Omítky s pryskyřicí

Pastózní omítky na bázi umělých pryskyřic nahrazují dříve tradiční typy minerálních omítek. Nehodí se však pro každou stavbu a při rekonstrukci starých domů jejich použití pečlivě zvažte.

Při rekonstrukci fasády je třeba volit materiál podle typu podkladu a zateplení

Dříve rozšířené minerální omítky v současné době nahrazují směsi, jejichž pojivem je pryskyřičná emulze. Jsou to pastózní omítky různé zrnitosti, probarvené v různých odstínech a ve standardním provedení zpracovatelné při teplotách podkladu vyšších než pět stupňů Celsia.

Podle typu pojiva se nejčastěji používají omítky akrylátové, v nichž je pojivem umělá pryskyřice a omítky silikonovopryskyřičné. Pojivo z umělé pryskyřice, které obsahují akrylátové omítky, dává těmto materiálům řadu vítaných vlastností. Akrylátové omítky jsou tvrdé, odolné a vodoodpudivé. K dalším výhodám patří i příznivá cena. Tyto omítky bývají tedy častou volbou stavebníků, ale je třeba počítat i s jejich některými slabšími stránkami – jsou například méně odolné proti ulpívání prachu a náchylnější k ušpinění.

Fasádní omítky se dodávají v pastózní konzistenci v nádobách

Vzhledem ke snížené paropropustnosti nejsou doporučovány na kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou. Bez omezení je naopak můžete použit u zateplovacích systémů s polystyrenem.

Proti slunci i vodě

Omítky na bázi silikonových pryskyřic a minerálních plniv (silikonové či silikonovo-pryskyřičné omítky) jsou paropropustné a odolné vůči znečištění a mechanickému poškození. Výrobci upozorňují také na jejich odolnost vůči UV záření, což by mělo zaručit dlouhodobou barevnou stálost fasády. Tyto omítky obsahují i složky chránící fasádu proti houbám, řasám či lišejníkům.

Kromě široké škály barev a dekorů nabízejí moderní materiály i odolnost proti vodě i UV záření

Silikonové omítky mají všechny výhody akrylátových i silikátových (viz níže) omítek, mezi něž patří pružnost, odolnost proti vodě a paropropustnost. Oproti akrylátovým mají navíc menší sklon k ulpívání prachu. Lze je používat na betonové podklady, běžné omítky, sádrové podklady a na desky z dřevotřísky či na sádrové desky. Zpravidla jsou ze všech typů omítek nejdražší.

Kdy volit silikátovou

U fasád historických domů je třeba respektovat původní materiály

Zajímavým kompromisem mezi silikonovou a silikátovou omítkou je omítka silikon-silikátová (někdy se pracovně nazývá „sisi“). Je to silikátová omítka s přídavkem silikonu, díky kterému má omítka větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová, u níž je pojivem draselné vodní sklo.

Pro volbu silikátové omítky hovoří především její vynikající paropropustnost, která umožňuje použití na všechny druhy zateplovacích systémů. Mezi jejich nevýhody patří horší pružnost a vodoodpudivost. Díky zásaditému pojivu je tato omítka přirozeně odolná proti plísním a mechům, zatímco do silikonové a akrylátové omítky se látky na zvýšení odolnosti přidávají uměle a mají omezenou dobu působení.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, THINKSTOCK

Omítky s pryskyřicí

Omítky s pryskyřicí