U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Ostrov rybářů a cyklistů
Kategorie: Návštěva | Autor: Alena Drábová
Díky zeměpisné poloze je život na dánském ostrově Bornholm do značné míry ovlivněn blízkostí Švédska. Mluví se “švédskou dánštinou” a dodržují švédské i dánské zvyky. Kdo však touží po venkovské idylce bez civilizačního spěchu, je tady na správné adrese. Velkoměstu se totiž nepodobá ani největší přístav Ronne, který spojuje ostrov s ostatním světem.
Právě na Bornholmu jsme si vyzkoušeli bydlení v chatách, pronajímaných dánskou společností Novasol. Na rozdíl od českých je pro skandinávské chaty a chalupy typické, že většinou nejsou obklopeny zahradou, ale stojí na neoploceném pozemku. To platí hlavně o Švédsku. V Dánsku však existují i zahrádkářské kolonie a chaty se zahrádkami, kam o víkendu prchají obyvatelé Kodaně a dalších měst. Dánské rodiny často disponují větším počtem chat, přičemž pro svou víkendovou rekreaci si ponechávají tu nejméně honosnou, zatímco luxusní objekty s nadstandardním vybavením nabízejí k pronájmu zprostředkovatelské agentuře. Chaty Novasolu v oblasti Snogebaek na jihovýchodě ostrova u písečných dun a pláží vyhovují velkým rodinám nebo skupinkám kamarádů, kteří chtějí společně strávit dovolenou. Každá má čtyři dvoulůžkové ložnice, obývací pokoj s televizí, jídelnu, kuchyň s veškerým nádobím a zařízením, včetně sporáku, mikrovlnné trouby, chladničky, pračky i myčky nádobí, dále saunu, koupelnu, solárium a dvě WC. Pronajímají se samozřejmě i docela malé jednoduché chatičky, oblíbené zejména rybáři. A těch potkáte na Bornholmu asi tolik jako cyklistů – mraky. Nejčastějším úlovkem rybářů bývají tresky, ale kulinářskou specialitou Bornholmu je “Bornholmer”, uzený sleď (herinek), podávaný se solí, ředkvičkami a ochuceným syrovým žloutkem.
Architektonické zvláštnosti
Bornholmské domy jsou většinou přízemní s podkrovím, výjimečně jednopatrové, v Ronne namačkané na sobě do křivolakých uliček. Převažují stavení ze dřeva, natřené “volskou červení” s kontrastními bílými zárubněmi. Barva, která se původně vyráběla z volské krve, je pro Bornholm typická, stejně jako falunská červeň charakterizuje Švédsko. Interiéry vynikají jednoduchostí, tlumenými světlými barvami, s nimiž kontrastují textilie a čalounění, potištěné přírodními motivy. Na světlé palubkové podlaze nejčastěji leží ručně tkané hadrové koberce. Stavení vesměs nemají sklepy, neboť žulový povrch ostrova by byl pro podzemní práce příliš “tvrdým oříškem”. Architektonickou zvláštností jsou čtyři kostely s kruhovým půdorysem (Rundkirke) z 12. – 13. století, které v době ohrožení sloužily také jako pevnosti a sklady potravin. Přibližně ze stejného období pocházejí ruiny Hammershus, nejstarší a nejrozlehlejší tvrze ve Skandinávii. Další zajímavosti o vzniku ostrova, jeho přírodních zajímavostech, fauně a flóře se návštěvníci nejvíc dozví v muzeu NaturBornholm.
Bydlení levnější než jinde
“Na Bornholm jezdí především německé rodiny s dětmi, které chtějí strávit dovolenou v ekologicky čisté a krásné přírodě bez velkých finančních výdajů. Pronajmou si chatu nebo byt někde na statku a jezdí na výlety na kolech. Dalšími pravidelnými návštěvníky ostrova jsou milovníci umění a rybáři. Kola i loďky půjčuje snad každý ubytovatel a bydlení je tu mnohem levnější než jinde v Dánsku,” říká Táňa Bendler, původem Češka z Hradce Králové, která žije v Sassnitz a pracuje pro trajektovou společnost Scandlines. Nemovitosti a pozemky jsou tu relativně levné a dostupné na úvěr hlavně proto, že stále klesá počet obyvatelstva. “Mladí lidé odtud odcházejí studovat do Kodaně nebo jinam, kde si pak najdou práci a už se sem vracejí jen na dovolenou,” vysvětluje naše průvodkyně Heidi. Relativně “levný” domek by v přepočtu na českou měnu stál asi čtyři miliony korun. V Dánsku jsou ovšem úplně jiné relace a hlavně mnohem vyšší průměrné příjmy.
Umělci v převaze
Bornholm se může pochlubit tím, že vzhledem k počtu obyvatel vykazuje největší koncentraci umělců a uměleckých děl v Evropě. “Nejdříve jsem tu hledal inspiraci a přijel na prázdniny za kamarádem, potom na studijní pobyt a teď už možná natrvalo. Fascinuje mě tady ta pohoda a také tu mám hodně přátel, kteří vyznávají stejné hodnoty jako já,” sdělil mi blonďatý Poul, absolvent výtvarné akademie v Kodani. Dali jsme se do řeči, když jsem si zvědavě prohlížela jeho nedokončené dílo. Z vyhlídky nad mořem zachycoval na plátno útesy Helligdomsklipperne. Za nimi v nádherné krajině mezi Gudhjemem a Tejnem stojí od roku 1993 avantgardní bílá budova Bornholmského muzea umění. Kromě malířů a výtvarníků působí na Bornholmu četní keramici, skláři, šperkaři, dřevořezbáři a jiní umělečtí řemeslníci. Manufaktury a rodinné továrničky mohou zájemci navštívit v rámci takzvaných “nostalgických exkurzí pro pamětníky” od 3. července do 18. září 2002. Za tradičními řemesly je doveze historický Veteranbus. Návštěva skláren, keramiček, čokoládoven a větrných mlýnů je spojena s občerstvením v některé z vyhlášených udíren ryb.
________________________________
ukázka chat z nabídky novasolu
S cyklisty se tady počítá
Interiéry jsou moderně vybavené
________________________________
Zeměpisná poloha a přírodní podmínky
Malý skalnatý ostrov Bornholm (540 km2, 45 tisíc obyvatel) patří sice Dánsku, ale na mapě ho najdete blíž u Švédska. Má mnoho specifik a řadu přívlastků, například “Perla východního Baltu”, “Ostrov umělců”, “Ostrov kontrastů” nebo “Jih severu”. Má i svou vlajku se zeleným křížem v červeném poli. Mírné klimatické podmínky s dlouhým podzimem a žula jako zásobárna tepla po skončení léta umožňují pěstovat na Bornholmu i rostliny typické pro jižnější kraje (vinnou révu, fíky, olivy, moruše, orchideje). Jih ostrova nabízí pláže a duny s jemným bílým pískem, sever dramatické skalní útesy a dva největší vodopády na dánském území. Lidé se živí hlavně zemědělstvím, rybolovem a cestovním ruchem. Kolorit krajiny dotvářejí udírny ryb a pštrosí farmy.
________________________________
Spojení se světem
Lodní spojení je možné buď z německého Sassnitzu, nebo švédského Ystadu. Z Kodaně můžeme cestovat vlakem nebo autobusem, anebo využít vzdušný spoj malými letadly, který funguje v létě mezi Kodaní a Ronne. Rovinatý ostrov je ideálním terénem pro cyklisty. Zeleně značené trasy “Cykelvej” měří v součtu 235 km, z toho 105 km vede podél moře (celková délka pobřeží 140 km). Bornholmské linkové autobusy s nástupní stanicí v přístavu Ronne mají na přepravu většího počtu jízdních kol speciální nosiče. Nikoho nepřekvapí, když se do autobusu hrnou všichni pasažéři s kolem.