U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ORCHIDEJE ZA OKNEM

Kategorie: Zahrada | Autor: Jiří Savinec

Tyto rostliny obsypané často až neuvěřitelně zbarvenými květy bizarních tvarů bylo možné obdivovat pouze v expozicích botanických zahrad. Dnes jsou běžně k dostání nejen v odděleních zahrady velkých marketů typu Bauhaus nebo Hornbach, ale i v malých obchodech s květinami.

Jde většinou o složité, uměle vyšlechtěné hybridy, které se k nám dovážejí z Holandska. Jejich cena není zrovna lidová a kdo se rozhodne si takový klenot pořídit, ten musí počítat s vydáním od 200 do 500 korun. Bez ohledu na krásu a značnou trvanlivost květů (často vydrží i několik týdnů) jsou však tyto rostliny poněkud náročnější na podmínky a ošetřování. Nemusíme si však hned pořizovat nákladnou zimní zahradu či vitrínu, orchideje je možné při troše péče udržet při životě a s úspěchem dokonce i dlouhodobě pěstovat jako pokojové rostliny prakticky v každém bytě. Dodržet musíme pouze některé základní zásady. Z tohoto pohledu ovšem není orchidej jako orchidej, což se netýká pouze vzhledu těchto rostlin. Orchidejovité, ačkoli se to nezdá, tvoří jednu z nejpočetnějších rostlin na Zemi a jejich rozšíření zahrnuje prakticky všechna zeměpisná pásma s výjimkou těch nejchladnějších. Nejznámější a také nejžádanější jsou samozřejmě orchideje tropické, které přitahují pozornost lidí už od nepaměti. Nicméně i ty se značně liší svými nároky na vlhkost, množství dopadajícího slunečního světla a především na teplotu prostředí, a to v závislosti na místě původu základních forem, z nichž byly dnešní velkokvěté hybridy vyšlechtěny. Od toho se pak odvíjejí i kultivační podmínky, které jim musíme poskytnout. Jaké jsou, to si připomeneme v rozdělení orchidejí do základních skupin.

ROZDĚLENÍ ORCHIDEJÍ

SKUPINA Č. 1

Hybridy rodu Phalaenopsis

Jsou ze všech orchidejí nejnáročnější na teplo: noční teploty nesmějí klesnout pod 15 °C, denní udržujeme na 22 až 25 °C. Nesnášejí přímé slunce (došlo by k popálení listů); nežádoucí je tedy jejich umístění na okenním parapetu s jižní expozicí. Opadávání poupat je naopak příznakem nedostatku světla. Vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost a lehký, neustále mírně vlhký substrát (nutné rosení!). Nesnášejí průvan, pozor na větrání v zimním období! Květy se tvoří na dlouhém silnějším stvolu, který – pokud se po odkvětu zakrátí nad druhým článkem – znovu obrazí a přinese další květenství.

SKUPINA Č. 2

Dendrobium phalaenopsis, Cattleya, Oncidium

Rostliny této skupiny vyžadují denní teploty 18 až 20 °C. Důležitá je i vlhkost kultivačního substrátu v závislosti na teplotě. S ohledem na jemnější kořenový systém udržujeme substrát neustále přiměřeně vlhký, rostliny nikdy nepřeléváme. Zásadně platí pravidlo: čím nižší teplota, tím nižší by měla být i vlhkost! Dendrobium phalaenopsis občas snese i mírné vysušení substrátu, avšak při zachování vyšší vzdušné vlhkosti. Všechny tyto rostliny vyžadují více světla než tropické phalaenopsisy, lze je tedy umístit přímo na okenním parapetu. V létě je můžeme letnit, tj. umístit do zahrady, ovšem je třeba dát pozor na ranní poklesy teplot pod 10 °C.

SKUPINA Č. 3

Cymbidium, Odontoglossum, Dendrobium ‚Yamamoto’

Rostliny z této skupiny vyžadují denní teploty do 20 °C, v noci mohou klesnout i pod 10 °C, ne však dlouhodobě. Substrát nesmí být nikdy přemokřený! V létě je lze vynést do zahrady, nesnášejí však přímé sluneční světlo. Dendrobia ze skupiny ‚Yamamoto’ do konce září či října nezaléváme; jakmile se na pahlízách začnou vytvářet náznaky květenství, umístíme je na světlé místo s teplotou kolem 20 °C a začneme je zalévat. V létě vyžadují intenzivní zálivku, k tvorbě květů jim ale musíme dopřát krátké období úplného sucha (od října do listopadu). Ostatní rostliny z této skupiny “nesušíme”, zálivku jim však poněkud omezíme.

SKUPINA Č. 4

Střevičníky (Paphiopedillum)

Tyto velice atraktivní rostliny nemají žádné zásobní orgány (pahlízy či dužnaté listy), vyžadují proto stejnoměrně vlhký substrát a také nejméně světla ze všech orchidejí; spokojí se i s výrazně stinným stanovištěm. Teplotu udržujeme v závislosti na typu rostliny – střevíčníky s barevnými listy vyžadují vyšší teploty a stinné stanoviště (kolem 20 °C ve dne, v noci nesmí klesnout pod 15 °C), na noc musí být rostliny zcela suché! Hybridy s tmavě zelenými listy snášejí teploty pod 20 °C (lze i 15 °C) a jsou náročnější na světlo. Jsou vhodné zejména do zimních zahrad apod. Většina střevíčníků vyžaduje mírně alkalický substrát.

_____________________

Jak o orchideje pečovat

Přemíra péče škodí! To je zásada č. 1. Častá je zejména tendence k přelévání (bohatě postačí zálivka 1x týdně). Rostliny je ovšem nutné rosit, a to 1 až 2x denně v závislosti na teplotě. Pozor, nadměrné vlhko způsobuje uhnívání kořenů. Substrát proto udržujeme stále mírně vlhký, ne však přelitý. Jak to poznat? Stačí zapíchnout do květináče prst. Zároveň platí: čím nižší teplota, tím nižší i zálivka.

Voda pro zálivku i k rosení by měla mít pokojovou teplotu. Obsahuje-li hodně vápníku (tvrdá voda z vodovodu), převaříme ji nebo necháme odstát v kbelíku s rašelinou.

Orchideje vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Vyplatí se je proto umístit nad vodní hladinu, např. na mělkou plechovou misku s roštem. Většina rostlin by měla mít před příchodem noci, kdy bývá teplota v bytě nižší, suché listy.

Rostliny přihnojujeme vždy od začátku období růstu (tj. zhruba od konce března), a to jen asi 1x za dva týdny, nejlépe některým z tekutých hnojiv (pozor na koncentraci!).

Přesazení je nutné teprve tehdy, obrostou-li kořeny celý květináč. Kultivační substrát tvoří zpravidla drcená borová kůra, rašelina a mech (rašeliník).

Zejména v zimě, kdy je v našich zeměpisných šířkách méně denního světla, se vyplatí orchideje přisvětlovat. Umělé světlo ovšem musí mít stejné spektrum jako to sluneční.

Odborník radí

* Při nákupu se ujistíme, zda má orchidea dobře vyvinutý kořenový systém, kořeny nesmějí být poškozené (polámané, zahnívající), rostlina by měla pevně držet v nádobě.

* Listy by neměly být stočené nebo nepřirozeně zkroucené. Mohli bychom si tak do bytu zavléct škůdce, který sice není na první pohled vidět, ale časem by napadl i ostatní pokojové rostliny (obzvlášť nebezpečná je sviluška).

* Kultivační směs nesmí být přemokřená, ale ani přeschlá – kořeny se zahnědlými konečky svědčí o přelévání. Jsou-li kořenové špičky zelené, jsou rostliny v dobrém stavu. Přitom vůbec nevadí, vyčnívají-li ven ze substrátu.

* Orchideje jsou citlivé na nízké teploty, a to i po přechodnou dobu. Pozor tedy na převoz, zejména v zimě! Rostlinu si proto necháme dobře zabalit, nejlépe do několika vrstev papíru, anebo si důkladný obal přivezeme s sebou. I krátkodobé vystavení teplotám kolem bodu mrazu může být pro orchidej smrtelné.

ORCHIDEJE ZA OKNEM