Oprava dlažby v interiéru
Dlažba je odolná, ale není nezničitelná. Vydlážděná podlaha uvnitř domu sice nemusí čelit rizikové kombinaci deště a mrazu jako dlažba venkovní, ale může ji poškodit pád těžkého předmětu.
Upadne-li vám při práci na dlaždice třeba kladivo nebo vrtačka, může to mít nepříjemné následky v podobě praskliny nebo odštípnutého střepu. Praskliny se někdy objeví i v důsledku opakovaně zatěžovaného místa, pod nímž je kvůli nesprávně provedené pokládce dutina. Tendenci k praskání mívají příliš tenké dlaždice, které sice nakoupíte v akci v hobbymarketu za dobré peníze, ale pak jimi vydláždíte příliš frekventovanou a zatěžovanou část domu.
Praskliny či vydrolení spár mohou způsobit jakékoli nedořešené nerovnosti podkladu, na nějž se dlažba lepí. I proto všechny návody a doporučené postupy dláždění nutnost vyrovnání podkladu zdůrazňují. Opravdu se vyplatí tuto součást přípravných prací nepodcenit a ve staré chalupě s původními podlahami navíc mnohdy musíte odstraňovat postupně se projevující důsledky nekvalitně udělané pokládky v minulosti. Dlaždice přitom nelze nijak trvale opravit, takže nejjednodušší cestou k řešení problému je výměna jedné nebo několika poškozených kusů. To obnáší odstranění starých a jejich náhradu novými, což není jednoduché zejména v případech, kdy nemáte k dispozici stejné náhradní kusy a musíte po odstranění části původní podlahy vyrovnávat i podklad.
Využijte moderní nářadí
Samozřejmě si vystačíte i s plochým sekáčem a kladivem. Ale právě při odstraňování staré dlažby včetně zbytků malty a lepidla, úpravě malé a ne zrovna pohodlně dostupné plochy odhaleného podkladu po odstranění rozbité dlaždice, ale i při čištění spár skvěle poslouží elektrické ruční nářadí včetně úhlové či oscilační brusky.
Je-li popraskaný i podkladový beton, odstraňte a vyměňte více dlaždic a před výměnou vyřízněte do betonu dilatační spáry.
Výměna dlaždice
Prvním krokem je odstranění staré dlaždice. Nejjednodušší je začít vyříznutím spár pomocí kotouče na úhlové brusce nebo oscilační řezačky. Dávejte pozor, abyste přitom nepoškodili okraje dlaždic, které chcete zachovat. Oscilační nářadí se zvlášť dobře hodí, pokud vyměňujete krajní dlaždici u stěny, kde bývají dilatační spáry vyplněné silikonem. Ale u staré dlažby v letitých domech se to nedělalo.
Po vyčištění spár dlaždici odstraňte pomocí sekáče nebo elektrického sekacího kladiva a podklad důkladně očistěte od zbytků malty či lepidla. Hodí se k tomu bruska a výkonný dílenský vysavač.
Na připravený, ideálně i penetrovaný podklad můžete nalepit dlaždici novou. Nemáte-li k dispozici stejný kus z rezervy, je nutné vybrat produkt vzhledově co nejpodobnější a se stejnou výškou. Uložit dlaždici tak, aby byla v rovině se stávající podlahou, je velmi důležité. Nakonec opravené místo přespárujte spárovací hmotou.
Připravte si:
- dlaždici na výměnu
- řezačku na dlaždice
- lepidlo (lze i v kartuši nebo ve kbelíku)
- spárovací hmotu
- plochý sekáč
- sekací kladivo
- úhlovou brusku
- oscilační brusku
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Festool a Shutterstock