Ošetření dřevěné podlahy – olej, nebo lak?
Je lepší ošetřit dřevěnou podlahu olejem, nebo lakem? Běžní uživatelé ani odborníci se na jednoznačné odpovědi neshodují.
Ve starých chalupách je nejlepší ponechat dřevěné podlahy v původním stavu bez ošetření. Jejich údržba není náročná, postačí je párkrát do roka umýt vodou. Pokud se však již rozhodujete pro některý ze způsobů povrchové úpravy dřevěné podlahy, měli byste si ujasnit několik hledisek. Vaše volba se zřejmě bude odvíjet od osobního vkusu, finančních možností, požadavků na provoz i náročnosti následné údržby. Neopominutelnou záležitostí je i sladění podlahy s celkovým vzhledem interiéru a vytvoření příjemné domácí atmosféry.
Vzhled versus údržba
Obecně platí, že podlaha napuštěná olejem zachovává dřevu jeho přírodní vzhled a další příjemné vlastnosti dřeva lépe než lak. Je to však finančně náročnější než lakování a také složitější na údržbu. Existují i vytvrzovací oleje, které po napuštění vytvoří odolnou povrchovou úpravu podlahy. Tento postup je však zase pracnější a složitější, proto je lepší svěřit jej specializované firmě.
Nalakování podlahy má nespornou výhodu v mnohem snadnější provozní údržbě. Předností laku je také jeho snadná aplikace, kterou zvládnete snadno i svépomocí. Je to tradiční způsob povrchové úpravy podlah a volit můžete z nabídky různých typů laků na bázi rozpouštědel nebo vodou ředitelných i v různých stupních lesku či zcela matné. Složitější je renovace lakované podlahy, kdy je třeba nejdříve vybrousit původní lak a teprve pak použít znovu lak nebo jiný prostředek na povrchovou úpravu.
V současnosti se výrobci přípravků pro ošetření dřevěných podlah snaží vyvíjet stále nové technologie. Vznikají tak produkty, jak ve skupině laků, tak i olejů, které se co nejvíce blíží ideálnímu přírodnímu vzhledu, jakého se dosahuje použitím oleje i snadné provozní údržbě, kterou umožňuje lakování. Výsledkem jsou nové moderní produkty k ošetřování dřevěných podlah, jako jsou tvrdé voskové oleje nebo ultramatné laky na vodní bázi apod.
Praktická doporučení
Z nejzákladnějšího výčtu kladů a záporů vyplývá i několik praktických doporučení. Vždy si uvědomte, že dřevo je přírodní materiál se specifickými nenahraditelnými vlastnostmi. Ošetřením povrchu upravujete vzhled, určujete způsob údržby a ovlivňujete životnost vaší dřevěné podlahy. Tedy olejovaný povrch je vhodný všude tam, kde jsou velké změny vzdušné vlhkosti, nižší provozní zatížení a je vyžadován velký důraz na dokonalý přírodní vzhled podlahy.
Lakovaný povrch lze doporučit do prostor, kde je kladen požadavek na protiskluzové vlastnosti a předpokládáno větší provozní zatížení. Platí to však i pro podlahy na chalupě či chatě, kde se nepřezouváte a podlahu chcete snadno udržovat.
Závěrem ještě upozornění: Nikdy neošetřujte podlahu na staré chalupě lakem, pokud není zajištěna dokonalá izolace proti zemní vlhkosti! Může dojít následně k hnilobě, protože každý moderní lak je sice paropropustný, ale vždy představuje určitou bariéru pro difúzi vodních par z povrchu dřeva do prostoru.
TEXT: VLADIMÍR BROŽ
FOTO: AUTOR, MARTIN MAŠÍN A ARCHIV