U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Orientujete se mezi plechovkami?
Kategorie: Speciál – malujeme, natíráme | Autor: Richard Dener, Michal Fajfr
Když přijdete do obchodu s barvami a laky, obklopí vás regály plné plechovek. Kromě slovního názvu, stručné charakteristiky a návodu na použití na nich najdete ještě další symboly, napsané poměrně velkými písmeny a číslicemi.
Současný sortiment nátěrových hmot je značně široký. Snadnější orientaci mezi nimi umožňuje poměrně vžitý systém jejich značení. Počáteční písmeno označuje základní surovinovou bázi výrobku. I když v současnosti jsou téměř všechny pojivové báze prakticky “syntetické” (uměle připravené), značení písmenem se snaží o určité členění, spojené s vžitým názvem, rozlišením skupin výrobků.
A – asfaltové nátěrové hmoty
B – bezrozpouštědlové nátěrové hmoty
C – celulózové (nitrocelulozové) nátěrové hmoty
H – chlorkaučukové nátěrové hmoty
K – silikonové nátěrové hmoty
L – lihové nátěrové hmoty
O – olejové nátěrové hmoty
S – syntetické nátěrové hmoty
U – polyuretanové nátěrové hmoty
V – vodou ředitelné nátěrové hmoty
P – pomocné prostředky
Že toto členění je pouze základní, orientační, je patrné zejména ve skupině “S” – syntetické nátěrové hmoty. Převážná část veřejnosti má pojem syntetická nátěrová hmota spojený s dnes již klasickými syntetickými nátěrovými hmotami schnoucími na vzduchu za normální teploty, jako jsou například snad nejznámější základní antikorozní barva S 2000 PRAGOPRIMER a vrchní email S 2013 INDUSTROL. Ve skutečnosti tato skupina pod označením “S” zahrnuje celou řadu dalších typů výrobků, vypalovací, epoxidové dvousložkové, epoxyesterové, polymerátové, polystyrenové a další “podskupiny” charakteristické pojivovou bází a výslednými vlastnostmi nátěrového filmu. Za písmenem následuje čtyřmístné číselné označení a případně ještě slovní název, obchodní označení nátěrové hmoty (jako např. S 2160 HOSTAGRUND), které zejména v poslední době nabývá na významu. Někteří výrobci do-konce upouštějí od číselného označení nebo jej posouvají do pozadí jako doplňující údaj a upřednostňují slovní označení, název výrobku. První číslice tohoto čtyřmístného čísla udává druh nátěrové hmoty:
1000 – bezbarvé, případně transparentně zbarvené laky, fermeže
2000 – nátěrové hmoty pigmentované (barvy a emaily)
3000 – pasty
5000 – tmely
6000 – ředidla
7000 – tužidla, iniciátory, sušidla
8000 – pomocné přípravky
a jiné
Za první skupinou čtyř čísel oddělených lomítkem následuje další řada čtyř čísel, která označuje odstíny. Tato řada “čísel odstínů” navazuje na v naší zemi vžité značení podle ČSN 67 30 67, kdy první číslice udává barevný tón :
1000 – 1999 bílé, šedé, černé
2000 – 2999 hnědé
3000 – 3999 fialové
4000 – 4999 modré
5000 – 5999 zelené
6000 – 6999 žluté
7000 – 7999 oranžové
8000 – 8999 červené
9000 – 9999 hliníkové
a ostatní
Základní, podkladové a případně i některé další nátěrové hmoty jsou vyráběny pouze v přibližných odstínech. V těchto případech je přibližný odstín označen čtyřmístným číslem začínajícím nulou a druhá číslice vyjadřuje barevný tón podle uvedeného rozdělení odstínů. Další dvě číslice označují podobnost s číslem barevného odstínu ve vzorkovnici (např. základní antikorozní barva FORMEX S 2003/0110 je podobná přesnému šedému odstínu 1100).
Odstíny transparentně zbarvených laků jsou opět označeny čtyřmístným číslem, kdy na začátku jsou dvě nuly, třetí číslice udává barevný tón a čtvrtá číslice intenzitu zbarvení jako např. LAZUROL S 1023/0021 (ořech) udává hnědý odstín odlišné intenzity (světlejší) než 0022 (palisandr) tm. hnědý.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO ARCHIV