U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Okrasné trávy

Kategorie: Zahrada | Autor: SKA

STYL

Okrasné trávy se dnes staly neoddělitelnou součástí zahrad řešených volným nepravidelným stylem. Nehýří sice takovou fontánou barev jako letničky, trvalky a některé keře, avšak svým elegantním vzrůstem a uspořádáním jsou významným doplňkem. Mezi vysazenými letničkami a trvalkami působí vždy zpříjemňujícím dojmem a účinně tlumí příliš pestré záhony. Sortiment okrasných trav je dostatečně široký a záleží jen na nás, které druhy a odrůdy si do zahrádky vysadíme. Při jejich výběru se vždy musí respektovat jejich nároky na stanoviště. Některé vyžadují slunce a jsou vhodné pro skalky a záhony, jiné se spokojí s polostínem nebo dokonce se stínem a dalším se daří u vodní plochy v bažině. Druhy okrasných trav se různí jak výškou tak zabarvením a tvarem listů – od jemně filigránských (kostřava sivá) až k širokým a ostře hranatým (osinatec třínovitý). Druhy a odrůdy s pestrými listy se v zahradě postarají o barevné efekty. Se svými žlutozelenými a bělopestrými listy rozzáří jistě každý tmavý kout. Okrasné trávy s modrými listy výborně harmonizují s jehličnatými dřevinami nebo s letničkami a trvalkami modře kvetoucími. Některé druhy vynikají okrasným dojmem zvláště v době kvetení a předčí i mnohé trvalky. Například osinatec třínovitý nás překvapí neobyčejně jemným stříbřitě bílým květenstvím, zatímco vousatec zase voňavými, jemně růžovými klásky pohupujícími se na dlouhých stéblech. Četné druhy a odrůdy jsou půvabné i v zimě. Na podzim se jejich listy okrově zbarví, zaschnou, avšak udrží si své zajímavé tvary na rozdíl od trvalek, které se v té době odstřihávají až k zemi. V zimě trávy vytvářejí bizardní tvary, zejména když se obalí jinovatkou nebo je ozdobí sněhová čepice. Ojínění zvláště vynikne v paprscích zimního slunce.

Využití okrasných trav

Je skutečně mnohostranné. Pro skalku přicházejí v úvahu hlavně nižší a středně vysoké druhy. Z nižších jsou nepostradatelné některé druhy kostřav a ostřic vysazované do menších skupin. Druhy vyšší, například ovsíř vždyzelený nebo vousatec, se používají ve skalce nebo v jejím pozadí jako solitéry. V záhonech trvalek se dobře uplatní středně vysoké druhy, které se sázejí hlavně do pozadí nebo také jako solitéry. Vysoké druhy a odrůdy svou pompézností vynikají samostatně. Je to především obr mezi trávami – pampas dvoudomý, jehož klasy mají podobu hustých, hedvábně stříbřitých chocholů dlouhých až 50 centimetrů. Impozantní jsou také druhy a odrůdy ozdobnice. Okraje vodních ploch – i těch nejmenších – představují další možnosti pro uplatnění trav. V zahradě je sotva možné vysadit rákos, neboť by nás časem vystěhoval, ale naproti tomu orobinec, zblochan vodní a suchopýr budou jistě ozdobou každého zahradního rybníčku. Při mnohočetnosti trav vždy najdeme vhodnou kombinaci s ostatními okrasnými rostlinami. Jestliže někde v zahradě vznikne mezera, vysadí se do ní jednoduše tráva, která ji ochotně zaplní.

Zásady pěstování

A nyní několik rad pro pěstování okrasných trav. Trávy se bezpodmínečně vysazují na jaře. Při výsadbě na podzim je tvorba kořenů téměř nepatrná. Sazenice se nesmějí dávat příliš hluboko, protože hrozí nebezpečí hniloby. Sází se proto trochu nad úrovní půdy. Hustota výsadby závisí na druhu a odrůdě, ale v žádném případě se nevysazují moc hustě, protože by se nemohly dobře rozvíjet. Většina (kromě vodních a bažinatých) nesnáší mokro, a to zvláště v zimě. Proto je vhodné postarat se o dobrou drenáž půdy. Vzrostlé trávy se seřezávají teprve na jaře. Suchá stébla působí v zimě jednak ozdobně a jednak chrání rostliny před přílišným vlhkem. Stébla omezují také pronikání vody do dutin rostliny a tak snižují nebezpečí úhynu. Okrasné trávy lze na jaře snadno množit dělením. Doporučuje se část trsu nejdříve vysadit do hrnků s písčitohumózní zemí a teprve po zakořenění přesadit do volné půdy. Druhy vyznačující se bujnou tvorbou kořenových odnoží se musí držet na uzdě. Vysadíme je proto do velkých hrnků a i s nimi zapustíme rostlinu do půdy. Některé druhy okrasných trav vyžadují na zimu kryt. Například pampas dvoudomý a ozdobnice čínská jsou citlivé na vlhko a nízké teploty. Proto se na zimu jejich stébla svážou a spodní části rostlin se proti holomrazům přikryjí listím, popřípadě jehličím. Někteří pěstitelé ještě pro jistotu postaví nad rostlinami stříšku.

Výběr druhů a odrůd

Hlavní podmínkou úspěšného pěstování okrasných trav je dodržování zásad péče o tyto rostliny a zejména správný výběr druhů a odrůd pro dané stanoviště. Jen tak se nám trávy odmění svou neobyčejnou krásou.

_____________________

Trávy na záhony trvalek

Vysoké druhy – kavyl bradatý, kavyl obrovský, osinatec třínovitý, ovsíř vždyzelený, pampas dvoudomý, proso prutnaté, třtina (Calamagrostis x acutiflora) , vousatec

Polovysoké a nižší druhy – kostřava, lalang válcovitý, ostřice Buchananova, pěchava vápnomilná, třeslice prostřední, zlatovous

Trávy do bažiny

chrastice rákosovitá, ostřice Grayova, ostřice Hudsova, ostřice muskingumenská, ostřice nedošachor, sitina, skřipenec jezerní, spartina pectinata, zblochan vodní

Trávy pro stín a polostín

bezkolenec, bika ladní, bika lesní, kostřava ovčí, metlice srstnatá, ostřice Morrowova, ostřice převislá, ostřice ptačí nožka, pěchava Heufflerianova, třtina (Calamagrostis x acutiflora)

Okrasné trávy