Opravy bazénových fólií

Fólie, z nichž jsou vyrobeny nadzemní bazény, vydrží opravdu hodně. Nezranitelné však nejsou. S použitím správného typu lepidla a záplaty je lze opravit, ale je nutné dodržet postup, doporučený výrobcem.

Přiloženými záplatami lze zalepit díry i pod vodou, kvůli poškození tedy nemusí být nutné nadzemní bazén vypouštět

Poškodit se mohou nejen stěny a zakrývací plachta, ale i dno bazénu, které mnohdy proděraví ostré kamínky, zapomenuté v trávě při napouštění nadzemního bazénu. Výběr správného lepidla pro opravu takovýchto poškození je velmi důležitý. Odborný web lepidla.cz doporučuje použít v těchto případech lepidlo na bázi polyuretanového (PU) kaučuku, které je transparentní (průhledné) a použitý kaučuk nejvyšší kvality je velice pružný a odolný vodě a změnám teplot. Tedy například lepidla Bison Vinyl Plastic nebo UHU weICH PVC. Součástí balení některých lepidel je i průhledná, dostatečně silná záplata z měkčeného PVC.

Záplatu pak nemusíte shánět, takže podobnou lepicí soupravu se vyplatí koupit či objednat rovnou s bazénem. I k němu bývají záplaty někdy přibalené, starý bazén pak před likvidací rozhodně alespoň zčásti využijte tak, že si z něj záplaty pro případné lepení nastříháte. K uvedeným značkám lepidel výrobce záplaty přibaluje.

 

Postup lepení

Pokud budeme lepit bazénovou fólii nad vodou nebo krycí plachtu, platí pro lepicí proces stejná pravidla, jako pro každé jiné kontaktní lepení – lepený spoj musí být suchý, čistý a odmaštěný. Abychom si bazénovou fólii nenaleptali, doporučujeme obzvláště u tohoto druhu oprav použít speciální čističe a odmašťovadla. Nastříkáme na obě lepené plochy, tedy na bazén i na záplatu, a otřeme.

Lepidlo musíme nanést na oba lepené povrchy, protože se jedná se o kontaktní lepidlo, ze kterého se před vlastním lepením nesavých materiálů (např. PVC) musí všechno rozpouštědlo odpařit (15 minut je dostatečná doba). Nanášejte ho v dostatečném množství, lepidlo nám však nesmí stékat do bazénu.

Po odpaření vezmeme záplatu a silně a krátce ji přitlačíme na poškozené místo. Je nutné se trefit přesně, protože záplata s lepidlem „chytá“ na opravovanou fólii podobně, jako suchý zip. Není proto možná pozdější korekce, záplata drží. Není nutně jakkoli ji dál fixovat, důležité je ji co nejsilněji přitlačit, případně pomoci přilnutí tlakem nějakého válečku.

Popsaným způsobem a stejnými lepidly můžete opravit rovněž další průvodce letními radovánkami, tedy zejména nafukovací matrace a hračky (míče, balóny apod.), rukávky, vesty, čluny i například fóliové skleníky.

Fólii lze opravovat i pod vodou. Lepidlo naneste pouze na záplatu, okamžitě ponořte pod vodu a přiložte na poškozené místo. Uhlaďte a oprava je hotová. Lepený spoj další provoz bazénu bez problémů vydrží. Je však důležité na záplatu alespoň 12 hodin po lepení nešlapat.

Lepidla na bazénové fólie vyžadují čas na odpaření rozpouštědla, postupujte tedy přesně podle návodu


Odmaštění povrchu

Mnoho návodů k použití lepidel požaduje odmaštěný povrch. Odmaštění provedené špatným přípravkem, však může snížit pevnost lepeného spoje až o 70 %. Nepoužívejte benzín a laková rozpouštědla (ředidla). Obsahují mastné látky, které povrch neodmastí, ba naopak. Pokud si je nalijete na sklo a necháte odpařit, uvidíte barevné „olejové“ skvrny. Vyhněte se i saponátům, obsahují mastné složky, aby šetřily kůži na rukou. Univerzálním a snadno dostupným odmašťovadlem je čistý líh, na kovy pak aceton. Následuje celá řada speciálních odmašťovacích přípravků (např. MEK, BISON Cleaner, UHU universal reiniger). Pozor při odmašťování plastů, zde se doporučuje vyzkoušet agresivitu odmašťovadla na malém vzorku, aby nedošlo k poleptání plastu a lepený předmět se tak neznehodnotil.


 

Opravy bazénových fólií