Okrasné jabloně po celý rok
Okrasná jabloň, to je oblak květů zjara, barvitě olistěná korunka v létě a podzim ve znamení zářících miniatur jablíček. K tomu se červená, purpurová či oranžová jablíčka umí pevně držet větviček a zdobí tak zahradu až do předjaří.
Okrasné jabloně se někdy nazývají také orientální, protože mnohé botanické druhy vznikly v Japonsku, Číně a Koreji. V minulosti se sázely především jako alejové dřeviny. S návratem zahrad v přírodním stylu se však stále více uplatňují jako atraktivní solitéry vhodné i pro malé pozemky. Existují i miniaturní kultivary, které je možné pěstovat i ve větších nádobách. Ty lze umístit na terase, u pergoly či na větším balkoně.
Krása květů
Doba kvetení okrasných jabloní je sympaticky dlouhá – trvá od poloviny dubna přes celý květen a některé druhy zasahují dobou květu až do června. K tomu na rozdíl od běžných jabloní kvetou okrasné hybridy nejen klasicky, tedy bíle, ale i sytě růžově, fialovorůžově, purpurově červeně i temně purpurově s řadou mezitónů. Jejich květy mohou být jednoduché, ale i polo-plné nebo plné se šesti až více než deseti korunními lístky.
Bílými květy jsou známy kultivary John Downii, Golden Hornet, Fontána, Red Sentinel, Beauty. Květy růžově bělavými až růžovými se vyznačují kultivary Prof. Sprenger, Red Top, Van Eseltine, Lady Northcliffe, M. micromalus. Naopak kultivary Almey, Makamik, Liset, Fryderik Chopin kvetou tmavě červeně až temně purpurově.
Jablíčka využijete na ozdobení vánočního stromku, lze je i kandovat, anebo je necháte ptákům na zimní hostinu.
Kromě barvy a formy květů si můžete vybírat i různé zbarvení listů. Ty mohou mít kromě sytě zelené i nádech do bronzova, červena a hnědočervena. Existují také kultivary s purpurovým listím. Na podzim ta-hle krása samozřejmě opadá.
Malá škola pomologie
Podle pomologa Václava Jabůrka k sadovnicky nejhodnotnějším patří původní botanické druhy okrasných jabloní a jejich četné kultivary, které se vyznačují bohatou násadou květů i plodů.
„Největší hodnotu mají kultivary, které pravidelně kvetou a plodí a vedle toho jsou rezistentní proti houbovým chorobám, takže u nich nedochází k předčasnému opadání listů a plodů. Jednotlivé druhy a kultivary se od sebe liší řadou morfologických znaků. Vyznačují se různou intenzitou růstu, velikostí a tvarem koruny – od široce rozložitých, nepravidelných, kulovitých, vejčitých až po sloupovité nebo převislé,“ vyjmenovává Václav Jabůrek.
Koulelo se, koulelo
Jednu z největších sbírek okrasných jabloní u nás čítající přes dvě stovky druhů vlastní Dendrologická zahrada v pražských Průhonicích. Pokud se do jabloňového sadu vypravíte například v čase podzimu, kdy jsou stromy obsypány drobnými plody, budete nejméně na dvě hodiny ztraceni. Těch vůní, barev a tvarů…
Okrasné jabloně se na zahradě velmi pěkně vyjímají ve společnosti s kdoulovci, tavolníky, dříny, skalníky, hroznovci a pustoryly.
Při pobíhání od jednoho stromu ke druhému nejprve zjistíte, že plody mohou mít velikost třešní i kulatých švestiček. O kousek dál objevíte jablíčka ve tvaru a velikosti vypasených blum, džbánků a fontánek, nakonec i stromy obsypané kulatými „panenskými“ jablíčky, která se kdysi věšela na vánoční stromek.
Ne všechny však mají dar koulení, protože na některých stromech visí jablíčka šišatá, připomínající hrušky či valentinská srdíčka. Ta ovšem bývají pouze rubínově červená, okrasné jabloně však mají v záloze také zelenou s červeným líčkem, žlutozelenou s červeným líčkem, žlutočervenou, světle červenou, temně červenou, oranžově žlutou, oranžovou, purpurově červenou a temně purpurovou. Nejlepší kultivary pak drží své krásné maličké plody na stromě až do zimních měsíců.
Náš tip
Mezi kvalitní okrasné jabloně s ozdobnými plody, které každoročně plodí, patří např.: Arrow, Malus baccata a několik jejich kultivarů: M. dawsoniana, Dorothea, M. floribunda, Makamik, M.x purpurea Aldenhamensis a Lemoinei, M. sieboldii, Ormiston Roy, Rea Jade, Lady Northcliffe, Gorgeous, Red Sentinel a M. coerulescens.
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER, SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK