Oscilační nářadí
Oscilační bruska je příkladem velmi zajímavého trendu ve vývoji víceúčelového nářadí pro řemeslníky i kutily. Lze ji použít k řezání, broušení a čištění. Stačí jen nasadit příslušný nástavec.
Právě rozsah příslušenství, tedy výběr řezných a brusných nástavců včetně pil různých tvarů na dřevo i na kov, pilových kotoučů, diamantových kotoučů, špachtlí, rašplí či vyřezávacích nožů patří mezi hlavní přednosti oscilačních brusek. Zvláště pro kutily zvyklé na tradiční manuální či jednoúčelové elektrické nářadí je rozsah možností tohoto multifunkčního nářadí doslova neuvěřitelný. Chce to jen hned na začátku koupit kvalitní tělo s co nejširší škálou dostupného příslušenství. To si pak můžete pořizovat postupně podle typu práce, kterou potřebujete udělat.
Jednotlivé řezací nástavce stojí zhruba od sta do pěti nebo šesti set a k dostání jsou i adaptéry umožňující kombinaci různých značek příslušenství (např. Bosch nabízí mnoho typů kvalitních nástavců i adaptér, který umožňuje použití těchto nástavců na jiných bruskách).
Kromě značky a posouzení rozsahu dostupného příslušenství je při výběru oscilační brusky důležitá i volba mezi síťovým a akumulátorovým přístrojem.
Jak to funguje
Jak už vyplývá z názvu, je principem oscilační brusky opracování materiálů pomocí rychle kmitajících nástavců. Brusný nástroj sem a tam, tedy osciluje v rozmezí kolem dvou milimetrů na každou stranu. Do pohybu vysokou rychlostí dává nástavce vřeteno, na které lze upevnit řezné i další obráběcí nástroje podle toho, k čemu chcete brusku použít.
A rozsah možností je vskutku velký. Zahrnuje povrchové i hloubkové řezání dřeva a různých materiálů na bázi dřeva, ale i řezání plastů, kompozitních materiálů i kovu. S příslušným typem pily zvládne oscilační bruska i keramické obkládačky a dlažbu a poradí si i při čištění spár od spárovacích hmot či malty. K nejrůznějšímu čištění, začišťování a broušení lze toto nářadí použít rovněž a skvěle se hodí zvláště na jemné dokončovací práce. Lehčí typy nářadí se vám tedy budou určitě hodit v případě, že se zabýváte výrobou dekorací, opravami drobnějšího nábytku, šperkařstvím či modelářstvím. U všech těchto prací využijete nejen širokou škálu různých pil či řezných kotoučů, ale i nástavce pro broušení, pilování a rašplování.
Pro různé práce a řemesla
Schopnost velmi přesného řezu a práce v místech či úhlech, které jsou pro jiné typy nářadí těžko dostupné, předurčuje oscilační brusky také pro profesionální řemeslníky. Využívají je instalatéři, obkladači, elektrikáři i podlaháři, ale stále častěji se používají i ve stavebnictví, kde slouží například k řezání sádrokartonů a různému čištění a broušení.
S brusnými nástavci můžete i odstraňovat omítku, zbytky cementu, malty, betonu, stavebního lepidla nebo vrstvy starých nátěrů a korozi z ocelových konstrukcí. Další typy příslušenství umožňují proměnit oscilační brusku v účinný nástroj pro vyřezávání spár mezi dlaždicemi, instalačních rýh do omítek i tvárnic a také pro dělení sklolaminátu, různých typů plastů či barevných kovů.
Lehká a rychlá oscilační pila má skvělé využití například při úpravě rozměrů polykarbonátových či plexisklových tabulí na zakmitá střešení pergol a různých přístřešků nebo při stavbě skleníků. Pro takový rozsah a intenzitu použití jsou určeny přístroje z kategorie nářadí pro profesionály, které lze pořídit za ceny od deseti do dvaceti tisíc korun. Rozmanité využití má oscilační bruska při práci s plechem a také například při opravách karoserií nebo renovacích autoveteránů. Nástroj schopný řezání, broušení a čištění v nedostupných místech se pro takový typ prací obzvláště hodí.
Řezací nástavec oscilační brusky snadno podřízne zárubně dveří a s jeho pomocí upravíte na míru různé dekorační lišty či podlahové lamely. Hodí se proto například na rychlé vyřezání podlahových dilatačních spár u stěn, což by s jiným řezným nástrojem v tomto stadiu dokončování podlahy pravděpodobně nešlo.
Pro vyřezání otvorů v pracovní desce kuchyňské linky nebo při úpravě okenního parapetu využijete například nástavce ve tvaru ponorné pily a výhodou je i velmi flexibilní řezání, které se obejde bez předvrtaných otvorů a další manipulace s nábytkovými díly. Právě pro svoji schopnost pracovat bez problémů v místech a v situacích, kdy už lze jiné nářadí používat jen s obtížemi, má smysl oscilační brusku doma v dílně mít. Flexibilitu a použitelnost nářadí ještě znásobíte, když zvolíte akumulátorový pohon.
Nakupujte v kufru
Koupit oscilační brusku v kufru jako soupravu sestávající z těla brusky a základního příslušenství je vždy výhodnější. Můžete si na několika typech činností vyzkoušet, jak se s bruskou pracuje, a postupně si v nabídce příslušenství vyhledat a dokoupit další nástavce a doplňky. Ceny základních setů se odvíjejí od počtu nástavců dodávaných spolu s bruskou. Ve startovacích sadách nejčastěji najdete několik typů bimetalových ponorných pilových listů na dřevo, kov a jiné materiály, segmentové kotouče, trojúhelníkovou brusnou desku a sadu trojúhelníkových brusných papírů.
Ceny se pohybují zhruba od 1 500 korun za značkové hobby přístroje se základní doplňkovou výbavou až po kompletní sady s rozmanitým příslušenstvím pro profesionály, které stojí i patnáct nebo dvacet tisíc korun. Při požadavku na vyšší výkon počítejte s vyšší hmotností i rozměrem přístroje. Při výběru se můžete řídit i podle příkonu, počtu otáček a rozsahu oscilace.
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem