Organizéry na drobnosti
V dílně má být pořádek, proto je žádoucí mít drobné součástky a spojovací materiál přehledně uložené. K tomu slouží různé úložné boxy.
Šrouby, vruty, matice a nýty. Spojovací materiál je typickým zástupcem malých předmětů, které vyžadují roztříděné uložení. Hrabat se v hromadě ocelové všehochuti není nic příjemného. I když všechny tyto součástky omezíte na nejčastěji používané rozměry, zjistíte, že budete potřebovat desítky šuplíčků, přihrádek, chlívečků, krabiček, bedýnek, boxíků, skleniček či mističek.
Doba, kdy kvůli nedostupnosti průmyslově vyráběných úložných systémů byly vrcholem zavařovací skleničky s víčkem připevněným zespodu police, je pryč a na výběr máte nekonečné množství organizérů, ať už stacionárních, či přenosných. Liší se velikostí, barevností, použitým materiálem, uspořádáním i cenou.
Otevřené systémy
Už z označení organizér vyplývá, že nejdůležitější vlastností takového výrobku je rozdělení drobných předmětů podle druhu a rozměru. K tomu, abychom rychle nalezli ten pravý, jsou buď označené nějakým štítkem, nebo jsou částečně otevřené nebo průhledné, takže obsah vidíme na první pohled. Často jde o kombinaci obojího, takže i přehledné boxy mají ještě možnost upevnění štítku.
Typickým příkladem jsou police se spojovacím materiálem v železářství, kde jsou vyskládané plastové stohovatelné krabičky, do kterých vidíme, a ještě si na nich můžeme přečíst rozměry, kód či cenu produktu. Takové úložné systémy je možné pořídit i do domácí dílny, mají však jednu nevýhodu – jsou otevřené, tudíž se do nich práší. Pro dílnu, kde se pracuje, především řeže a brousí materiál, nejsou ideální, leda byste je měli schované ve skříňce či v zásuvce.
Boxíky koupíte většinou i s deskou, na níž se zavěšují. Jsou tedy určeny pro svislou montáž na stěnu. Výhodou je, že každý lze ze stěny samostatně sundat, takže můžete lehce změnit uspořádání nebo si box se šroubky vzít, kam potřebujete.
Uzavřené systémy
Opět se můžete inspirovat v železářství, kde některé drobnosti nemají v policích, nýbrž na stěnách v kovových skříňkách s výklopnými plastovými zásobníky či výsuvnými šuplíčky. Většinou mají průhledná čela, aby bylo vidět jejich obsah. Výhodou je lepší utěsnění proti prachu. Tyto organizéry jsou buď jako solitéry, nebo je možné pomocí nějakého systému jich propojit více dohromady.
Existují také stolní verze, jde v podstatě o organizéry uspořádané do kvádru na otočném stojanu. Podle potřeby si k sobě natočíte jednu ze stěn se zásuvkami. Drobné součástky si můžete uložit také do přihrádek ve velké zásuvce. Použít můžete k tomu určené vodorovné organizéry, ale třeba také vložky do kuchyňských zásuvek.
Přenosné systémy
Když potřebujete drobné součástky a spojovací materiál použít i mimo dílnu, je dobré mít možnost vzít si potřebné boxíky z nástěnného, policového či zásuvkového systému s sebou nebo využít přenosné organizéry k tomu určené. Jejich výhodou je zajištění obsahu proti vysypání, což u jednotlivých otevřených krabiček naskládaných v kufru s nářadím nelze zaručit.
Přenosné organizéry seženete v provedení pro obecné drobnosti až po „heavy duty“ modely pro drsné zacházení na stavbě. Často bývají také součástí kufrů na nářadí, ať už integrované napevno, či vyjímatelné. Flexibilita je vždy vítána, takže se raději poohlédněte po výrobku s přestavitelnými přihrádkami nebo dokonce samostatně vyjímatelnými boxíky.
Pozornost věnujte také zámku víka, který by měl organizér udržet zavřený za všech okolností, aby se třeba při pádu nevysypal jeho obsah. Přenosné systémy jsou vlastně současně uzavřené, takže se mezi drobné součástky tak snadno nedostanou nežádoucí nečistoty, což oceníte v terénu i v dílně.
Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem a Shutterstock