Ošetření dřevěných konstrukcí

Ať už jde o dřevěné konstrukce, krovy, obklady fasád, či ploty, je nejúčinnější prevencí proti vlhkosti a škůdcům ta úplně první. Obnovy ochranných nátěrů pak udrží dřevo zdravé po celá léta.

Zhoubnému působení vlhkosti, plísní, dřevokaznému hmyzu a hub je nutné zamezit všemi prostředky už při budování jakékoli dřevěné konstrukce v exteriéru. Začít lze tím, že použijete dostatečně vyschlé dřevo, které bylo ošetřeno už u dodavatele hloubkovou impregnací. Vyšší náklady na materiál se vám během několika let rozhodně vrátí.
Trvanlivost dřevěných konstrukcí posílíte i omezením všech míst, kde by mohly dřevo narušit korodující kovové součástky, tedy především spojovací a kotvicí materiál. Snažte se tedy používat nekorodující šrouby a vruty či jiné spojovací prvky s antikorozní úpravou. Zapusťte vruty do dřeva, použijte klasické tesařské spoje bez hřebíků a šroubů včetně kolíkových a čepových spojů a veškeré korodující kovové součásti v kontaktu se dřevem natřete.

Správná skladba nátěru

Odolnost dřeva vůči působení povětrnostních podmínek a škůdců znásobuje správná skladba ochranných nátěrů. U dostatečně suchého dřeva impregnovaného od prodejce můžete začít rovnou nanášením lazur, laků a dalších nátěrových hmot.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Dřevostavby a dřevěné konstrukce:

Impregnace a nátěry dřevostaveb

Konstrukce dřevostaveb: přírodní dřevo i sendvičové panely

Stromové domy

Dřevostavby pro milovníky tradice i moderny

Trochu jiné chaty

Citlivá místa dřevostaveb

Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí

Výplně spár

Tmelení prasklin ve dřevě

Dřevěné obklady

________________________________________________________________________
Používáte-li dřevo bez hloubkové impregnace, ošetřete ho před nanesením povrchových nátěrů některým z impregnačních prostředků. Použít lze například Lazurol Impregnační základ S 1033 vhodný pod olejové, syntetické i vodou ředitelné nátěrové hmoty. Prostředek je účinný po zaschnutí nátěru. Až potom lze ošetřené dřevo dále zpracovávat. Tato impregnace napouští dřevo fungicidními prostředky proti dřevokaznému hmyzu a dřevokazným houbám a zároveň sjednotí nasákavost dřevěného podkladu. To je důležité pro dosažení stejnoměrného odstínu. Nátěr se nechá schnout 24 hodin a pak je možné dřevo přebrousit a natřít lazurou, barvou či lakem.
Jinou možností ochrany je použití impregnačního nátěru Bochemit Basic, což je vodou ředitelný přípravek proti dřevokazným houbám a hmyzu. Účinný je zejména pro preventivní ošetření stavebního dřeva dovnitř konstrukcí, které není vystaveno působení povětrnostních vlivů.

K impregnaci stavebního řeziva, střešních konstrukcí a jiných dřevěných prvků v interiéru i exteriéru je určen nátěr Bochemit FORTE. Chrání proti napadení dřevokaznými houbami, plísněmi a dřevokazným hmyzem. Dřevo v přímém kontaktu s vodou a půdou ošetřete prostředkem Bochemit FORTE PROFI. Tento prostředek také poskytuje dřevu vysoký stupeň ochrany proti napadení dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem.
Pro ošetření stavebního dřeva napadeného dřevokazným hmyzem a pro jeho další ochranu před hmyzem, dřevokaznými houbami nebo plísněmi je určen Bochemit Plus, mezi doporučené přípravky patří Bochemit QB Hobby s fungicidními a insekticidními účinky. Použít lze i univerzální přípravek Lignostop nebo DŘEVOSAN profi pro preventivní ochranu stavebního dřeva máčením proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním.

www.bochemitshop.cz, www.bal.cz, www.imesta.com, www.colorlak.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, archiv firem

Ošetření dřevěných konstrukcí

Ošetření dřevěných konstrukcí