Okrasný česnek
Barevná kulovitá květenství na vysokém stonku oživí na jaře a v létě trvalkové záhony.
Česnek nepatří jen do kuchyně, ale vyjímá se dobře i na zahradě. Jde o česnek okrasný, nenáročnou cibulovinu, jejíž kulovitá či polokulovitá květenství, složená z mnoha drobných hvězdičkovitých nebo zvonkovitých kvítků, září růžovou, fialovou, modrou, červenou, žlutou a bílou barvou. Rostlinu, původem z Asie a jižní Evropy, můžeme úspěšně pěsokrasný tovat i v našich klimatických podmínkách. Vysoké druhy se uplatní v kombinaci s trvalkami a s okrasnými travinami. Rostliny s nízkým vzrůstem se zas hodí pro výsadbu do květináčů a mís.
Česnek vyžaduje slunné místo s písčitohlinitou půdou. Výjimku tvoří česnek zlatý a medvědí, kterým se daří na polostinném místě ve vlhké, hlinité půdě.
Cibule se vysazují v září až říjnu, případně v březnu až dubnu. Česnek sice dobře snáší sucho, ale na začátku vegetace mu dopřejeme zálivku i přihnojení. Jednotlivé druhy vykvétají od května do srpna. Po odkvětu květenství odstraníme, pokud ovšem nestojíme o semena nebo o suché dekorativní květenství. Po zatažení potřebují cibule sucho. V zemi se nechávají na jednom místě několik let. Přesazují se po zatažení listů. Rostlina je mrazuvzdorná, nepotřebuje přes zimu žádný kryt.
TEXT: IVA TVRZOVÁ, FOTO: PAVEL VESELÝ A SHUTTERSTOCK