Okny proti letním vedrům
Sluníčko začíná pálit a mnoho z nás se děsí, jaká ho doma zase čeká sauna. Moderní domy už většinou mají klimatizace, ty starší ale málokdy. Víte, že proti letním pařákům můžete bojovat nejen různými větráky, ale i prostřednictvím oken?
Výběrem oken to začíná
Zasklení tvoří většinu plochy okna, proto má na jeho vlastnosti zásadní vliv. Do novostaveb jsou dnes již nezbytností trojskla, ale u méně náročných rekonstrukcí v teplé nížině se uplatní i kvalitní dvojskla.
Měli byste vědět, že trojskla udrží v zimě v interiéru více tepla a v létě to platí opačně, tedy nepustí tolik tepla a světla dovnitř. Záleží ale na tom, jaká trojskla si pořídíte. Do pasivních domů jsou určena speciální solární trojskla, která maximálně prohřejí interiér. Proto je dobré uvažovat již při výběru oken nad pořízením účinného stínění, ideálně venkovního.
Na trhu je také několik typů speciálních protislunečních skel, ta se ale příliš nehodí do obytných prostor. Jsou určeny hlavně do komerčních prostor a domů se skleněnými fasádami, kde méně světla v interiéru nevadí. Vždy si zjistěte i jejich pro bydlení méně příjemné vlastnosti. Podobné je to i s různými foliemi, které se na sklo dají nalepit. Ty jsou navíc řešením, které není trvalé a při částečném odlepení nebo porušení způsobí více problémů než užitku.
Jak je to s materiálem oken?
O tom, jestli si domů pořídíte dřevěná, hliníková, dřevohliníková nebo plastová okna rozhoduje váš vkus a finanční limity. Plastová okna jsou cenově dostupná, i proto je najdeme na velké části domů. Je jedno, zda jde o novostavby, nebo jen rekonstrukce. Rok od roku opět stoupá obliba dřevěných oken.
V případě moderních novostaveb s velkými prosklenými plochami nejsou výjimkou ani dražší hliníková a dřevohliníková okna. Ať už sáhnete po jakémkoli materiálu, je třeba se o okna správně starat. Jen tak vám budou bezvadně a dlouho sloužit.
Víte, že základem plastových oken je výztuha, do které je prošroubované kování? Když nebude dostatečná, okna se v parném létě vlivem slunečního záření zahřejí a mohou se kroutit.
To platí hlavně v případě oken, která mají v exteriéru tmavý dekor. Taková okna se na sluníčku mohou zahřát až na neuvěřitelných 70°C, ale v interiéru má jejich povrch jen 25°C. Plast reaguje na teplotu změnou délky a rám nedostatečně vyztužených oken se pak může snadno nenávratně prohnout.
„Kvalita plastových oken se skrývá uvnitř profilu a na první pohled není snadné ji poznat. Je to tak trochu kupování zajíce v pytli,“ říká Roman Kubálek, obchodní ředitel největší české okenářské značky VEKRA okna a dodává: „Aby si plastový profil dlouhou dobu uchoval svůj tvar a nekroutil se, musí být dobře vyztužen.“
Nezapomínejte ani na doplňky
Venkovní stínění nejúčinněji chrání před přehříváním. Spolu s objednávkou nových oken je dobré vyřešit také jejich stínění. Pomůže ale i vnitřní stínění, které zadrží teplo u okenní tabule a dokáže teplotu v místnosti snížit až o několik stupňů.
Víte, že v poslední době jsou velmi žádané venkovní žaluzie, které prohřívání interiéru účinné brání a zároveň díky nim můžete regulovat světlo v interiéru? Poměrně účinným řešením v interiéru jsou také tzv. duette žaluzie, kde dvojitá vrstva látky s dutinou uprostřed chrání nejen před teplem, ale částečně také před venkovním hlukem.
Bez správného větrání to nepůjde
Letní vedra můžete přežít i bez větráků nebo klimatizace, jen je třeba umět správně větrat. Díky tomu pročistíte vzduch v místnosti, udržíte teplotu pod kontrolou v létě a zabráníte i vzniku plísní v zimním období.
Jak větrat, když doma nemáte klimatizaci?
- Brzy ráno, případně dopoledne, kdy ještě sluníčko tolik nepraží, udělejte průvan. Otevřete všechna okna a nechte do místnosti proudit čerstvý vzduch. Večer po západu slunce to zopakujte.
- Přes den mějte okna zavřená a zatemněná venkovními žaluziemi nebo roletami. Kdo je nemá, tomu dobře poslouží i interiérové žaluzie nebo obyčejné závěsy.
- Byt zatemněte i tehdy, kdy nejste doma. Ochlazení místnosti po návratu domů bude jednodušší.
Náš tip: Víte, jak vytvoříte účinný průvan? Okna orientovaná na opačné světové strany otevřete na jedné straně dokořán, na druhé jen na ventilaci.