Opravy smaltovaných povrchů
Vany, umyvadla, dřezy, ale i domovní cedule, tabulky s popisnými čísly nebo nádobí, to vše mívá smaltovaný povrch. Smalt je poměrně odolný, ale občas vyžaduje opravu.
Smaltování je stovky let stará technologie úpravy povrchu různých předmětů křemičitou taveninou, která se nanáší v mokré nebo suché formě a následně vypaluje v peci. Vznikne tak dokonale hladký a lesklý povlak, který sice vydrží hodně, ale zase ne úplně všechno. Je důležité správně se o něj starat, ale když už se poškodí, lze ho i opravit.
Pozor na čističe
Připomeňme si nejprve, jak udržet v kondici a případně opravovat větší smaltované povrchy typu van, umyvadel či dřezů. Především se vyhněte používání agresivních chemických čistidel nebo přípravků s abrazivní složkou (písky) i přesto, že je výrobci často doporučují i k čištění smaltovaných povrchů.
Podle zkušeností odborníků, kteří se zabývají renovacemi smaltů, ztrácí takto čištěné smaltované povrchy lesk, zhrubnou a stávají se náchylnějšími k zanášení špínou. Raději tedy zůstaňte u šetrnějších saponátů na nádobí nebo tekutého mýdla. A snažte se zabránit i drobným mechanickým poškozením, která vznikají například při padání různých předmětů nebo hraček na povrch vany či sprchové vaničky.
I zhrublý nebo poškozený smaltovaný povrch však lze renovovat a často je to výrazně levnější a jednodušší možnost než starou vanu vybourat a pak kupovat a instalovat novou.
Na webu opravy-van.com se dočtete, že povrch van je možné obnovit studeným smaltem nebo akrylovou vložkou. Ta je však dražší, vyjde zhruba na šest až dvanáct tisíc korun, zatímco studený smalt stojí od 1 600 korun v případě vany a umyvadlo či dřez lze renovovat už za cenu od 400 korun.
Menší opravy svépomocí
Opravné hmoty označované jako studený smalt však koupíte i v tubách či jiných spotřebitelských baleních. Drobná poškození tak můžete odstranit sami a opravné sady poslouží i pro renovaci menších předmětů, například nádobí či dekorací.
Škrábance a odštěpky lze tedy zakrýt pomocí speciálních sad, obsahujících bílý tmel, který nanesete v tenké vrstvě na poškozené místo a necháte zaschnout. Seženete jej v tubě, ale pro snadnější aplikaci můžete využít různé tužky a tyčinky pro přesnější nanesení. Docílíte tak co nejtenčí vrstvy, opravované místo pak nebude vůbec znát. Z dostupných tmelů volte raději ty na polyuretanovém základě, existují však rovněž epoxidové.
Tyto opravné prostředky zpravidla vyžadují odrezování, očištění a odmaštění opravované plochy. Místo s prasklinami nebo odštěpky musí být úplně rovné, pro případné vyrovnání použijte smirkový papír. Někdy je nutné nanést dvě vrstvy opravného tmelu, které necháte samostatně vyschnout.
Postup opravy
- K menším opravám poškozených smaltovaných povrchů můžeme využít například opravný smalt SmaltCeys, který je určený na opravy smaltovaných povrchů, ale i porcelánu, keramiky či kameniny. Odolává teplotám až do +100 °C i čisticím prostředkům a opraví odlupky, oprýskání nebo škrábance na umyvadlech, vanách, sprchách či nádobí.
- Po důkladném očištění a vysušení povrchu naneste štětcem na poškozená místa tenkou a jednotnou vrstvu přípravku. U svislých aplikací nanášejte přípravek shora dolů. U hloubkových oprav se doporučuje přidat další vrstvu (první vrstvu nechte minimálně 4 hodiny schnout). Pomocí hadříku s ředidlem odstraňte přebytečný přípravek.
Náš tip
Renovaci i velmi poškozeného nádobí ze smaltované litiny, ale smaltovaných dílů kamen či výlevek nabízí firma Český smalt z Oseku u Hořovic.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem