Dno každé tartaletky několikrát propíchneme vidličkou.
  • Formičky s těstem dáme do trouby a pečeme asi 10 minut, dokud těsto nezačne zlátnout. Do předpečených tartaletek rozdělíme ostružinovou náplň. Tartaletky vrátíme do trouby a pečeme dalších 10–15 minut, dokud těsto není zlatavé a náplň lehce ztuhlá.
koláč s tvarohem a ostružinami

Foto: Shutterstock

Koláč s tvarohem a ostružinami

Na těsto: 250 g polohrubé mouky, 150 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 balíček prášku do pečiva, 3 vejce, 125 ml oleje, 200 ml mléka

Na tvarohovou náplň: 500 g měkkého tvarohu, 100 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 2 vejce, 250 g ostružin (čerstvých nebo mražených)

  • Troubu předehřejeme na 180 °C a kulatou formu na koláč vyložíme pečicím papírem nebo ji vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. V míse smícháme všechny ingredience na těsto a směs vlijeme do formy.
  • Smícháním tvarohu, cukru a vajec připravíme tvarohovou náplň, kterou přendáme do zdobicího nebo obyčejného mikrotenového sáčku s ustřiženým růžkem, s jehož pomocí na povrchu těsta snadno vytvoříme ornament podle vlastní fantazie.
  • Na závěr koláč ozdobíme ostružinami a vložíme jej do vyhřáté trouby. Pečeme přibližně 35–40 minut, dokud těsto není propečené a na povrchu zlatavé.
ostružinový džem

Foto: Shutterstock

Ostružinový džem

1 kg čerstvých nebo mražených ostružin, 750 g cukru, šťáva z 1 citrónu, 1 balíček pektinu

  • Ostružiny důkladně opláchneme a odstraníme stopky. Mražené necháme předem povolit. Ostružiny rozmačkáme vidličkou nebo šťouchadlem na brambory. Pro hladší konzistenci džemu můžeme ostružiny rozmixovat. Rozmačkané ovoce dáme do velkého hrnce.
  • Přidáme citrónovou šťávu, pektin (dle návodu) a na středním ohni přivedeme k varu. Pak přidáme cukr a mícháme, dokud se úplně nerozpustí. Opět přivedeme k varu a vaříme 5–10 minut, dokud džem nezačne houstnout.
  • Pro kontrolu hustoty můžeme použít talířkovou metodu: dáme malou lžičku džemu na vychlazený talířek a necháme ho pár minut v lednici.
  • Pokud džem ztuhne a při tažení prstem se tvoří vrásky, je hotový. Džem plníme do předem sterilizovaných sklenic, ihned zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.
chia dezert s ostružinami

Foto: Shutterstock

Chia dezert s ostružinami

4 lžíce chia semínek, 250 ml kokosového mléka, 2–3 lžíce medu nebo javorového sirupu, 1 lžička vanilkového extraktu, 150 g čerstvých nebo mražených ostružin, 1 řecký jogurt

  • Polovinu ostružin rozmačkáme vidličkou, přidáme chia semínka, kokosové mléko, med nebo javorový sirup a vanilkový extrakt. Důkladně promícháme, aby se nevytvořily hrudky.
  • Misku zakryjeme a vložíme nejméně na 4 hodiny, ale nejlépe přes noc, do lednice.
  • Dezert pak rozdělíme do skleniček, ozdobíme lžící řeckého jogurtu (můžeme jej také dosladit sirupem či medem) a celými ostružinami.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Ostružinová inspirace: Vytvořte lahodné pokrmy plné vitamínů