Orlickými horami na kole
Oblast Orlických hor a Podorlicka věnuje budování a velebení cyklo a in-line stezek velkou pozornost i finanční prostředky. Pokud rádi brouzdáte přírodou či okolo historických památek s nohama na pedálech, vydejte se právě sem!
Čekají vás desítky kilometrů cest s kvalitním a udržovaným povrchem, romantická údolí okolo řečiště Divoké Orlice, hrady a zámky či místní rozhledny rozeseté téměř na každém větším kopci. Když vás kolo začne nudit, můžete ho jednoduše vyměnit třeba za horskou koloběžku.
Královská hřebenovka – rodinný ideál
Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji můžete i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy. Ze Šerlichu, kam vás z mnoha míst v podhůří doveze cyklobus, vystoupáte na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.) s nádherným vysokohorským klečovým porostem a květenou. Následně již pohodlně sjíždíte jen s občasným stoupáním. Hřeben je z části odlesněn, jen s nízkým porostem kleče, keřů a borůvčí, takže vás budou provázet krásné výhledy do Polska i do Čech, a také bunkry a menší řopíky, které k našim horám neodmyslitelně patří. Vhodné místo pro občerstvení je například na Pěticestí. Při relaxování tu můžete hledat geokešku nebo zajít na blízkou Kunštátskou kapli. Pokračujte na Mezivrší a Anenský vrch s roztomilou rozhlednou. A pak už jenom sjíždíte na parkoviště u pevnosti Hanička. Pokud zde nemáte auto, sjedete snadno třeba až do Rokytnice v O.h. či jiného místa v podhůří, kde jste již na trase cyklobusu nebo na vlaku.
TEXT: REDAKCE
FOTO: MOJEORLICKEHORY.CZ
Před cestou rovněž nezapomeňte na tuzemské cestovní pojištění, které by Vás zajistilo pro případ úrazu na kole.