Okružní a ponorné pily
Ruční kotoučové pily se v posledních letech rozšířily na trhu natolik, že si z jejich sortimentu bez potíží vybere náročný profesionál i příležitostný víkendový řemeslník.
Princip ruční kotoučové pily lze i bez velké nadsázky označit za geniální. Díky její konstrukci totiž získáte ještě stále poměrně lehkou jednoruční pilu, ovšem s vysokým výkonem a přesností řezu, která se blíží pile stolní. Způsob řezání, kdy je kotouč při „zakusování“ do dřeva či jiného materiálu chráněn zavěšeným a postupně se odklápějícím krytem, je poměrně bezpečný. Přesto je zejména pro nezkušené uživatele při práci s touto pilou nutná obezřetnost: požadovaný výkon přece jen vyžaduje motor s nějakou váhou, pila může „kopnout“ a vyletět z řezu a než se ji naučíte dokonale ovládnout, rozhodně využívejte i madla pro pojištění úchopu druhou rukou.
Pro podélné řezy
Ručním kotoučovým či okružním pilám se často říká mafl. Kořen tohoto slangového pojmenování je v názvu německého výrobce nářadí Mafell, který popularitu tohoto typu pily masově rozšířil. Nejde ovšem o vynálezce, patent na ruční „cirkulárku“ patří už od roku 1927 americké firmě Skil.
Ruční kotoučové pily jsou vhodné zejména k podélným řezům, které lze s tímto nástrojem dělat velmi rychle a velmi přesně, navíc je možné přesnost a komfort řezu ještě zvýšit použitím různých pomůcek. Zvládnout se dají samozřejmě i příčné řezy, omezení spočívá jen v hloubce prořezu. Nemusíte se tak bát řezat ani pořádné fošny či tenčí trámy, bez problémů si pak poradíte třeba s OSB deskami či jinými plošnými materiály na bázi dřeva a také s podlahovými deskami, palubkami nebo plotovými latěmi. Pily tohoto typu tedy oceníte třeba při stavbě pergol či teras, pokládce podlah nebo úpravě pracovních desek kuchyňských linek na potřebné rozměry.
Přesnost řezu zajistí naváděcí ryska či pravítko, které jsou součástí příslušenství. U dlouhých podélných řezů s požadavkem na milimetrovou přesnost si můžete pomoci například tím, že vedete řez podle latě provizorně upevněné k řezanému materiálu.
Pomocí snadného nastavení výšky kotouče je možné regulovat i hloubku řezu, řez pod úhlem umožňuje nastavitelné stranové naklonění.
Jak si dobře vybrat
Rozsah možností aretace pily a snadnost nastavení různých poloh je ostatně jedním z kritérií, kterým se můžete při výběru řídit.
Tím dalším je výkon. Pily s příkonem od 600 W do zhruba 1 200 W a otáčkami s hodnotou cca 3 000/min. se obvykle zařazují do kategorie hobby a výhoda nižší ceny u nich bývá vykoupena některými plastovými díly či vyšší hlučností. Pro mnoho uživatelů však může znamenat výhodu nižší hmotnost kolem dvou kilogramů. Robustnější řemeslnické „mafly“ s příkonem i kolem 2 000 W mohou mít hmotnost i pět kilogramů, v jejich konstrukci převažují kovové díly, rozsáhlejší a přesnější bývají i možnosti nastavení a u renomovaných značek se můžete zpravidla spolehnout i na dobře řešenou ergonomii včetně pohodlných madel pro delší práci.
Kvalitnější pily mívají funkci pozvolného rozběhu kotouče. To je dobré pro bezpečnější práci a hladší řez. Kombinace vyššího příkonu a rychlejších otáček rozšiřuje možnosti použití pily z hlediska hloubky řezu. Kovová převodovka zajistí vyšší výdrž a menší hlučnost přístroje.
Ponorné pily
Zajímavou variantu představuje ruční okružní pila v kombinaci s mohutnou vodicí lištou, která umožňuje takzvaný ponorný řez. Kotouč lze tak při řezu do materiálu zanořit v kterémkoli místě, což je v řadě situací velmi výhodné.
Konstrukce ponorné okružní pily umožňuje na rozdíl od klasické to, aby základní deska pily zůstávala za všech okolností na řezané ploše, zatímco motor s kotoučem se může zvedat a zase klesat. Možnost vedení základní desky po obrobku je rozhodující pro přesnost a bezpečnost řezu a velká vodicí lišta kvalitu řezu ještě podporuje.
Ponorná pila je ideální například k vyřezávání otvorů do pracovních desek kuchyňských linek, do kterých se pak umísťují dřezy nebo varné desky. Výborně se hodí také pro dodatečné vyřezávání stavebních otvorů, které se někdy dělá u dřevostaveb.
Dobré rady
- Výkonné řemeslnické pily jsou poměrně těžké, což může někdy práci spíše komplikovat. Potřebujete-li pouze občas přiříznout OSB desku nebo palubkový obklad, zvolte raději lehčí přístroj.
- Pouštíte-li se do stavby velké terasy, pergoly či zahradního domku, zvolte raději výkonnější přístroj s vyššími otáčkami, kterým můžete řezat i fošny, trámky menších průměrů nebo kulatinu.
- Ponorná pila je vhodná na vytváření otvorů do pracovních desek nebo dřevěných stěn, ale lze ji použít i jako standardní okružní pilu.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem