Oprava sádrokartonu
Sádrokarton je velmi používaný, zejména při rekonstrukci podkroví nebo stavbě dělicích příček. Jak však postupovat, když na opravu jeho poškození už nestačí pouhé přetmelení?
Malé otvory v sádrokartonu, například po hřebíku, snadno zlikvidujeme zatmelením. Vhodný je univerzální pastový tmel ProMix Mega pro finální tmelení i k základnímu tmelení spár sádrokartonových desek s použitím výztužné pásky. I v případě, že se nám podaří do sádrokartonové desky udělat větší díru, však existuje způsob opravy, po které porušený materiál znovu nabyde dokonalého vzhledu.
Prevence poškození
Protože nejlepší ochranou před poškozením je prevence, není na škodu vědět, z čeho se stavební materiál, kterému říkáme sádrokarton, skládá. Sádrokartonové desky jsou vyrobeny ze sádry a speciálního vysokopevnostního kartonu. Vyrábí se v základní kvalitě a v úpravách do vlhka nebo za účelem dosažení vyšší požární odolnosti konstrukce. Jejich užití v interiéru urychluje výstavbu díky absenci vlhkých stavebních procesů.
Důležité je však pamatovat na to, že sádrokartonové desky nejsou určeny do nosných konstrukcí a nejsou vhodné k užití v exteriéru. Měli bychom je tedy montovat do staveb chráněných před přímým vlivem povětrnosti a až po ukončení vlhkých stavebních procesů, při minimální teplotě +5 °C. Desky skladujeme v suché místnosti a přenášíme je ve svislé poloze. Sádrokartonové desky Rigips se montují na podkonstrukci z tenkostěnných profilů, které jsou vyrobeny z ocelového pozinkovaného plechu tloušťky 0,6 mm.
V případě většího poškození povrchu sádrokartonové desky, kdy už si nevystačíme s pouhým přetmelením poškozeného místa, můžeme opravit opláštění vyříznutím a vložením nového kusu desky podle následujícího pracovního postupu.
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: RIGIPS