Opatrnost při koupi ojetého vozu se vyplatí

Prohlídku ojetiny svěřte zkušenému technikovi. Foto: Shutterstock
Koupě automobilu je vždy emotivní záležitostí a většinou to také patří mezi jednu z našich největších investic. Vzhledem k částkám, které si zájemci o auto musí připravit při koupi nového vozu, asi nikoho nepřekvapí, že stále roste zájem především o ojetá auta.
Růst zájmu o ojetá auta nastartovala před několika lety pandemie covidu-19. Vzhledem k výpadkům výroby se ceny automobilů z druhé ruky v jeden čas vyšplhaly mnohdy až do blízkosti cen nových vozů, které tehdy nebyly zcela dostupné. Nyní se již situace stabilizovala a trh ojetin se postupně dostává do normálu.
Před nákupem vozidlo řádně prověřte
Již jsme zmínili, že se trh s ojetými automobily vzpamatoval a vrátil se tak zhruba na úroveň před pandemií covidu-19. Významným problémem však stále zůstává transparentnost prodeje. I u nás se většina prodejů těchto vozidel odehrává v rovině soukromých nabídek. A tak i velcí prodejci ojetin neustále upozorňují na to, že si každoročně tisíce lidí koupí vozidla se skrytými vadami a stočenými kilometry.
Podle statistik jedné z renomovaných společností zabývající se trhem ojetých vozidel má u nás zhruba každé třetí auto, které si potenciální kupci nechají prověřit, upravený tachometr, přičemž průměrné stočení činí přibližně 110 000 kilometrů. Podvody se stočenými tachometry se podle nich nejčastěji týkají nejprodávanějších vozidel, zejména Škody Octavia, Volkswagenu Passat a BMW řady 5. Maximální zaznamenané stočení bylo 760 000 km u vozu Škoda Fabia.
Nejspolehlivějším způsobem, jak se koupi podobného vozidla vyhnout, je kontrola historie vozu právě prostřednictvím specializovaných služeb. Je potřeba si uvědomit, že při úpravě počtu ujetých kilometrů se nejedná pouze o podvod; počet ujetých kilometrů totiž výrazně promlouvá do výše ceny vozu, ale také je toto jednání značně nebezpečné i vzhledem k nutným servisním úkonům, které se většinou řídí nejen časově, ale právě podle počtu ujetých kilometrů.

Určité signály mohou napovědět, zda byl vůz v minulosti havarovaný. Foto: Shutterstock
Na co si dát pozor
Při prohlídce vyhlédnutého vozu bychom tedy měli být velice opatrní a je potřeba si vždy ověřit všechny dostupné informace, a to nejen ty, které prodávající poskytuje. Varujícím údajem může být například i krátká doba vlastnictví předchozího majitele. Problematická může být koupě vozidla, které nabízí prostředník na základě plné moci. Stávají se případy, kdy prostředníci vozy prodávají, ale původnímu majiteli již neplatí. Vůz se pak může stát majetkem pocházejícím z trestné činnosti a hrozí jeho zabavení. Dochází i k pokusům o prodej automobilů zatížených exekucemi, leasingem apod.
Důkladná prohlídka se vyplatí
U vyhlédnutého vozidla prohlédněte pečlivě vše. Stáří vozu může odhalit například opotřebení pedálů, řadicí páky, madla ruční brzdy, volantu, stav čalounění apod. Všímejte si opotřebení madel dveří a stavu sedaček, případných znaků demontáže dílů, přelakování karosérie apod. Pozor je potřeba dát si na vozidla, která prodělala vážnou nehodu, byla opravována na rovnací stolici, měla vystřelené airbagy atd. Pokud kupujete auto s jasně prokazatelnou servisní historií včetně záznamů o výměně provozních kapalin, máte situaci jednodušší. I v tomto případě je však více než vhodné nechat si zkontrolovat základní technický stav klíčových částí vozu důvěryhodným technikem, případně i v autorizovaném servisu.

od některých prodejců se všechny důležité informace nedozvíte. Foto: Shutterstock
Pozor na zaplavená a utopená auta
Po záplavách, které v poslední době výrazně postihly nejen Českou republiku, dochází často k nabídce ojetých vozů, jež byly poškozeny vodou a bahnem. Poničení vodou je pro automobil jedním z nejhorších typů poškození. Zatopené vozy rozhodně nejsou rozumnou investicí. Přestože prodejce zatopené auto vysuší a opraví, následky povodní se mohou projevit třeba až s odstupem času. Pokud voda vyšplhala až do samotného interiéru vozu a k motoru, dá se očekávat, že došlo k zasažení válců a pístů, což vede k zásadnímu poškození celého motoru.
Moderní vozy jsou plné elektronické výbavy a bezpečnostních prvků. Elektronika a kabelové svazky mohou být vystaveny korozi, která se nemusí projevit ihned, ale vede k postupným problémům v budoucnu. Selhání elektroniky může nastat kdykoliv, mnoho závad může být i životu nebezpečných, například poruchy ABS, ESP nebo dalších asistentů pasivní i aktivní bezpečnosti. Nepříjemností mohou být také častá selhání infotainmentu. Dlouhodobějším negativním efektem je i nadměrná koroze, která se bude rychleji či pomaleji rozvíjet na neobvyklých a skrytých místech.

Závady se mohou objevit až s odstupem času. Foto: Shutterstock