Opravy kamenných zdí
Z kamene jsou mnohé tradiční vesnické stavby, kámen se však často používal i jako materiál pro stavbu opěrných zídek či obvodových zdí. Všechny tyto stavby je nutné udržovat a někdy i opravovat.
Oprava kamenných staveb není žádná složitá věda, ale má své zákonitosti. Rozdíl je vždy především v tom, zda je žádoucí zachovat kámen viditelný a docílit jeho neporušeného vzhledu nebo zda jde pouze o opravdu kamenné zdi či stavby se smíšeného zdiva, kterou nakonec bude chránit omítka.
Stěnu z kamene, která bude pod omítkou, obvykle opravujeme například po probourání okna, ale může jít i o rekonstrukci zdí v hodně poškozeném starém domě. Zatímco hrany vybouraného otvoru v kamenné stěně lze dozdít do roviny i cihlami nebo tvárnicemi, částečně zbouraná zeď by se měla dostavět z kamenů stejného druhu, z nichž je původní stavba. Často jsou vybourané či vypadlé kameny k dispozici přímo na místě, a pokud tomu tak není, je většina nejrozšířenější českých druhů stavebního kamene (pískovec, žula, opuka, vápenec) běžně k sehnání.
Sjednocení druhů má smysl, i když kámen nebude vidět. Různé horniny se vyznačují například odlišnou odolností vůči vlhku. Pokud byly kameny původně očividně zděné, například na hliněnou maltu, zvažte její použití i při opravách, i když to může být o něco pracnější. Docílíte tak dalšího sjednocení stavebních vlastností i vlhkostní odolnosti někdejších i nově opravených stěn.
Materiály s příměsí či na bázi hlíny pro zdění i omítání jsou dnes běžně k sehnání podobně, jako suché směsi cementových malt. Pracovat se s nimi naučíte podle návodu a při opravách získáte jistotu, že v některých místech zdí nevznikne problém s příliš velkým množstvím cementu, který tam původně nebyl.
Opracování kamene
Je možné, že i při opravách omítaných zdí, kdy až tak nezáleží na vzhledu a tvaru kamenů, budete muset některé kusy rozměrově přizpůsobit a opracovat. Tvrdost různých druhů kamene se přitom hodně liší, stejně jako jejich odolnost vůči opracování. Některé se snadno štípou, jiné lze poměrně rychle osekat na potřebný tvar. Jsou však i kameny, které odolávají téměř jakémukoli nástroji, drolí se nebo se při neopatrném úderu snadno rozpadnou. Obecně se považuje za snadno opracovatelný například pískovec, dobře se štípou některé druhy vápence, poměrně tvrdá je žula, křemenec nebo rula. Poslední zmíněné jsou ovšem spíše kameny používané k vytvoření mimořádně odolné dlažby.
K jakémukoli způsobu opracování kamene máte k dispozici jednoduché nástroje v podobě kladiv a sekáčů (špičaté a ploché sekáče různých rozměrů), ale i nástavce stejných tvarů na menší sekací kladiva či kotouče na kámen na úhlových bruskách. Se všemi těmito nástroji můžete pracovat i v podmínkách rekonstrukce svépomocí, zatímco profesionální řemeslníci mívají k dispozici i speciální velké pily na kámen nebo brusky a pily pro řezání „za mokra,“ které jsou nutné při vytváření dokonale rovných řezů obkladového či dlažebního kamene. Bez toho se však u velkých oprav kamenných stěn obejdete.
Je dobré mít k dispozici i ocelový kartáč (očistíte jím kameny například od zbytků staré malty nebo omítky) i dostatečně silnou vrtačku a diamantové vrtáky. Součástí oprav může být i vytvoření nových „kapes“ pro instalační krabice na elektřinu, zásuvky nebo vypínače. V těchto případech bývá nutné do kamene nejen sekat, ale i vrtat.
Pohledový kámen
Neomítnutý kámen může být součástí vnější i vnitřní strany obvodových stěn, ale i různých dekorativních pilířů, venkovních posezení, opěrných zídek, zdí kolem domu či plotových sloupků. Tady už je potřeba pracovat s cílem dokonalého využití specifického vzhledu různých druhů stavebního kamene a zároveň docílit ochrany materiálu před působením vlhkosti a dalších povětrnostních vlivů. Ne každý kámen je totiž dlouhodobě odolný a řada druhů hornin přirozeně zvětrává a degraduje zejména kvůli působení vody, mrazu, případně i nadměrného sucha.
Lze tomu předcházet mnoha způsoby, mezi něž patří zejména důkladné spárování, použití penetračních i povrchových ochranných nátěrů, ale k dispozici jsou i nátěry proti zarůstání mechem a lišejníkem. Spárování se nejčastěji dělá směsí jemně přesátého písku a cementu, zdí se obvykle na cementovou maltu.
Na nejtvrdší materiál
Kámen, ale i slinuté venkovní dlažby, betonové dlaždice či jiné tvrdé materiály, lze řezat i běžnými řeznými kotouči. Silnější a odolnější materiály se však řežou pomalu a obtížně a úhlová bruska se přehřívá.
Investujete-li však do speciálního diamantového kotouče, získáte řezný nástroj, který si poradí s extrémní tvrdostí i tloušťkou. TXH230, TURBO diamantový kotouč DNA, cena 3 586 Kč. prodej-naradi-profi.cz
Impregnační nátěr
Kámen, ale i další materiály lze chránit Impregnačním a ochranným nátěrem zdiva Den Braven před působením vlhka a vody, ale před pronikáním chemických látek a nečistot. Cena 269 Kč / 1 l. obi.cz
Dobré rady
- Úhlové brusky s řeznými i brusnými kotouči, ale i s rotačními kartáči a lamelovými brusnými nástroji patří mezi užitečné univerzální nářadí při práci s kameny, přizpůsobování jejich tvarů i čištění zdí.
- Při opravách kamenných stěn ve starých domech se snažte používat stejný druh kamene i spojovací malty.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Den Braven, Prodej nářadí profi a Shutterstock