U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Ošetření zahradního nábytku
Kategorie: Květen | Autor: Jit, foto archiv Osmo
Než postavíte na své oblíbené místečko něco židlí, stolů a lehátek, alespoň trochu je “oprašte”. Způsob ošetření závisí na materiálu:
Nábytek z tvrdého dřeva zbavte prachu, omyjte vodou s mýdlem a po oschnutí natřete teakovým olejem, který udržuje barvu a texturu. Na odstranění zaschlé špíny je nejlepší kartáč nebo houba, nikdy ne agresivní prostředky. Doporučuje se pravidelně kontrolovat a utahovat šroubové spoje a kování, aby se nesnižovala jejich životnost.
Nábytek z měkkého dřeva je třeba nejméně každé dva roky ošetřit konzervačním přípravkem s obsahem fungicidu proti plísním a dřevokazným houbám. Před ošetřením jej omyjte vodou a nechejte oschnout.
Materiály s povrchovým nátěrem – dřevo, kov a litinu – před sezónou omyjte a opravte starý nátěr. Stejným způsobem se ošetřuje nábytek potažený plastem. Ze železných prvků zahradního nábytku je třeba odstranit rez odrezovačem, a dál odřezování opakovat vždy při prvních známkách koroze.
Nábytek z plastů, pryskyřic a hliníku nejprve očistěte nebo omyjte kartáčem a vyčistěte přípravkem podle pokynů výrobce. K oživení vzhledu plastů případně použijte některý z renovačních preparátů. Z vodovzdorných polštářů a plastových krytů pouze odstraňte prach a omyjte saponátem. Skládací nábytek na noc uklízejte ale pouze suchý. Před posledním uklizením po sezóně natřeme všechny spoje aerosolovým olejem. Přikrytý krytem z plastu v pohodě přečká zimu i na venkovní terase.
Teak Iroko (na obr. Iroko) jsou si kvalitou velmi podobné. Obsahují velké množství oleje, který je činí mimořádně odolnými vůči počasí
Umělý rátán, vyrobený z nejdražších plastů, spolehlivě odolává ÚV záření, dešti mrazu a je téměř nezničitelný. Před sezónou jej stačí omýt vodou, třeba i tlakovou.