Omyvatelné barvy na zeď
Novou výmalbou lze proměnit interiér takřka na počkání. Pokud má čerstvý vzhled přestát i náročný provoz, je vhodné sáhnout po barvě, která odolá případným skvrnám.
Jednou z největších výhod omyvatelných interiérových barev je jejich odolnost vůči otěru a možnost snadného čištění povrchu, a tak zůstanou déle pěkné, aniž by bylo potřeba nátěr často obnovovat. Jsou schopné odolat působení vlhkosti a opakovanému mytí, takže si udržují svůj vzhled po dlouhou dobu. Díky tomu jsou omyvatelné barvy ideální volbou pro prostory, které jsou vystaveny většímu opotřebení, jako jsou kuchyně, koupelny nebo dětské pokoje. Dětské výtvory, nežádoucí cákance, skvrny od jídla a nápojů či další nečistoty lze snadno odstranit měkkým navlhčeným hadříkem. Pozor ale na příliš vehementní drhnutí či abrazivní přípravky a houbičky, které by mohly poškodit jemně matný povrch.
Vyplatí se omyvatelný nátěr?
Oproti běžným interiérovým barvám jsou ty omyvatelné zpravidla dražší. Vezmeme-li však v úvahu vysokou kryvost, kdy mnohdy stačí kvalitně nanesená jedna vrstva, a delší životnost, pak ze srovnání nevycházejí o tolik hůře.
Jak je to s vlhkostí a omyvatelnou barvou
Obecně platí, že čím lépe barva odolává vlhkosti a mytí, tím méně je propustná pro vodní páry. Zatímco odolnost je žádoucí, malá paropropustnost může v určitých podmínkách představovat problém. Hlavně stěny s nedostatečně odizolovanou vzlínající zemní vlhkostí potřebují dýchat. Pokud je zakryjeme neprodyšnou vrstvou, vodní páry budou hledat cestu ven a mohou způsobit olupování barvy. V místnostech se zvýšenou vlhkostí je pak vhodné použít nátěr s fungicidní přísadou, která zabraňuje vzniku plísní.
Jak poznat odolnost barvy?
Barvy se řadí podle odolnosti vůči mechanickému namáhání do pěti tříd, přičemž 1 značí nejvyšší odolnost a 5 nejnižší. Barvy v kategorii 1 a 2 je možné opakovaně mýt bez poškození povrchu.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Primalex